• <

Wynik wyszukiwania - "rosatom" - Wiadomości

"Le Figaro": Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

24 grudnia na Telegramie pojawiły się doniesienia o pożarze na zacumowanym w Murmańsku kontenerowcu Sevmorput o zasilaniu nuklearnym. Rosatom i Atomflot, właściciel i operator jednostki, nie komentują wydarzenia.
02.01.2024

O krok od tragedii. Groźny pożar na rosyjskim transportowcu z napędem atomowym

W rosyjskim porcie w Murmańsku doszło niespodziewanie do pożaru na arktycznym statku drobnicowym Sewmorput. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż to wyjątkowa jednostka tej klasy, mająca rzadki w tym przypadku napęd atomowy.
27.12.2023

Jest porozumienie Węgier z Rumunią, aby zwiększyć przepustowość interkonektora gazowego

Węgry i Rumunia zgodziły się na zwiększenie przepustowości intekonektora gazowego, łączącego oba kraje – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas wizyty w Bukareszcie.
08.11.2023

Jacht Putina żeglował przez Arktykę żeby ominąć sankcje

Rosyjski satrapa Władimir Putin ma od początku wojny z Ukrainą mnóstwo zmartwień. Nie dość, że wojna idzie nie po jego myśli, a jego kraj zsunął się w rezultacie pomiędzy kraje ekonomicznego trzeciego świata, to jeszcze trzeba było ratować swój luksusowy jacht.
03.09.2023

Ogłoszono sankcje wobec niemal 120 rosyjskich firm i osób z kluczowych sektorów gospodarki

Amerykański Departament Stanu i resort skarbu (finansów) ogłosiły w czwartek kolejny pakiet sankcji wobec niemal 120 rosyjskich podmiotów i osób z przemysłu zbrojeniowego, wydobywczego, energetycznego i technologicznego. Sankcje objęły też m.in. firmy z Kirgistanu zaangażowane w omijanie restrykcji.
21.07.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej

Bangladesz jest w trakcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju, ale pojawił się nieoczekiwany problem – elementy instalacji płyną do kraju na pokładzie statku objętego sankcjami, którego władze w Dhace nie chcą.
30.12.2022

Napęd atomowy na morzu? Niezbędny gatunek paliwa produkuje tylko Rosja

Rządy na całym świecie dążą do dekarbonizacji gałęzi przemysłu intensywnie korzystających z paliw kopalnych. Dotyczy to także żeglugi komercyjnej. W obliczu określonych celów w zakresie ograniczenia emisji, branża rozważa pełen zakres alternatywnych rozwiązań, a nawet powraca do zimnowojennej wizji statków handlowych o napędzie atomowym. Główny problem stanowi jedna kwestia, o której niewiele się mówi. Otóż odpowiedni rodzaj paliwa, potrzebnego w większości nowych projektów reaktorów, jest sprzedawany jedynie przez rosyjski rząd.
26.12.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje

Dwa rosyjskie koncerny zrezygnowały z projektu budowy supernowoczesnych lodołamaczy na LNG do obsługi ośrodków przemysłowych na arktycznej północy kraju. Zamiast tego powstaną statki z silnikami diesla. Powodem – sankcje.
15.09.2022

Ruszyła budowa rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej

W chińskiej stoczni oficjalnie rozpoczęto budowę kadłuba pływającej elektrowni jądrowej, która ma pracować na Czukotce.
31.08.2022

Ukraina. Władze: aresztowano aktywa Gazpromu, Rosnieftu i Rosatomu

Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała w piątek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
08.07.2022

"Stop gas, stop war!". Akcja Greenpeace przy Nord Stream 1 [WIDEO, ZDJĘCIA]

Greenpeace wraz z grupą nurków dotarł do położonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza rosyjski gaz do Niemiec. Organizacja opublikowała dziś zdjęcia i nagrania, na których nurkowie z hasłami "Nie dla gazu", "Stop gas, stop war!" i "Gas embargo now" protestują wobec uzależnienia krajów członkowskich od paliw kopalnych.
09.06.2022

Maersk ma chętnych na operatora terminali w Rosji

Agencja Reutersa podaje, że Maersk mógł znaleźć potencjalnych kupców na swoje udziały w Global Ports Investments (GPI), która zarządza portami w Rosji.
09.05.2022

Rosja kontynuuje swój arktyczny projekt naftowy

Rosnieft kontynuuje prace nad swoim projektem naftowym Vostok Oil, który ma zagospodarować złoża ropy wzdłuż rzeki Jenisej. Na przebieg inwestycji nie wpływają europejskie sankcje.
04.05.2022

Nie będzie elektrowni jądrowej nad Zatoką Botnicką. Finowie wypowiedzieli umowę Rosjanom

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
02.05.2022

MSC znów pływa do Rosji

Jak podają portale branżowe, największa na świecie linia żeglugi kontenerowej, MSC, prawdopodobnie wznowiła rejsy do rosyjskiego portu w Nworosyjsku nad Morzem Czarnym.
26.04.2022

Maersk protestuje przeciw agresji Putina. Zawiesza wysyłki kontenerów do i z Rosji

W odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę, Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo, światowy potentat żeglugi kontenerowej.
01.03.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Po konsultacjach z Niemcami zdecydowaliśmy, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony - oznajmił we wtorek wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Dodał, że w przypadku dalszej agresji Rosji na Ukrainę żadna rosyjska instytucja finansowa nie będzie bezpieczna, a Rosja może zostać odcięta od systemu SWIFT.
22.02.2022

Rosja notuje rekordowy ruch na swoich szlakach morskich

Pomimo chwilowego wstrzymania ruchu wielu statków handlowych, przez powstanie pokrywy lodowej na początku roku, rosyjska Północna Droga Morska odnotowała najbardziej intensywny sezon nawigacyjny w historii w 2021 roku.
26.12.2021

Turcja i Rosja mogą wspólnie budować okręty podwodne

Po spotkaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ten pierwszy miał ujawnić, że kraje mogą współpracować przy budowie myśliwców i okrętów podwodnych.
01.10.2021

Port Władywostok ma stać się hubem kontenerowym dla Północnego Szlaku Morskiego

Rosyjska firma transportowa Fesco Transportation Group i Atomenergoprom JSC, część Rosatomu, planują stworzenie węzła transportowo-logistycznego w Morskim Porcie Handlowym we Władywostoku.
05.09.2021

Rosjanie zbudują lodołamacz na LNG

Nornickel, rosyjska firma wydobywająca nikiel i pallad oraz producent miedzi i platyny, zleci budowę nowego lodołamacza. Ma być zasilany LNG.
05.09.2021

Rosatom planuje ekspansję na Morzu Północnym, czeka na aprobatę Putina

Władimir Putin ma zatwierdzić projekt Północnego Korytarza Transportu Morskiego, będącego kluczową częścią Północnego Szlaku Morskiego. Rosja agresywnie promuje tę trasę jako alternatywny szlak łączący Północną Europę i Azję.
11.08.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Elektrownia w Ostrowcu jak Nord Stream 2?

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zasugerował podczas czwartkowej debaty w Parlamencie Europejskim, że budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi jest przede wszystkim przedsięwzięciem geopolitycznym. Porównał ją do gazociągu Nord Stream 2.
11.02.2021

Kiedy lodołamacz „Arktyka” wypłynie na Północną Drogę Morską?

Rosyjski lodołamacz o napędzie atomowym „Arktyka” po raz pierwszy zacznie pływać po Północnej Drodze Morskiej pod koniec tygodnia, poinformował szef Rosatomu Aleksiej Lichaczow.
10.11.2020

Kiedy atom zastąpi polski węgiel?

„W Polsce na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zastąpienia produkcji energii opartej na węglu produkcją taniej energii ze źródeł odnawialnych lub opartej na atomie, bo nie ma takiej alternatywy” – stwierdził ekspert Jerzy Markowski.
30.10.2020

Budowa energetyki atomowej w Polsce będzie wymagała zgód KE

Budowa energetyki jądrowej w zakładanej przez rząd formule będzie wymagała zgód Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Według branży jądrowej, jest za wcześnie, by przesądzać jak Komisja podejdzie do polskiej propozycji pomocy dla energetyki jądrowej.
25.10.2020

Rosja: Najpotężniejszy lodołamacz z napędem atomowym wyruszył w stronę Arktyki

Lodołamacz o napędzie atomowym, który według Rosji jest największym i najpotężniejszym na świecie, wyruszył we wtorek w dwutygodniową podróż do Arktyki w ramach starań Moskwy o wykorzystanie potencjału komercyjnego regionu.
22.09.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Sputnik Polska: „Nie ma odpowiedników”. Ruszyła budowa atomowego lodołamacza „Rosja”

W dalekowschodniej stoczni „Zwiezda” rozpoczęła się budowa najpotężniejszego na świecie atomowego lodołamacza „Rosja” projektu „Lider”, poinformował „Atomflot” (Rosatomflot jest częścią państwowej korporacji „Rosatom”).
06.07.2020

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

Podczas ostatniego spotkania Władimira Putina z dyrektorem generalnym Rosatom State Atomic Energy Corporation Aleksiejem Lichaczowem, szef spółki poinformował prezydenta m.in. o planach związanych z rozwojem Północnej Drogi Morskiej.
19.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Rosyjskie firmy zbudują najpotężniejszy lodołamacz napędzany energią jądrową (wideo)

Dwie rosyjskie firmy podpisały w czwartek umowę na budowę najpotężniejszego atomowego lodołamacza na świecie, aby pomóc w zwiększeniu wymiany handlowej na północnym szlaku morskim, niezbędnym do zacieśnienia więzi z Azją.
23.04.2020

Największy na świecie atomowy lodołamacz zakończył pierwszy etap prób morskich

Największy i najpotężniejszy rosyjski lodołamacz atomowy zakończył pierwszy etap prób morskich przed jego planowaną dostawą w 2020 roku. Jednostka o nazwie Arktika jest obecnie w budowie w stoczni Baltic Shipyard w Sankt Petersburgu.
16.12.2019

Media w Rosji: Do wybuchu na poligonie marynarki wojennej mogło dojść przy wyławianiu pocisku

Do wybuchu na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji doszło nie podczas testu rakiety, lecz w czasie próby wyłowienia z dna morza pocisku z napędem jądrowym, który spadł po nieudanym wystrzeleniu - donosi CNBC, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu.
30.08.2019

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

Najnowsza rosyjska pływająca elektrownia atomowa wyruszyła do Arktyki

Akademik Łomonosow, rosyjska pływająca elektrownia atomowa, opuściła w piątek Port w Murmańsku, w celu zaopatrzeniu w energie jednego z najbardziej oddalonych regionów kraju.
25.08.2019

Norweska agencja Norsar mówi o dwóch eksplozjach 8 sierpnia na północy Rosji

Norweska niezależna agencja badań geologicznych Norsar podała w piątek, że 8 sierpnia na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym doszło do dwóch eksplozji. Dotychczasowe informacje mówiły o jednym wybuchu, w wyniku którego zginęło pięć osób.
24.08.2019

Rosja do CTBTO: Wypadek na poligonie nie jest sprawą tej organizacji

Władze Rosji oświadczyły we wtorek międzynarodowej organizacji, powołanej do weryfikowania zakazu prób nuklearnych CTBTO, że wypadek, do którego doszło w tym miesiącu na rosyjskim poligonie doświadczalnym, to nie jest sprawa tej organizacji.
20.08.2019

„WSJ”: Po wybuchu już cztery ośrodki w Rosji nie podają danych o promieniowaniu

Po wybuchu na poligonie marynarki wojennej nad Morzem Białym już cztery ośrodki mierzące poziom promieniowania radioaktywnego w Rosji przestały przekazywać dane pomiarowe - informuje "WSJ" za Organizacją ds. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO).
20.08.2019

Władze Stanów Zjednoczonych przekonane, że wybuch w Rosji związany z pracami nad pociskiem hipersonicznym

Władze Stanów Zjednoczonych uważają, że zeszłotygodniowy wybuch na północy Rosji był związany z prowadzonymi przez państwo rosyjskie pracami nad hipersonicznym pociskiem manewrującym - powiedział we wtorek proszący o anonimowość przedstawiciel władz USA.
14.08.2019

W Siewierodwińsku promieniowanie znacznie przewyższało naturalny poziom

Przy czwartkowym incydencie na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Białym poziom promieniowania w odległym o 40 kilometrów Siewierodwińsku przewyższał emisję tła naturalnego od 4 do 16 razy - podały we wtorek rosyjskie władze.
13.08.2019

Trump o wybuchu pocisku w Rosji: Mamy bardziej zaawansowaną technologię

W reakcji na eksplozję na poligonie rakietowym w Rosji, gdzie zdaniem amerykańskiego wywiadu wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym, prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego kraj dysponuje "podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną" technologią.
13.08.2019

Amerykańskie media: Wywiad podejrzewa, że w Rosji wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym

Służby wywiadowcze USA podejrzewają, że niedawny wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił w trakcie próby prototypu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym - podał w poniedziałek "New York Times".
13.08.2019

Premierzy Bułgarii i Rosji rozmawiali o współpracy w energetyce

Wybór strategicznego inwestora dla elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, powiększenie liczby połączeń gazowych na Bałkanach, możliwości rozwoju połączeń promowych na Morzu Czarnym - to główne tematy poniedziałkowej rozmowy premierów Bułgarii i Rosji.
12.08.2019

Rosja: podczas testów na Morzu Białym wybuchł mały reaktor jądrowy

Podczas testów na Morzu Białym na północy Rosji w ubiegłym tygodniu wybuchł mały reaktor jądrowy - podają media w Rosji, powołując się na oświadczenie Rosyjskiego Federalnego Ośrodka Nuklearnego w Sarowie.
12.08.2019

Na morskim poligonie w Rosji wybuchła rakieta z napędem jądrowym?

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
12.08.2019

Kanada a rosyjskie plany w sprawie pływającej elektrowni atomowej w Arktyce

Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
13.07.2019

„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Rosatom, pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jeszcze w lipcu ruszy Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Na miejsce ma dotrzeć we wrześniu.
02.07.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

Rosja: Zwodowano kolejny atomowy lodołamacz

W stoczni Zakłady Bałtyckie w Petersburgu uroczyście zwodowano w sobotę atomowy lodołamacz Ural. Jest to trzecia jednostka klasy Arktika, zaprojektowanej dla zapewnienia całorocznej żeglugi na Północnej Drodze Morskiej.
25.05.2019

Wystartował reaktor na pierwszej na świecie pływającej elektrowni atomowej

Jeden z dwóch reaktorów zainstalowanych na unikatowej jednostce Akademik Lomonosov został niedawno wprowadzony w ruch. Po testach ta sama procedura czeka drugi reaktor.
13.11.2018

Novatek rozpoczął strategiczną współpracę z Siemensem

Prezes PAO Novatek, Lenonid Mikhelson podpisał umowę o strategicznej współpracy z prezesem Siemens AF, Joe Kaaserem. Firmy będą wspólnie pracować nad projektami gazowo-energetycznymi, w tym dostawą gazu LNG, wytwarzaniem energii, skraplaniem gazu LNG.
07.10.2018

Szijjarto: Bezpieczeństwo energetyczne kwestią suwerenności dla Węgier

Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Węgier kwestią suwerenności narodowej – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji energetycznej w Moskwie.
03.10.2018

Novatek będzie pracował razem z Rosatomem nad budową lodołamaczy LNG

Novatek i Rosatom założyły spółkę joint venture, której celem będzie budowa, sfinansowanie i zarządzania flotą lodołamaczy napędzanych gazem LNG. Statki będą obsługiwały projekt Jamał LNG w Murmańsku, a w przyszłości także planowany projekt Arctic LNG 2.
01.10.2018

Putin i Borisow nie wykluczają trasy Tureckiego Potoku w kierunku Bułgarii

Premier Bułgarii Bojko Borisow powiedział w środę w Moskwie, że Rosja i Turcja nie oponują przeciwko przedłużeniu budowanego gazociągu Turecki Potok w kierunku Bułgarii. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja pracuje nad takim wariantem.
31.05.2018

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa już w Arktyce

Pierwsza rosyjska elektrownia atomowa w Rosji dopłynęła do arktycznego portu Murmańsk i obecnie przygotowuje się do swojej dziewiczej misji - dostarczeniu energii elektrycznej odizolowanemu rosyjskiemu miastu przez Cieśninę Beringa z Alaski.
22.05.2018

Rosja: Pierwsza pływająca elektrownia atomowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzona w paliwo nuklearne i przejdzie stosowne testy - podały rosyjskie media. Ekolodzy już ją nazwali "nuklearnym Titanikiem".
29.04.2018

Orban: Węgrzy chcą infrastruktury, która zapewni im dostęp do polskiego terminala LNG

Dla Węgrów "kwestią życia i śmierci" jest taka infrastruktura gazowa, za pomocą której uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego - mówił podczas środowego wywiadu dla TVP Info premier Węgier Wiktor Orban.
04.01.2018

Finlandia/Eksperci: W relacjach z Polską jest pole do rozwoju współpracy

Finlandia i Polska mogą zacieśniać współpracę w obszarze Morza Bałtyckiego, w relacjach biznesowych oraz w dziedzinie bezpieczeństwa – uważają fińscy komentatorzy. Podkreślają jednak różnice polityczne w prowadzeniu dialogu z UE oraz w stosunkach z Rosją.
22.10.2017

Rosja: Lodołamacz Sybir o napędzie atomowym zwodowany w Petersburgu (wideo)

W Stoczni Bałtyckiej w Petersburgu zwodowano w piątek lodołamacz Sybir (Syberia) o napędzie atomowym projektu 22220. Statek ma wejść do służby w 2020 roku, a jego testy rozpoczną się w 2018 roku.
23.09.2017

Silnik Wärtsilä 31 z kolejną nagrodą

Wärtsilä 31 pobiła kilka miesięcy temu rekord Guinnessa wydajności w kategorii silników czterosuwowych, a dziś jest ponownie wyróżniona. Tym razem silnik otrzymał nagrodę w kategorii Marine Engines Award podczas European Marine Engineering Conference. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 13 kwietnia w Amsterdamie.
18.04.2016

Pierwszy transport LNG z Norwegii do Japonii przebył drogę północną

Pierwszy w historii gazowiec z ładunkiem LNG przepłynął tzw. drogą północną, czyli szlakiem żeglugowym wzdłuż północnych wybrzeży Eurazji - poinformował Rosatom, właściciel atomowych lodołamaczy. Należący do Gazpromu ładunek ma dotrzeć do portu Tobata w Japonii.
21.11.2012

Rosja zbuduje największy na świecie atomowy lodołamacz

Państwowa rosyjska firma Rosatom podpisała umowę na budowę największego na świecie lodołamacza o napędzie nuklearnym LK-60 - podało BBC. Jednostka za kilka lat będzie kruszyć lód na wodach Arktyki.
14.09.2012

Północny Szlak Morski - ładunki już ruszyły

W tym roku osiągnięty zostanie rekordowy od końca lat 1980-tych wskaźnik wielkości potoku ładunków przewożonych przez rosyjską trasę narodową – Północny Szlak Morski. Poinformował o tym przedstawiciel naczelnej organizacji zajmującej się prowadzeniem statków tą drogą – „Rosatomfłot” – Andriej Smirnow.
03.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.