• <
escort_980x120_gif_2020

Łotwa. Po raz pierwszy na plaży zaobserwowano morsa; wcześniej mógł być w Polsce

gm

04.07.2022 20:29 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Łotwa. Po raz pierwszy na plaży zaobserwowano morsa; wcześniej mógł być w Polsce

Partnerzy portalu

Łotwa. Po raz pierwszy na plaży zaobserwowano morsa; wcześniej mógł być w Polsce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dana Domareva / Facebook

Na plaży w Lipawie na zachodzie Łotwy zaobserwowano w poniedziałek po raz pierwszy w historii kraju morsa. Eksperci uważają, że to najpewniej ten sam osobnik, którego wcześniej widziano na wybrzeżu w Polsce i w Niemczech.

Fachowcy apelują, by ludzie zachowali co najmniej 10-metrowy odstęp od zwierzęcia. "Mors może być całkiem agresywny i mimo swojego niezdarnego wyglądu również zaskakująco zwinny" - pisze agencja LETA, powołując się na naukowców. Ludzie proszeni są też, by nie przemieszczać zwierzęcia z powrotem na siłę do morza i pozwolić mu na odpoczynek na plaży.

Agencja przypomina, że morsa zaobserwowano również w Niemczech w połowie czerwca i 23 czerwca na polskim wybrzeżu. Najpewniej osobnik zaobserwowany w Lipawie to to samo zwierzę - młoda samica.

Valdis Pilats z Agencji Ochrony Przyrody przekazał, że to pierwszy w historii mors arktyczny zaobserwowany na Łotwie. Naturalnym środowiskiem tych ssaków są wody Arktyki. Morze Bałtyckie jest więc nieodpowiednim środowiskiem dla morsa, a osobnik widziany w Lipawie najpewniej jest bardzo głodny i wycieńczony z powodu braku zwykle spożywanego pokarmu - przekazał Pilats.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.