• <

Rosja planuje korzystać z Północnej Drogi Morskiej przez cały rok

12.10.2021 09:29
Strona główna Rosja planuje korzystać z Północnej Drogi Morskiej przez cały rok
Rosja planuje korzystać z Północnej Drogi Morskiej przez cały rok - GospodarkaMorska.pl
Fot. Novatek

Rosja planuje w 2022 lub 2023 roku rozpocząć całoroczną żeglugę Północną Drogą Morską – zapowiedział w poniedziałek wicepremier, Jurij Trutniew.

Rosja zainwestowała znaczne środki w infrastrukturę, aby rozwijać Północną Drogę Morską i chce, aby stała się ona głównym szlakiem żeglugowym, ponieważ Arktyka ociepla się w szybszym tempie niż reszta świata. Obecnie szlak nie jest używany zimą ze względu na grubą pokrywę lodową.

– Planujemy rozpoczęcie przejścia na nawigację całoroczną w latach 2022-2023 – powiedział Trutniew państwowej telewizji Rossiya 24.

Trasa, która biegnie wzdłuż północnej granicy Rosji, jest obecnie wykorzystywana do przesyłania węglowodorów i innych zasobów nawet przez dziewięć miesięcy w roku.

Urzędnicy chcą zwiększyć wolumeny przewożone tą trasą do 80 mln ton rocznie. W ubiegłym roku przetransportowano tym szlakiem 33 mln ton ładunków.

Prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że Rosja powinna rozpocząć regularne przewozy kontenerowe tym szlakiem żeglugowym.

Rosja ma również plany zbudowania lodołamaczy zasilanych skroplonym gazem ziemnym, a także superpotężnych lodołamaczy, aby rozwinąć trasę i uczynić ją bardziej odpowiednią do całorocznej żeglugi.

Dziękujemy za wysłane grafiki.