• <
mewo_2022

Szkocka branża offshore wind stawia na Port Cromarty Firth

30.08.2021 15:02 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szkocka branża offshore wind stawia na Port Cromarty Firth

Partnerzy portalu

Szkocka branża offshore wind stawia na Port Cromarty Firth  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Cromarty Firth

Według niezależnego raportu przygotowanego dla organizacji branżowej Scottish Offshore Wind Energy Council, Port Cromarty Firth jest typowany jako pierwszorzędna lokalizacja w Szkocji w kontekście utworzenia klastra portowego dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, który zapewni narodowi ogromny impuls gospodarczy.

Kluczowe zalecenie zawarte w ocenie branżowej wskazuje na strategiczne położenie Cromarty Firth, obecne i przyszłe możliwości produkcyjne, jak również zdolność montażową. Port ten jest najlepiej przygotowany do obsługi ogromnego popytu powstałego w wyniku szybkiego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Szkocji.

W raporcie podkreślono, że Szkocja musi szybko ustalić priorytety swoich działań, aby zwiększyć wartość ekonomiczną morskiej energetyki wiatrowej i osiągnąć cele klimatyczne. Ekspansja sektora offshore wind oraz technologii floating jest postrzegana jako kluczowa dla ambicji Szkocji w zakresie dekarbonizacji sektora energetycznego. Ten kraj planuje, aby do 2045 roku stać się gospodarką neutralną klimatycznie. 

- Jak wykazuje nasza analiza, zatoka Cromarty Firth wyłania się jako najbardziej odpowiednia lokalizacja w Szkocji dla produkcji i wytwarzania platform pływających z dwoma portami Invergordon i Nigg działającymi jako centrum wysiłków w celu zabezpieczenia produkcji  - wskazano w raporcie kierowanym przez profesora Jima McDonalda.

Port Cromarty Firth z najlepszą infrastrukturą 

Eksperci wyliczają, że porty te dysponują wystarczającą zdolnością produkcyjną lub są bliskie gotowości, jak również posiadają odpowiednie zaplecze nabrzeżne do budowy i transportu pływających platform. Szerszy port Cromarty Firth oferuje przestrzeń do wodnego przechowywania platform i bliski dostęp do wielu potencjalnych lokalizacji w ramach programu ScotWind. 

Port wiele z tych prac zawdzięcza wysiłkom Opportunity Cromarty Firth, dynamicznego partnerstwa organizacji sektora prywatnego i publicznego oraz instytucji akademickich, w tym samego Portu. OCF jest zaangażowane w osiągnięcie statusu Zielonego Portu i wykorzystanie pełnego potencjału szybko rosnącej liczby projektów związanych z energią odnawialną, które są budowane na wodach Szkocji.

Port Cromarty Firth, wraz z Global Energy Group w porcie Nigg, zainwestowały ponad 100 milionów funtów, aby umieścić Cromarty Firth w sercu szkockiego przemysłu odnawialnych źródeł energii. 


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.