• <
nauta_2024

Rosjanie zbudują lodołamacz na LNG

05.09.2021 12:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Rosjanie zbudują lodołamacz na LNG - GospodarkaMorska.pl
Fot. NOAA / Unsplash

Nornickel, rosyjska firma wydobywająca nikiel i pallad oraz producent miedzi i platyny, zleci budowę nowego lodołamacza. Ma być zasilany LNG.

Nornickel zbuduje statek w porozumieniu z operatorem korytarza morskiego na Morzu Północnym – Rosatomem. Nowy lodołamacz powstanie w stoczniach należących do Rosneftu. W tym celu podpisano list intencyjny z należącym do spółki Dalekowschodnim Centrum Budowy i Remontów Okrętów.

Pierwszym etapem prac będzie zaprojektowanie statku, który ma być zasilany dwupaliwowymi silnikami. Statek ma zastąpić wysłużony lodołamacz typu Taymyr i asystować statkom transportującym urobek na Morzu Północnym. Jak relacjonują media, jest to najwyższy czas na takie zlecenie – aktualnie użytkowany lodołamacz ma zostać wycofany ze służby w latach 2027-29.

Media zauważają, że umowa między spółkami Nornickel, Rosatom i Rosneft to długo wyczekiwany alians między dużymi rosyjskimi firmami, który ma pomóc rozwiązać problemy na skalę krajową. Pośród nich wymienia się rozpoczęcie inwestycji na rosyjskiej części Arktyki, rozwinięcie infrastruktury korytarza morskiego na Morzu Północnym i zwiększenie obrotów z transportu ładunków.

Zamówiony dla Nornickel lodołamacz będzie pierwszym statkiem tego typu wyposażonym w zasilanie LNG zbudowanym w Rosji, co może otworzyć drzwi tamtejszych stoczni dla innych zamówień.

Spółki umówiły się, że powołają do życia roboczą grupę, która będzie miała za zadanie opracowanie warunków projektu technicznego i budowy statku. Grupa stworzy także plan finansowy. Umowa na projekt i konstrukcję lodołamacza ma być gotowa w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie znane są jeszcze przypuszczalne koszty budowy jednostki.

Rosyjskie spółki państwowe od dłuższego czasu rozważały opcję zbudowania floty zasilanych gazem lodołamaczy do operowania na Morzu Północnym, które zastąpią obecnie używane statki o napędzie nuklearnym. Jest to w zgodzie z planami rozpromowania Północnego Korytarza jako alternatywnej morskiej drogi handlowej między Europą a Azją. Ogłoszone teraz porozumienie między Nornickelem a Rosatomem jest pierwszym krokiem w kierunku wymiany floty.

Nornickel planuje także inne inwestycje związane z ograniczeniem emisji i podniesieniem produkcji w ciągu najbliższych trzech lat. Firma jest także producentem LNG, ale wyłącznie na własne potrzeby.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.