• <

Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje

jm

15.09.2022 21:43
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje

Partnerzy portalu

Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje - GospodarkaMorska.pl

Dwa rosyjskie koncerny zrezygnowały z projektu budowy supernowoczesnych lodołamaczy na LNG do obsługi ośrodków przemysłowych na arktycznej północy kraju. Zamiast tego powstaną statki z silnikami diesla. Powodem – sankcje.

Nornickel, Rosnieft i Novatek planowały budowę po dwóch supernowoczesnych potężnych lodołamaczy na LNG. Statki miały pracować na północnym wybrzeżu Rosji, gdzie powstaje coraz więcej ośrodków przemysłowych, w tym energetycznych i wydobywczych. Rosnieft i Novatek miały zlecić budowę nowej stoczni Zvezda we Władywostoku, zaś Nornickel wstępnie porozumiał się w tej sprawie z fińską stocznią Helsinki Shipyard Oy. Okazuje się jednak, że Nornickel i Rosnieft wycofały się z projektu. Nie wiadomo jeszcze, jaką decyzję podejmie Novatek.

O rezygnacji z planów poinformował Maksym Kulinko, zastępca szefa Dyrekcji Północnej Drogi Morskiej w Rosatomie.

– Wstępnie zakładaliśmy możliwość zbudowania lodołamaczy zasilanych LNG, ale biorąc pod uwagę sankcje i rewizję planów w spółkach, zarówno Nornickel, jak i Rosnieft potwierdzają, że zamiast tego są zainteresowane budową dieslowskich lodołamaczy – powiedział Kulinko.

Statki dla Nornickela były już na etapie projektowania. Miał to być lodołamacze o mocy 45 MW oparte na fińskiej konstrukcji, posiadające klasę lodową Arc8 i silniki hybrydowe korzystające zarówno z LNG, jak i z oleju napędowego. Nornickel podpisał na nie umowę z fińską Aker Arctic w styczniu tego roku. Teraz jednak ich przyszłość jest nieznana. Jednostki miały docelowo pracować na Morzu Karskim i rzece Jenisej. Wiceprezes rosyjskiego koncernu Siergiej Dubowicki stwierdził, że projekty mają pewne „ograniczenia”.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.