• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

gm

14.09.2022 14:40 Źródło: Fundacja Mare
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Dołącz już w sobotę

Partnerzy portalu

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie.  Dołącz już w sobotę - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

O tym, że plastik jest jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim zmagają się morza i oceany, nie trzeba już nikogo przekonywać. W ramach międzynarodowych obchodów World Cleanup Day, Fundacja Mare już trzeci rok z rzędu organizuje akcję "Sprzątamy Bałtyk".  Akcja odbędzie się w sobotę 17 września w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowie. Organizatorzy zapraszają wszystkich, w tym nurków, którym los Bałtyku nie jest obojętny.

Według danych Helcom na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70% z nich to tworzywa sztuczne. Plastiki trafiające do morza, jeśli nie zostaną z niego usunięte, ulegną rozdrobnieniu do coraz to mniejszych cząsteczek (mikro i nanoplastików) i pozostaną w środowisku na zawsze. Problem zanieczyszczenia naszej planety plastikiem urósł w ciągu ostatnich dekad do gigantycznych rozmiarów. Jest też przykładem na to, jak szybko my – ludzie, przyzwyczajamy się do udogodnień i jak trudno jest nam z nich zrezygnować.

Produkcja tworzyw sztucznych na masową skalę ruszyła w latach 50 XX. wieku i oto, zaledwie 70 lat później, plastik otacza nas ze wszystkich stron. Globalne zużycie tworzyw sztucznych sięga obecnie ponad 320 milionów ton rocznie, przy czym w ostatnim dziesięcioleciu wyprodukowano więcej plastiku niż kiedykolwiek wcześniej. W 2019r. procesy związane z produkcją i spalaniem tworzyw sztucznych przyczyniły się do emisji 850 milionów ton gazów cieplarnianych, a prognozy wskazują, że do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do nawet 2,8 miliarda ton. 

Szacuje się, że od 4,8 mln do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych trafia co roku do mórz i oceanów, a połowa z tego to jednorazowe plastiki. Coraz więcej mówi się także o potencjalnym wpływie zanieczyszczenia plastikiem, zwłaszcza w formie mikro i nanoplastiku, na zdrowie ludzi. W tym roku cząstki mikroplastiku odnaleziono już w płucach oraz krwi ludzi.

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że stoimy w obliczu kryzysu, do rozwiązania którego konieczne są systemowe zmiany w ujęciu globalnym. Jakie znaczenie ma więc World Cleanup Day, który mógłby zdawać się tylko jednorazowym, dorocznym zrywem, kroplą w morzu potrzeb? Odpowiadamy – ogromne, bo jest on okazją, aby przypominać, że każdy z nas codziennie podejmuje decyzje, które mogą się do tego problemu przyczyniać lub go ograniczać. World Cleanup Day to dzień, kiedy cała nasza uwaga kieruje się właśnie na bardziej świadome korzystanie z plastiku i zmianę naszych nawyków na przyjaźniejsze środowisku – rezygnację z jednorazowego plastiku, odpowiednią segregację odpadów, ograniczenie konsumpcji, czy wspieranie zrównoważonej produkcji. 

W ubiegłym roku, w oficjalnie zgłoszonych akcjach z okazji World Cleanup Day wzięło udział ok. 13,5 miliona osób ze 191 krajów. Zebrano 53 miliony kg śmieci. Wydarzenie to ma przede wszystkim ogromny wpływ na podnoszenie świadomości i uwrażliwianie ludzi na całym świecie na problem, jakim jest zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.

– Łączy w sobie walory edukacyjne z aktywizowaniem społeczności we wspólnym celu, jakim jest dbanie o środowisko lokalnie. Dlatego Fundacja Mare, już trzeci rok z rzędu, aktywnie włącza się w obchody tego dnia i skupia swoją uwagę na Morzu Bałtyckim – mówi Olga Sarna, prezeska Fundacji Mare.

Akcja "Sprzątamy Bałtyk" odbędzie się 17 września w godzinach 12.00-16.00 w Gdańsku Brzeźnie i Gdyni Orłowo. Stanowiska Fundacji Mare będą rozstawione w obu lokalizacjach w okolicach Molo. Organizatorzy zapewniają worki na śmieci i rękawiczki. Szczegóły informacji w wydarzeniu: TUTAJ.

Pierwsze 100 osób w Gdyni i 100 osób w Gdańsku, które wezmą udział w akcji i przyniosą worki z zebranymi śmieciami do namiotu Fundacji MARE, otrzymają oryginalne skarpetki z limitowanej edycji dedykowanej akcji "Sprzątamy Bałtyk". 

Partnerem akcji jest Centrum Nurkowe Tryton z Gdańska, to na ich stronie (https://www.cn-tryton.pl) nurkowie mogą zgłaszać chęć udziału w akcji. Akcję wspiera Gdański Ośrodek Sportu i Gdyńskie Centrum Sportu.

Organizowana przez Fundację Mare akcja "Sprzątamy Bałtyk" ma na celu nie tylko posprzątanie Trójmiejskich plaż z odpadów, ale jest przede wszystkim okazją do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia mórz plastikiem i zachęcenia do tego, aby działać lokalnie, a o środowisko dbać codziennie, nie jedynie od święta. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.