• <
escort_980x120_gif_2020

Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie

gm

23.08.2022 20:45 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie

Partnerzy portalu

Seria pogryzień przez foki na plażach Morza Kaspijskiego w Kazachstanie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Uryah / Wikipedia

W ostatnich dniach foki kaspijskie, zwane też nerpami, pogryzły kilka osób na plażach w Aktau, mieście leżącym nad Morzem Kaspijskim w Kazachstanie - poinformowała we wtorek kazachstańska agencja informacyjna zakon.kz.

Ostatnią ofiarą jest 25-letni mężczyzna, którego foka zaatakowała we wtorek. Zwierzę pogryzło mu rękę, a także poszarpało plecy i ramię.

„Wszyscy myślą, że foki to miłe stworzenia. Ale to nie tak. To są drapieżniki, które szukają w morzu ofiary. Gdyby nie pomogli mi przyjaciele, foka pożarła by mnie całego” – powiedział poszkodowany.

W sobotę foka zaatakowała dwie kąpiące się dziewczynki w wieku 11 i 12 lat. Jedną ugryzła w rękę, drugą w ramię i plecy. Dziewczynki na wszelki wypadek przez trzy tygodnie będą przyjmować szczepionki.

Przyrodnicy tłumaczą zachowanie ssaków obroną własnego terytorium oraz tym, że nerpy na przybrzeżnych płyciznach polują na ryby.

„Ludzie wtargnęli w miejsca zamieszkiwane przez foki. Zajmują należne im terytorium, dlatego ssaki atakują. To nieuniknione, uważam, że państwo powinno rozważyć stworzenie miejsc, w których foki będą się czuć bardziej komfortowo” – powiedział dyrektor społecznej organizacji ekologicznej Kaz Eco Patrol Timur Jelieusizow.

Nerpa kaspijska występuje endemicznie w Morzu Kaspijskim. Samice osiągają długość 140 cm, samce nawet 150, mogą osiągać wagę do 86 kg.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.