• <
siemens_gamesa_2022

Boom na wyroby stalowe, czyli podsumowanie III kwartału na OT Port Gdynia

AK

08.10.2021 12:23 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Boom na wyroby stalowe, czyli podsumowanie III kwartału na OT Port Gdynia

Partnerzy portalu

Boom na wyroby stalowe, czyli podsumowanie III kwartału na OT Port Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Fot. OT Port Gdynia

Terminal OT Port Gdynia kończy III kwartał 2021 roku z przeładunkami ponad 2,7 mln ton.

Inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na bardzo wysokim poziomie. W OT Port Gdynia również zaobserwowano szczególnie wysoką dynamikę wzrostu w przeładunkach wyrobów stalowych, których obsługa stanowi jedną ze specjalizacji terminala. Od stycznia do września obsłużono aż o 41% więcej stali w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Obsługa papieru, w tym celulozy kształtuje się na stabilnym poziomie. Z kolei przeładunki pozostałej drobnicy, wzrosły o 34% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. 

Drugą bardzo istotną gałęzią dla terminala są ładunki ro-ro. OT Port Gdynia dzięki pozyskanym środkom unijnym, sukcesywnie doposaża się w nowoczesny sprzęt do obsługi ładunków w technologii ro-ro. To pozwala zwiększyć zdolności przeładunkowe terminala, obsługiwać swobodnie aktualnych klientów, jak również daje doskonałą pozycję startową do pozyskania nowych ładunków oraz obsługi znacznie większych statków typu ro-ro. W tej grupie OT Port Gdynia odnotował 32% wzrost w porównaniu z rokiem 2020.

Łącznie na terminalu przeładowano 1,4 mln ton ładunków drobnicowych i 1,3 mln ton ładunków masowych, w tym agro. 

Informacje na temat OT Port Gdynia

OT Port Gdynia Sp. z o.o., jest uniwersalnym terminalem portowym, posiadającym wieloletnie doświadczenie w obsłudze ładunków typu ro-ro, drobnicowych, masowych suchych, project cargo i kontenerów. Roczny potencjał przeładunkowy całego terminala to blisko 3,5 mln ton. OT Port Gdynia posiada dedykowany terminal ro-ro, który w tym roku obchodzi swój 20-ty jubileusz, i jest jednym z największych operatorów w zakresie przeładunków w technologii ro-ro (obsługa ładunków tocznych, naczep) oraz przeładunku i magazynowaniu papieru i wyrobów papierniczych, w tym celulozy. Spółka dysponuje zarówno wyspecjalizowanym sprzętem do obsługi ładunków ro-ro, jak i odpowiednią infrastrukturą portową pod ładunki drobnicowe i masowe suche.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.