• <

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej

gm

04.07.2022 20:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej

Partnerzy portalu

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej - GospodarkaMorska.pl
Platforma Lotos Petrobaltic, fot. Wikipedia

Policyjni kontrterroryści wspólnie z funkcjonariuszami innych służb przeprowadzili szkolenia wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk - poinformowała mł. insp. Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

"Podczas ćwiczeń przeprowadzone zostały różne scenariusze mogące wystąpić podczas prowadzenia działań bojowych, w których niezbędne jest użycie policyjnego śmigłowca. Policjanci ćwiczyli również jak można wspierać działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną, czy też awarią techniczną" - podkreśliła mł.insp. Anna Kędzierzawska.

Wskazała, że w ćwiczeniach bardzo ważną rolę odgrywa odwzorowanie realnych warunków działań. "Tym razem, dzięki uprzejmości Marynarki Wojennej, uczestnicy szkolenia mogli korzystać z okrętów MW, działania na platformie wiertniczej były możliwe, dzięki wsparciu spółki Lotos Petrobaltic, a skoki do basenu amunicyjnego umożliwiła Straż Graniczna" - podała.

"Pierwszego dnia ćwiczeń uczestnicy szkolenia desantowali się przy użyciu szybkiej liny na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Drugi i trzeci dzień ćwiczeń to desantowanie przy użyciu szybkiej liny oraz liny osobistej na okręty Marynarki Wojennej oraz skoki do wody ze śmigłowca i podejmowanie z wody za pomocą liny ewakuacyjnej. Czwartego dnia funkcjonariusze ćwiczyli na terenie Straży Granicznej m.in. podejmowanie z wody za pomocą liny ewakuacyjnej" - zaznaczyła.

Przekazała, że w szkoleniu uczestniczyli policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Gdańska, Poznania, Szczecina, Olsztyna i Bydgoszczy oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej. "Wykonanie pełnego zakresu ćwiczeń pozwoliło na uzyskanie uprawnień działań Black Hawkiem nad morzem kolejnym policyjnym pilotom z Warszawy" - dodała mł. insp. Anna Kędzierzawska.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.