• <
siemens_gamesa_2022

Rosja szuka nowych dróg eksportu ropy i kupuje zbiornikowce-lodołamacze

gm

14.09.2022 14:28 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja szuka nowych dróg eksportu ropy i kupuje zbiornikowce-lodołamacze

Partnerzy portalu

Rosja szuka nowych dróg eksportu ropy i kupuje zbiornikowce-lodołamacze - GospodarkaMorska.pl
© S.J. de Waard / CC-BY-SA-4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Rosyjscy biznesmeni handlujący ropą naftową usiłują ominąć unijne embargo na surowce energetyczne z Rosji i poszukują nowych dróg eksportowych, z dala od Bałtyku; w tym celu kupują używane zbiornikowce-lodołamacze - pisze hiszpański dziennik "El Confidencial".

W czerwcu UE zabroniła importowania z Rosji drogą morską rafinowanych produktów ropopochodnych od lutego 2023 roku i ropy naftowej od końca grudnia br. Sankcje obejmą prawie 90 proc. importu ropy z Rosji do Europy.

Rosyjscy biznesmeni z branży naftowej spieszą się, aby wyeksportować jak najwięcej ropy do krajów europejskich zanim sankcje wejdą w życie. Według agencji Bloomberga, od maja do sierpnia wydali na tankowce ponad 1 mld dolarów, pięć razy więcej niż w 2021 roku.

Jak wyjaśnił Jens Christophersen, wiceprzewodniczący jednego z największych na świecie właścicieli tankowców Hafnia, „zima określi czas zapotrzebowania na zbiornikowce zdolne do przełamywania lodu, ale najprawdopodobniej będą potrzebne w pierwszym kwartale" przyszłego roku. "Ale to dopiero początek, jeszcze nie poznaliśmy największego wpływu sankcji” - dodał.

Embargo na surowce z Rosji będzie miało także wpływ na gospodarkę strefy euro, gdyż Europie strukturalnie brakuje paliw. Kraje unijne będą musiały zastąpić import z Rosji dostawami z innych krajów, jak Arabia Saudyjska czy Indie. Ci dostawcy znajdują się jednak dużo dalej, co zwiększy zapotrzebowanie na zbiornikowce.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.