• <
attis_konferecnja_2024

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

30.08.2021 16:41 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Partnerzy portalu

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa - GospodarkaMorska.pl
Fot. GWO

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa. 

Global Wind Organisation, instytucja non-profit będąca własnością firm sektora przemysłowego, odpowiedzialna za standardy szkoleniowe dla techników energetyki wiatrowej, przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 25 tys. osób będzie wymagało podstawowego szkolenia wstępnego, aby móc pracować przy morskich turbinach wiatrowych. Tylko do 2025 roku na wodach amerykańskich powstaną farmy o łącznej mocy 9,1 GW. Przypomnijmy, że ambicją USA jest instalacja ok. 30 GW do 2035 roku. 

Prognozy dotyczące instalacji morskiej energetyki wiatrowej u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych wskazują na pilną potrzebę inwestycji w standardowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i techniki.

Szkolenia są niezbędne do pracy w segmentach budowy, instalacji, eksploatacji i konserwacji w łańcuchu wartości energetyki wiatrowej. Nie uwzględniają one stanowisk pracy w obszarze zaopatrzenia, produkcji (najbardziej pracochłonny segment) lub transportu.

– Wielu dostawców szkoleń już odpowiedziało na popyt, certyfikując się do standardów GWO, ale inwestycje muszą wyprzedzić rozwój i być gotowe do zaopatrzenia farm w niezbędne elementy, gdy tylko fundamenty zaczną być instalowane w naszych wodach – komentuje Dan Ortega, przedstawiciel na Amerykę Północną w GWO. 

Uczelnie poszukują możliwości certyfikacji szkoleń

Obecnie prawie 100 college’ów, akademii morskich i uniwersytetów z całej Ameryki Północnej aktywnie poszukuje możliwości certyfikacji, aby zapewnić przemysłowi wiatrowemu uznane standardy GWO w usługach szkoleniowych. 

– Te instytucje wspólnie pomogą zapewnić bezpieczeństwo w pracy, ograniczyć dublowanie się szkoleń i poprawić produktywność dziesiątek tysięcy ludzi pracujących przy turbinach wiatrowych na morzu w USA – dodał Dan.

Z kolei Wesley Witt, szef działu zarządzania jakością w Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) i przewodniczący Komitetu GWO, wskazał, iż dotychczas producenci i operatorzy stworzyli standardy GWO, aby móc pracować bezpiecznie zgodnie z wiedzą o znanych już zagrożeniach i niebezpieczeństwach, z którymi spotykają się każdego dnia. Prognozy oparte są na doświadczeniach z uznanych rynków w Europie - dostarczają jasnych wskazówek co do skali przeszkolenia danego pracownika.  


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.