• <
gryfia_70lat

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

sons

19.06.2020 12:10 Źródło: kremlin.ru
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

Partnerzy portalu

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską - GospodarkaMorska.pl

Podczas ostatniego spotkania Władimira Putina z dyrektorem generalnym Rosatom State Atomic Energy Corporation Aleksiejem Lichaczowem, szef spółki poinformował prezydenta m.in. o planach związanych z rozwojem Północnej Drogi Morskiej.

- Chciałem poinformować, że zmierzamy w kierunku całorocznego korzystania z Szlaku Morza Północnego - powiedział do prezydenta Lichaczow. - W kierunku wschodnim w tym roku współpracowaliśmy z NOVATEK i Sovcomflot, aby przeprowadzić konwój dwóch tankowców LNG, Vladimir Voronin i Christophe de Margerie. Odbyło się to bardzo wcześnie w sezonie, w maju, kiedy lód jest nadal bardzo gęsty, i zrobiliśmy to z prędkością komercyjną prawie 12 węzłów na godzinę. 

Rosatom miał w planach osiągnąć transport ładunku Północną Drogą Morską o łącznej wadze 30 mln ton w 2021 roku. W rozmowie z prezydentem dyrektor stwierdził jednak, że ten poziom przekroczony zostanie już w tym roku.  Tym samym Rosatom przewiduje wyprzedzenie harmonogramu rozwoju PDM, podpisanego w maju przez Władimira Putina, który zakłada, że PDM będzie przepływać 80 mln towarów w 2024 roku.

W tym roku spółka otrzyma pierwszy uniwersalny lodołamacz jądrowy Arktika. Testy wydajności rozpoczną się w ciągu ostatnich dziesięciu dni czerwca, aby lodołamacz został przekazany Atomflotowi (morskiej spółce-córce Rosatomu, odpowiedzialnej za obsługę m.in atomowych lodołamaczy) najpóźniej we wrześniu lub październiku. Łącznie ma powstać pięć takich jednostek, z czego trzy kolejne są w różnym stopniu zaawansowania budowy, a piąta jeszcze na etapie planowania.

Oprócz tego, w kwietniu 2020 roku firma podpisała umowę ze stocznią Zwiezda na budowę największego atomowego lodołamacza na świecie, projektu Lider.

Podczas spotkania Lichaczow wspomniał także, że miesiąc temu na Szlaku Morza Północnego do eksploatacji została oddana pływająca elektrownia jądrowa, która wygenerowała już 53 miliony kilowatogodzin. Jak podkreślił, jednostka produkować znacznie, bo nawet do 60 % więcej energii, niż zużywa jej region, co przekłada się na bardzo duże rezerwy.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
waltoria_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.