• <
escort_980x120_gif_2020

Norwedzy łączą siły, aby zbudować stacje wodorowe dla jachtów

11.09.2021 21:37 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Norwedzy łączą siły, aby zbudować stacje wodorowe dla jachtów

Partnerzy portalu

Norwedzy łączą siły, aby zbudować stacje wodorowe dla jachtów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Od 2022 roku firmy Hynion i Hyrex rozpoczną budowę stacji tankowania wodorem dla norweskich jachtów.

Firma Hyrex opracowała model HyCruiser 28, czyli wodorowo-elektryczny jacht wycieczkowy, a zadaniem Hynion jest zaprojektowanie stacji tankowania. Obecnie znajduje się on w fazie prototypu i oczekuje się, że jego produkcja rozpocznie się w 2022 roku.

W przyszłym roku firmy rozpoczną również współpracę w celu stworzenia stacji tankowania wodoru dla jednostek rekreacyjnych w norweskich portach.

- Dzięki HyCruiser pokazujemy, że wodór może odegrać kluczową rolę w uczynieniu łodzi elektrycznych w pełni funkcjonalną alternatywą, w porównaniu do zasilania tylko akumulatorami – powiedział Henrik Torgersen, dyrektor generalny Hyrex.

- Aby wykorzystać ten potencjał, potrzebujemy łatwo dostępnych stacji tankowania w portach. Dlatego właśnie ta współpraca jest tak istotna – dodał Torgersen.

- Ponieważ firma Hynion buduje obecnie sieć stacji tankowania wodoru w Norwegii i Szwecji, widzimy ekscytujące możliwości również dla portów - komentuje Ulf Hafseld, dyrektor generalny firmy Hynion

- Chociaż inne formy transportu stanowią większe źródło emisji niż jednostki rekreacyjne, jest to również znaczący sektor. Norweskie władze wyraźnie stwierdziły, że to źródło powinno zostać zmniejszone o połowę. Bardzo trudno jest wyobrazić sobie, jak można by  osiągnąć ten cel bez użycia wodoru, a ekscytujący projekt HyCruiser ilustruje, co już jest możliwe – podsumował Hafseld.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.