• <

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

gm

21.06.2022 09:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

Partnerzy portalu

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Litwa wprowadziła zakaz tranzytu przez swoje terytorium objętych sankcjami towarów z Rosji do Kaliningradu. Moskwa chce ją przestraszyć manewrami wojskowymi na Bałtyku.

Zgodnie z sankcjami nałożonymi przez Unię Europejską na Rosję po ataku na Ukrainę, niektóre rosyjskie towary nie mogą być przewożone m.in. przez terytorium Litwy. Sprawiło to, że od dostaw niektórych produktów z Rosji odcięty został obwód kaliningradzki. Rosja odpowiedziała wzywając ambasadora Litwy w Moskwie i organizując kolejne manewry wojskowe na Bałtyku mające pokazać jej przewagę militarną w regionie.

17 czerwca w życie wszedł zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją przez Litwę. Jak oświadczył Gabrielius Landsbergis, szef litewskiej dyplomacji, zakaz wynika z unijnych sankcji nałożonych na Rosję.

– To nie jest działanie Litwy, to są sankcje europejskie, które zaczęły obowiązywać od 17 czerwca" – powiedział Landsbergis w Luksemburgu przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych UE.
Zakaz wywołał panikę w samym obwodzie kaliningradzkim. Jak relacjonują media, mieszkańcy rzucili się do sklepów po zapasy. Jednym z produktów, jaki jest masowo wykupowany, są butle z gazem. Poszukiwane są także materiały budowlane.

Gubernator obwodu Anton Alichanow stwierdził, że ograniczenie tranzytu przez Litwę wpłynie na 40-50 procent przewozu towarów. Powiedział, że jest to „uduszenie regionu”. Landsbergis natomiast wezwał do wstrzemięźliwego traktowania rosyjskich danych i przekazał, że Rosja nie po raz pierwszy podała fałszywe informacje. Wydaje się jednak, że sytuacja mocno dotknęła Kreml. Rosyjski MSZ zażądał od Litwy natychmiastowego zniesienia „wrogich restrykcji”.
„Jeśli w najbliższym czasie tranzyt towarów między obwodem kaliningradzkim a resztą Federacji Rosyjskiej przez Litwę nie zostanie w pełni przywrócony, Rosja zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w celu ochrony swoich interesów narodowych" – napisano w oświadczeniu resortu.

MSZ Rosji poinformowało na swojej stronie internetowej, że charge d'affaires Litwy w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do ministerstwa spraw zagranicznych. Według komunikatu ostro zaprotestowano i zażądano zniesienia ograniczeń w tranzycie.

Rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow, nazwał decyzję Litwy mianem „nielegalnej”. Z kolei Alichanow ujawnił, że rosyjskie władze pracują nad „środkami odwetowymi”, które mogą wpłynąć na transport w krajach bałtyckich.

Wśród towarów objętych ograniczeniami są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe.

Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian. Zamknięta dla Rosji jest natomiast przestrzeń powietrzna UE, dlatego rosyjskie samoloty latają nad Bałtykiem.

Tymczasem na wody Bałtyku wypłynęła z Kaliningradu rosyjska Flota Bałtycka. Manewry mają angażować około tysiąca żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu bojowego i specjalnego należących do wojsk artyleryjskich i rakietowych. Według państwowych rosyjskich mediów zaplanowane jest „kilkaset zadań ogniowych”.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.