• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port Anthony chce być częścią australijskiego sektora wodorowego

12.10.2021 20:22 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Anthony chce być częścią australijskiego sektora wodorowego

Partnerzy portalu

Port Anthony chce być częścią australijskiego sektora wodorowego  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Anthony

Port Anthony może pochwalić się strategicznym położeniem w południowo-wschodniej Australii. Zarządca portu - rodzina Anthony - będąca właścicielem infrastruktury od 20 lat, dąży do włączenia się w proces światowej transformacji energetycznej. Na jej celowniku jest OZE i wodór. 

Właściciele portu dążą do osiągnięcia statusu największego hubu zielonej energii w południowo-wschodniej Australii. Kluczem będzie rozwój sektora wodorowego w Australii, którego wartość sięgnie poziomu 56 miliardów dolarów w 2050 roku. Poczyniono w tym kierunku już kilka kroków. Na terenie portu są już instalacje produkujące wodór i tlen w ramach spółek join tventure z producentami takimi jak Infinite Blue Energy. Port Anthony poinformował, że będzie także współpracować z singapurską spółką CAC-H2 w celu opracowania systemu gazyfikacji biomasy (odpady drzewne) do produkcji zielonego amoniaku. 

"W ciągu najbliższych pięciu lat będziemy gotowi obsłużyć ładunki o wartości ponad 632 milionów dolarów oraz wyprodukować ponad 112 tys. ton wodoru" - czytamy na stronie portu. 

Port Anthony stawia na spółki joint venture ze znawcami rynku

Firma Port Anthony Renewables utworzyła w październiku spółkę joint venture z singapurskim z CAC-H2 w celu utworzenia centrum zielonej energii w stanie Wiktoria. Nowy zakład będzie w stanie produkować 3 tony wodoru dziennie. Wydajność infrastruktury będzie z czasem zwiększana. Amoniak posłuży nie tylko do produkcji nawozów, może być również spalany bezpośrednio jako paliwo. Amoniak można też łatwo skroplić, a jego transport jest dobrze rozwinięty na całym świecie.

W ramach umowy zostanie powołana spółka celowa Hydrogen Plus, w której Port Anthony będzie miał 30 proc. udziałów.

W maju 2021 roku Port Anthony Renewables i Patriot Hydrogen podpisały wiążącą umowę joint venture na opracowanie i budowę zakładu produkcji wodoru zdolnego do produkcji do 60 ton zielonego wodoru dziennie. Nowa technologia wykorzystuje instalację do termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energi, która poprzez pirolizę przekształca odpady w gaz (bogaty w wodór lub gaz pirolityczny) i biowęgiel, który można sprzedawać i wykorzystywać do różnych zastosowań przemysłowych lub rolniczych.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.