• <
PZT_1100x200_gif_2020

„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski „Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu
„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu - GospodarkaMorska.pl

ew

02.07.2019 Źródło: własne

Jak poinformowało w oficjalnym komunikacie rosyjskie przedsiębiorstwo Rosatom - pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jeszcze w lipcu ruszy Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Na miejsce ma dotrzeć we wrześniu. 

Rosyjski statek nazywany przez obrońców środowiska "nuklearnym Titanikiem", a także "Pływającym Czarnobylem" został wyposażony w dwa reaktory atomowe, które pomyślnie przeszły testy w okolicach Murmańska. Teraz, wcześniej niz planowano - ma ruszyć w drogę do miejsca docelowego na Dalekim Wschodzie Rosji. Jest to port w czterotysięcznym miasteczku Pewek w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Jak informują rosyjskie media, elektrownia atomowa już tam zostanie. Warto wspomnieć, że Akademik Łomonosow to pierwsza pływająca elektrownia jądrowa nie tylko w Rosji, ale także na świecie. Koncern Rosatom otrzymał licencję na jej eksploatację do 2029 roku.

Ma być holowana przez specjalną jednostkę prawdopodobnie około dwóch miesięcy wodami Północnego Szlaku Morskiego. Planowo w grudniu, dwa reaktory zamontowane na statku mają zacząć dostarczać energię.

Według deklaracji, jest przeznaczona do produkcji energii cieplnej i elektrycznej dla zakładów przemysłowych, miast portowych, a także gazowych i naftowych platform na otwartym morzu. Może być też wykorzystana do odsalania wody morskiej. Jeszcze w tym roku ma zastąpić istniejące w regionie Bilibińską Elektrownię Atomową i Ciepłownię Czauńską, które zestarzały się technologicznie.

 "Akademik Łomonosow" będzie na kuli ziemskiej wysuniętą najdalej na północ elektrownią atomową - pisze na swej stronie internetowej koncern Rosatom. Koncern zapewnia, że "Łomonosow" jest skonstruowany z wielkim marginesem bezpieczeństwa i niegroźne mu są tsunami i inne klęski żywiołowe. Procesy jądrowe na pływającej elektrowni spełniają wszelkie wymagania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i nie zagrażają środowisku - głosi oświadczenie Rosatomu. 

Projekt koncernu Rosatom jest mocno krytykowany przez grupy obrońców środowiska, którzy nazywają go "nuklearnym Titanikiem", a także "Pływającym Czarnobylem". Ekspert Greenpeace od energii nuklearnej Jan Haverkamp powiedział, że chociaż pierwotne plany załadowania paliwa i testów w macierzystym porcie w Sankt Petersburgu upadły, "Łomonosow" wciąż stanowi zagrożenie dla środowiska. Ostrzegł, że reaktory nuklearne pływające po Oceanie Arktycznym stanowią zagrożenie dla stanu środowiska, któremu już obecnie mocno doskwierają zmiany klimatyczne.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27800,00 $ tona 0,38% 15 kwi
 Cynk 2809,00 $ tona 0,72% 15 kwi
 Aluminium 2328,00 $ tona 1,35% 15 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.