• <
pge_baltica_390x100_duży

RWE, NTE i Havfram wspólnie powalczą w przetargach na budowę offshore wind w Norwegii

14.09.2021 20:03 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE, NTE i Havfram wspólnie powalczą w przetargach na budowę offshore wind w Norwegii

Partnerzy portalu

RWE, NTE i Havfram wspólnie powalczą w przetargach na budowę offshore wind w Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Niemiecki potentat energetyczny RWE oraz norweskie podmioty NTE i Havfram podpisały umowę o współpracy. Konsorcjum zamierza wziąć udział w przetargu organizowanym przez rząd Norwegii na budowę morskich elektrowni wiatrowych, który rozpocznie się jeszcze w tym roku. 

Norwegia ma ambitne cele klimatyczne. Do 2030 roku kraj ten zamierza zredukować emisję gazów cieplarnianych o 50-55 procent w porównaniu z poziomem z 1990 roku, jednocześnie promując zielony wzrost gospodarczy. Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii wyznaczyło w tym celu nowy obszar dla morskiej farmy wiatrowej - Utsira Nord. Działka morska położona jest około 30 kilometrów od wybrzeża Norwegii na zachód od wyspy Svendsholmen. Utsira Nord gwarantuje możliwość budowy do 1,5 GW nowych mocy w pływającej technologii wiatrowej (floating offshore wind). 

– Utsira Nord to dla nas doskonała okazja, aby rozwinąć projekt pływającej morskiej energetyki wiatrowej na skalę przemysłową z dwoma silnymi norweskimi partnerami. W dziedzinie pływającej morskiej energetyki wiatrowej prowadzimy pionierskie prace w nie mniej niż trzech zakładach demonstracyjnych, w tym w zakładzie demonstracyjnym TetraSpar, który jest obecnie uruchamiany w odległości 20 kilometrów od Utsira Nord. Wiedzę i doświadczenie, które zdobyliśmy w naszych projektach pilotażowych, wykorzystamy w przyszłości w Norwegii – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor wykonawczy Offshore Wind RWE Renewables. 

NTE znajduje się w czołówce firm produkujących i dostarczających energię odnawialną. Techniczne know-how i międzynarodowe doświadczenie partnerów firmy uzupełnia jej lokalne kompetencje w łańcuchu wartości dla sektora OZE. 

Klucz do rozwoju to pływająca technologia wiatrowa

RWE informuje, że obecnie 80 procent obszarów morskich potencjalnie dostępnych dla farm wiatrowych na całym świecie nadaje się jedynie dla technologii pływającej. Od głębokości około 60 metrów tradycyjne fundamenty są mało opłacalne. Z tego powodu RWE prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe nad technologią pływających elektrowni wiatrowych na morzu. Firma bada obecnie potencjał tej innowacyjnej technologii w trzech spółkach joint venture w Norwegii, USA i Hiszpanii, dzięki czemu jest w idealnej pozycji do realizacji kolejnych projektów na norweskim Morzu Północnym.

Havfram jest norweskim wykonawcą prac podwodnych i morskich elektrowni wiatrowych o zasięgu globalnym, posiadającym oddziały w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach. Posiada bogate doświadczenie w planowaniu i realizacji złożonych operacji offshore. 

Oprócz Utsira Nord, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii wyznaczyło kolejny obszar dla morskich źródeł odnawialnych - Sørlige Nordsjø II. RWE już wyraziło zainteresowanie tym obszarem. 

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.