• <

Wynik wyszukiwania - "kaliningrad" - Wiadomości

Eskalacja zakłóceń GPS w regionie bałtyckim. Finlandia wskazuje na Rosję

Zakłócenia sygnału GPS, które znacząco nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen w piątek po posiedzeniu komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z prezydentem Alexandrem Stubbem. Działamy w tej sprawie razem z sojusznikami NATO oraz partnerami w UE – przekazano w oficjalnym komunikacie władz.
04.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Kuriozalne przyczyny pożaru rosyjskiego trawlera. Ogień to efekt... uderzenia rakietą podczas wojskowych ćwiczeń

Pojawia się więcej informacji na temat pożaru, który strawił statek rybacki Kapitan Łobanow. Jak twierdzą świadkowie i za nimi niezależne, rosyjskie media, przyczyną pojawienia się ognia miało być... uderzenie rakietą, prawdopodobnie wystrzeloną w związku z trwającymi nieopodal ćwiczeniami morskimi. W wyniku zdarzenia zmarło trzech członków załogi, a czterech pozostałych zostało poszkodowanych.
22.03.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podsumowuje ubiegły rok

Ro 2023 był pełen wyzwań dla ratowników działających w ramach polskiej odpowiedzialności SAR (Search and Rescue). Mają za sobą setki wezwań i akcji realizowanych niekiedy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, jednak zawsze z nadrzędnym celem, jakim jest niesienie pomocy i ratowanie życia na morzu.
02.02.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Eksperci: za masowymi zakłóceniami sygnału GPS w obszarze Morza Bałtyckiego stoi Rosja

Masowe zakłócenia sygnału GPS, które odnotowuje się nad Finlandią i krajami bałtyckimi od połowy grudnia, pochodzą z systemu umieszczonego w Kaliningradzie - wskazali eksperci, cytowani w piątek przez portal telewizji ERR.
06.01.2024

Groźny wypadek przy platformie wiertniczej Petro Giant. Służba SAR poszukuje marynarza, który wypadł za burtę

Ratownicy SARu poszukują marynarza, który prawdopodobnie wypadł za burtę ze statku zacumowanego przy platformie wiertniczej Petro Giant. Dyrektor SAR Sebastian Kluska w rozmowie z PAP podkreślił, że na Bałtyku panują ekstremalne warunki pogodowe.
23.11.2023

NATO: Kaliningrad to nie nasze zmartwienie, a Rosji

Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego; to Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
15.11.2023

Estońskie służby: Za zniszczenie podmorskiego kabla łączącego Szwecję z Estonią odpowiada człowiek

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) odkryła ślady uszkodzeń spowodowanych przez człowieka na podmorskim kablu telekomunikacyjnym łączącym Szwecję z Estonią. Estońska prokuratura przygotowała również wniosek o pomoc prawną w sprawie do Chińskiej Republiki Ludowej - poinformowała w piątek agencja BNS.
10.11.2023

W Zatoce Fińskiej przebywa rosyjski statek reperujący kabel telekomunikacyjny

Należący do Rosji statek znajduje się obecnie w Zatoce Fińskiej, gdzie naprawia kabel telekomunikacyjny należący do rosyjskiego koncernu Rostelecom i częściowo ułożony w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej - poinformowała w poniedziałek telewizja ERR.
06.11.2023

Szwecja wysłała okręt celem sprawdzenia podmorskich kabli w okolicy Balticconnector

Należący do Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji okręt ratowniczy HSwMS Belos (A214) został wysłany do Zatoki Fińskiej w związku z incydentem wokół gazociągu i kabla energetycznego łączących Estonię i Finlandię. Wokół uszkodzenia podwodnej infrastruktury narosło wiele teorii, podejrzewa się celowe działanie.
25.10.2023

Estonia: kotwica i zdjęcia zniszczeń gazociągu potwierdzają konieczność współpracy międzynarodowej

Nowe fakty ws. uszkodzenia gazociągu łączącego Estonią z Finlandią zwiększają wagę współpracy międzynarodowej; liczymy szczególnie na wsparcie Chin - powiedział we wtorek estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.
25.10.2023

Przełom? Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wyciągnięto kotwicę o wadze sześciu ton

Z dna Zatoki Fińskiej spod grubej warstwy mułu z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, została wyciągnięta we wtorek duża, ważąca 6 ton kotwica, o wymiarach 2,5 x 2 x 1 m – poinformowała fińska policja.
24.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Jacht Putina żeglował przez Arktykę żeby ominąć sankcje

Rosyjski satrapa Władimir Putin ma od początku wojny z Ukrainą mnóstwo zmartwień. Nie dość, że wojna idzie nie po jego myśli, a jego kraj zsunął się w rezultacie pomiędzy kraje ekonomicznego trzeciego świata, to jeszcze trzeba było ratować swój luksusowy jacht.
03.09.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Rosja. Współpracownicy Nawalnego: mimo wojny i sankcji Putin ma nowy luksusowy jacht, wart 100 mln USD

Tuż przed agresją na Ukrainę Władimir Putin sprowadził z Niemiec swój nowy luksusowy jacht morski Graceful wart 100 mln USD, na którym zamontowano luksusowe wyposażenie, importując je z Włoch i Estonii z ominięciem sankcji - twierdzą współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
23.08.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

Zakaz wjazdu polskich ciężarówek do Rosji

Od 1 lipca Rosja wprowadziła zakaz wjazdu dla ciężarówek z Polski. Zarządzenie nie wprowadziło takiego ograniczenia wobec innych nadbałtyckich krajów: Litwy, Łotwy i Estonii. To one przejmą większość ruchu na wschód.
04.07.2023

Rosja. Ćwiczenia taktyczne myśliwców nad Morzem Bałtyckim

Ministerstwo obrony Rosji przeprowadza ćwiczenia taktyczne myśliwców nad Morzem Bałtyckim, których głównym celem jest sprawdzenie gotowości do prowadzenia operacji bojowych i zadań specjalnych - podał we wtorek Reuters.
27.06.2023

Podejrzany statek od kilku dni stoi na kotwicy nieopodal polskiej platformy wiertniczej

Pływający pod banderą Wysp Marshala masowiec Agia Irini od kilku dni praktycznie stoi nieopodal platformy do wydobycia ropy, należącej do Lotos Pertobaltic.
18.06.2023

Port w Elblągu. Znane są wstępne wyniki głosowania

Władze Elbląga zorganizowały dla swoich mieszkańców ankietę dotyczącą przyszłości miejscowego portu. Samorząd ogłosił wstępne wyniki głosowania. Na oficjalne rezultaty tego badania musimy poczekać do 30 maja.
09.05.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Rosyjska fregata uzbrojona w rakiety przeciwokrętowe kieruje się na Baltyk

Rosyjska fregata projektu 11356 Admirał Grigorowicz zakończyła wykonywanie zadań w ramach stałego zgrupowania rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym i wyruszyła w kierunku Bałtyku. Miejscem przeznaczenia okrętu jest bałtycka stocznia Jantar.
25.04.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Rosja przeładowuje ropę pod nosem Polski?

Reuters twierdzi, że Rosjanie przepompowują ropę naftową ze statku na statek na Zatoce Gdańskiej.
02.03.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

Największy kwiat zatopiony w bursztynie ma przynajmniej 34 miliony lat

Największy kwiat zatopiony w bursztynie z lasu bałtyckiego może mieć od 34-38 milionów lat i nie należy do rodziny herbacianych, jak do tej pory sądzono - ustalili Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i Uniwersytetu Wiedeńskiego.
14.01.2023

CNN: weteran amerykańskiej marynarki wojennej uwolniony z aresztu w Rosji. Przybył do Polski

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Taylor Dudley, zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski; w negocjacje w sprawie Dudleya były zaangażowane Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie - poinformowała CNN.
12.01.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

Rosyjskie okręty ćwiczą na Bałtyku. NATO w gotowości

W ramach dużych ćwiczeń z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, rosyjskie okręty wchodzące w skład Floty Bałtyckiej przeprowadziły m.in. rakietowy ostrzał celów nabrzeżnych i morskich.
19.12.2022

Konosament bezpośredni/multimodalny – spedytor (relacje prawne)

Samo pojęcie „konosament bezpośredni” („through bill of lading”) jest pojęciem równie często używanym, co wysoce nieprecyzyjnym i wysoce dowolnie definiowanym.
11.12.2022

Rosyjscy marynarze mobilizowani do wojska

Rosyjska mobilizacja dotarła na morze. Powołania do wojska otrzymują cywilni marynarze służący na statkach pod różnymi banderami. Część z nich chce uciec na morze, część szuka schronienia za granicą, część jest wyłapywana przez wojsko w rosyjskich portach.
18.11.2022

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

850-metrowy odcinek granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej jest właściwie nadzorowany, a system ochrony i zabezpieczenia na tę chwilę są wystarczające - powiedział PAP rzecznik MOSG w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. Zaznaczył, że w razie potrzeby strażnicy będą reagować adekwatnie do sytuacji.
09.11.2022

Niemcy. "Tagesschau": stocznia w Bremie budowała jachty dla oligarchów i dla Putina

Niemiecka policja, w poszukiwaniu majątku rosyjskich oligarchów, natrafiła na luksusowe jachty, mogące być ich własnością. Także FBI zainteresowało się kilkoma jachtami, powstałymi na terenie stoczni w Bremie, które należą z dużym prawdopodobieństwem do Rosjan objętych sankcjami, a nawet do Władimira Putina – opisuje portal "Tagesschau".
21.10.2022

Amerykański odrzutowiec przeleciał nad Bałtykiem kilka godzin po wybuchu Nord Streamu

Kilka godzin po uszkodzeniu gazociągu Nord Stream 2 nad miejscem ataków pojawił się amerykański samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA – informuje agencja Reuters.
14.10.2022

Norwegia. Media: w pobliżu pól naftowych szpiegują rosyjskie statki naukowe

W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską - piszą norweskie media. Według gazety "Aftenposten" od czerwca na Bałtyku i Morzu Północnym obecnych było dziewięć takich jednostek.
06.10.2022

Rosja znacznie zmniejszyła swoją obecność wojskową w regionie Morza Bałtyckiego

Podczas wojny na Ukrainie Rosja znacznie zmniejszyła swą obecność militarną w regionie Morza Bałtyckiego. Kreml przerzucił na front większość spośród 30 tys. żołnierzy, którzy stacjonowali dotąd w obwodzie kaliningradzkim oraz w pobliżu granic z państwami bałtyckimi i Finlandią - powiadomił amerykański magazyn "Foreign Policy".
29.09.2022

Baltic Air Policing: w ramach misji sześć razy przechwycono rosyjskie samoloty

Węgierskie samoloty bojowe Gripen, które od sierpnia uczestniczą w NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, sześciokrotnie przechwyciły rosyjskie samoloty – powiedział na konferencji prasowej w litewskich Szawlach dowódca węgierskiej misji podpułkownik Attila Vanyik.
21.09.2022

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjskie ośrodki propagandowe powracają do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej. Władze Kaliningradu wyraziły obawy, co do stanu ekologii Zatoki Kaliningradzkiej, na który wpływ ma mieć przekop - podkreślił pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
21.09.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

USA. Media: Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej demonstracją uniezależnienia od Rosji

Media w USA odnotowały sobotnie otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej, notując symboliczną datę inauguracji i jej cel, jakim jest uniezależnienie się od Rosji. O wydarzeniu napisał m.in. "Washington Post".
18.09.2022

Szrot: kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski

Kanał na Mierzei Wiślanej to ważna inwestycja ze względu na bezpieczeństwo Polski; otworzy nowe możliwości rozwojowe dla całego regionu; ta inwestycja ma pełne uznanie prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
17.09.2022

Nowa ofensywna doktryna morska Federacji Rosyjskiej. Komu zagraża Rosja na morzu? [ROZMOWA]

Z prof. dr hab. Piotrem Mickiewiczem, politologiem i historykiem dziejów najnowszych, kierownikiem Zakładu Polityk Publicznych i Administracji w Instytucie Politologii UG, rozmawia Marek Grzybowski.
30.08.2022

Wojsko: sytuacja na Morzu Czarnym spokojna, "korytarze zbożowe" działają

Sytuacja na Morzu Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie.
15.08.2022

Port Wojenny w Gdyni. Prezydent podpisze w piątek ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformowali PAP prezydenccy ministrowie Paweł Soloch i Paweł Szrot. Wskazywali, że poszerzenie Sojuszu o te dwa państwa wzmocni bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego.
21.07.2022

Port w Kaliningradzie – UE zezwala na przepływ ładunków

W środę Komisja Europejska wydała wytyczne mające na celu zmniejszenie napięć z Moskwą w sprawie transportu towarów między portem w Kaliningradzie – rosyjską eksklawą położoną między Polską i Litwą na Morzu Bałtyckim – a samą Rosją.
16.07.2022

Problemy z dostawami do Kaliningradu. Statki załadowane po brzegi

Po wprowadzeniu wynikających z unijnych sankcji obostrzeń w rosyjskim transporcie przez terytorium Litwy pojawiły się problemy z dostawami do Obwodu Kaliningradzkiego. Jak donoszą media, statki pływające do Bałtyjska z Ust Ługi są załadowane po brzegi, ale nie zaspokaja to potrzeb.
08.07.2022

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

Agresja na Ukrainę spowodowała zamrożenie wartego ponad 43 mln EUR programu Interreg Polska-Rosja i wykluczenie Mińska z projektu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), finansującego współpracę transgraniczną, są przekierowywane m.in. na zacieśnianie współpracy między państwami basenu Morza Bałtyckiego i wsparcie dla Kijowa.
29.06.2022

Ekspert OSW: napięcie rośnie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

Incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku należy oceniać jako presję Rosji na Zachód, by przestał wspierać Ukrainę; napięcie rośnie na całej linii styku Rosja-NATO - mówi PAP Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
29.06.2022

Terlecki na Łotwie: kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności

Kraje graniczące z Rosją potrzebują bezpieczeństwa i solidarności - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki w poniedziałek podczas wizyty na Łotwie.
27.06.2022

Litwa odcina Kaliningrad, Rosja odpowiada manewrami na Bałtyku

Litwa wprowadziła zakaz tranzytu przez swoje terytorium objętych sankcjami towarów z Rosji do Kaliningradu. Moskwa chce ją przestraszyć manewrami wojskowymi na Bałtyku.
21.06.2022

Międzynarodowa Droga Wodna E70 – marszałkowie podpiszą deklarację

We środę marszałkowie pięciu województw podpiszą deklarację o współpracy na rzecz rozwoju polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70.
30.05.2022

Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki

Agencja Reuters podaje, rosyjskie porty przygotowują się na kolosalny wręcz spadek przeładunków oraz niedobór kontenerów.
16.04.2022

Rosja przywraca na Bałtyk starą fregatę

W połowie kwietnia do Floty Bałtyckiej dołączy fregata Nieustraszimyj, która osiem ostatnich lat spędziła w stoczni Jantar w Kaliningradzie.
14.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Kolizja statków w Terminalu Kontenerowym DCT w Gdańsku

W nocy doszło do kolizji dwóch kontenerowców przy nabrzeżu w Terminalu Kontenerowym DCT w Gdańsku. Nie ma zagrożenie zanieczyszczenia wód portowych, prowadzone jest dochodzenie" - poinformował PAP zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Maciej Jeleniewski.
14.03.2022

UE zamierza zakazać importu z Rosji żelaza i stali

Unia Europejska zawiesi uprzywilejowany status handlowy Rosji, rozprawi się z wykorzystywaniem kryptowalut, zabroni eksportu do Rosji unijnych towarów luksusowych oraz importu towarów żelaznych i stalowych z tego kraju - poinformowała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
11.03.2022

Inwazja Rosji na Ukrainę: mocne i trwałe uderzenie w polskich eksporterów i importerów

W ubiegłym roku polski eksport do Ukrainy wzrósł o prawie jedną czwartą. Z kolei wartość sprzedaży towarów z Polski do Rosji wróciła do poziomu sprzed aneksji Krymu osiem lat temu. Przewiduję, że tym razem załamanie eksportu w wyniku obecnej agresji Rosji na naszego sąsiada będzie nieporównywalnie głębsze. Skutki odczują nie tylko firmy bezpośrednio zaangażowane w handel ze Wschodem.
08.03.2022

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Rosjanie mają nowy prom. Będzie pływał do Bałtijska

W trakcie, kiedy rosyjskie oddziały atakują Ukrainę, na północy Rosji odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi na nowy dwupaliwowy prom.
07.03.2022

Maersk protestuje przeciw agresji Putina. Zawiesza wysyłki kontenerów do i z Rosji

W odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę, Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo, światowy potentat żeglugi kontenerowej.
01.03.2022

Województwo pomorskie wypowiada umowy z Obwodem Kaliningradzkim

Podczas dzisiejszej XL sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni przyjęli uchwały w sprawie wypowiedzenia porozumienia o współpracy między Województwem Pomorskim i Administracją Obwodu Kaliningradzkiego a także porozumienia o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego.
28.02.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Kolejne gazowce na Bałtyku. Rosja zabezpiecza dostawy gazu do Kaliningradu od strony morza

Minęły 3 tygodnie od zacumowania rosyjskiego gazowca FSRU w Obwodzie Kaliningradzkim. 2 kolejne gazowce LNG z ładunkami gazu z Kamerunu przybyły na Bałtyk w celu zaopatrzenia Kaliningradu. Czy oznacza to perspektywę odcięcia dostaw gazu rurociągowego do krajów bałtyckich?
24.02.2022

Narodowe Muzeum Morskie podsumowało współpracę z dwiema placówkami z Kaliningradu

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku podsumowano we wtorek 2,5-letni projekt realizowany z dwiema instytucjami z Kaliningradu (Rosja): Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta.
22.02.2022

Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe - Korolow, Mińsk i Kaliningrad - przepłynęły z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne - podała w środę agencja Interfax, powołując się portale informacyjne ze Stambułu. Twierdzą one, że okręty płyną na anektowany Krym.
09.02.2022

Rosyjski statek znów transportuje LNG do Kaliningradu

Należący do Gazpromu rosyjski gazowiec Marshal Vasilevskiy po pracy w czarterze dla innych klientów powrócił do swojej głównej roli – dostarczania LNG do Obwodu Kaliningradzkiego. Ma zapewnić rosyjskiej enklawie zasoby gazu pomimo napięć wokół Ukrainy i problemów z dostawami rosyjskiego gazu do Europy.
27.01.2022

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych ostrzega przed podwodną aktywnością Rosji

Nowy szef brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin ostrzegł Rosję, że każda próba przecięcia przez nią kluczowych podwodnych kabli telekomunikacyjnych może zostać uznana za akt wojny. Ujawnił też, że przedstawił rządowi wojskowe opcje w razie inwazji Rosji na Ukrainę.
08.01.2022

USA rozważają zaproponowanie Rosji wzajemnej redukcji sił w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i na Bałtyku

Administracja USA jest gotowa zaproponować podczas przyszłotygodniowych rozmów z Rosją wzajemną redukcję obecności wojskowej i ćwiczeń militarnych w Europie Wschodniej, w tym w Polsce i obwodzie kaliningradzkim - informuje w piątek stacja NBC News, opierając się na źródłach w rządzie USA.
07.01.2022

Senator: przekop Mierzei to same korzyści

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.
12.12.2021

Morska obrona to system obrony morza, wybrzeża i przestrzeni powietrznej

W czasie obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rosną inwestycje w politykę obronną, w tym Marynarkę Wojenną. Dodał również, że będą one rosły.
29.11.2021

Nowy Jedwabny Szlak słabnie, zamiast rosnąć w siłę. Mniej ruchu kolejowego z Azji

Polska, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz faktowi, że znajduje się na styku dwóch systemów rozstawu szyn kolejowych, jest krajem tranzytowym dla większości transportów z Chin na Stary Kontynent. Z roku na rok jednak jej udział w przejazdach w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku maleje. Winne są niedostateczne możliwości infrastrukturalne i operacyjne punktu przeładunkowego w Małaszewiczach, położonego kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Sytuację dodatkowo komplikuje napięta sytuacja ze wschodnim sąsiadem
24.11.2021

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Port Władysławowo. Port otwarty na nowe wyzwania

W swojej historii Szkuner i Port Władysławowo przechodzili okresy dużej aktywności inwestycyjnej i okresy stabilizacji. Tą historię zatrzymaną w obrazach możemy dziś zobaczyć na falochronie portu we Władysławowie. Jest ona wkomponowana w szereg obrazów z historii Polski Morskiej i historii współczesnej. Autorami muralu są Milana Chyżawska i Denis Chyżawski, artyści plastycy których prace zdobią budynki, mieszkania oraz lokale.
01.11.2021

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otwiera nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek”.
08.10.2021

Finałowa konferencja programu SBTL: dziękujemy za owocną współpracę!

Sassnitz-Mukran, 29.09.2021 - Finałowa konferencja projektu SBTL - South Baltic Transport Loops - zakończyła się wczoraj ekscytującym panelem dyskusyjnym na temat "Przyszłość żeglugi i logistyki w regionie południowego Bałtyku".
30.09.2021

Rosjanie na manewrach Zapad ćwiczą desant i niszczenie okrętów

Siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej przy wsparciu sił Floty Północnej ćwiczyły w niedzielę w obwodzie kaliningradzkim, podczas różnych epizodów manewrów Zapad-2021, zadania m.in. z zakresu desantu i niszczenia okrętu podwodnego umownego przeciwnika.
12.09.2021

Szef rosyjskiego MSZ: zachód będzie próbował udaremnić Nord Stream 2

Podczas spotkania ze studentami szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że kraje zachodnie jeszcze będą podejmować próby udaremnienia projektu Nord Stream 2, ale nie powiodą się one, bo gazociąg jest już prawie gotowy.
17.08.2021

Port w Bałtyjsku. Baza floty będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie

Modernizacja bazy rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku, porcie leżącym u wejścia do Zalewu Wiślanego, zakończy się na przełomie 2020 i 2021 roku i ten obiekt wojskowy stanie się jedną z najnowocześniejszych baz na świecie - piszą czwartkowe "Izwiestija".
29.07.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Rostock – raport z bałtyckiego rynku portowego

Niemiecki port morski w Rostocku to jeden z ważniejszych morskich węzłów transportowych we wschodnich Niemczech. W 2020 roku przeładowano tutaj 25,08 mln ton towarów, z czego większość została obsłużona dzięki licznie zawijającym do tego portu promom i statkom ro-ro.
01.07.2021

Rosja: dodatkowe myśliwce Su-30SM zasilą Flotę Bałtycką

Ministerstwo obrony Rosji chce wzmocnić Flotę Bałtycką dodatkowymi nowoczesnymi myśliwcami Su-30SM - podał w środę dziennik "Izwiestija". Terminy ich dostarczenia nie są znane. Obecnie jedną eskadrę Su-30SM ma 4. pułk lotnictwa szturmowego w Kaliningradzie.
09.06.2021

CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozszerza usługi transportowe z Chin do Europy. Firma uruchomiła nowe połączenia kolejowo-promowe z chińskiego Xi'an do Immingham w Wielkiej Brytanii i wprowadziła obsługę premium na już istniejącej trasie z Xi'an do portu Mukran (Sassnitz) w Niemczech.
20.05.2021

"Akademik Czerski" rozpoczął układanie rur na budowie Nord Stream 2

Rosyjska barka do układania rur na dnie morskim "Akademik Czerski" po udanych testach rozpoczęła prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 na wodach duńskich, poinformowała spółka Nord Stream 2 AG. "Akademik Czerski" dołączył do pracującej już od lutego na tych wodach barki "Fortuna".
28.04.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

Rosja umacnia się od Arktyki do Morza Czerwonego

W strategicznych dla Rosji regionach wzdłuż jej granic umacnia ona swoje siły zbrojne, rozbudowuje infrastrukturę i testuje uzbrojenie. Powraca militarnie w rejon Morza Czerwonego, którym interesowała się od XIX wieku i z którego znikła po rozpadzie ZSRR.
27.04.2021

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu

23 lipca w nowej siedzibie, w XIV-wiecznym Wielkim Młynie, otwarte zostanie w Gdańsku Muzeum Bursztynu. W dotychczasowym miejscu, w zabytkowym Zespole Przedbramia, przez 15 lat działalności placówki zorganizowano 103 wystawy czasowe.
14.04.2021

Wisła – barka jest teraz rozładowywana w porcie w Gdańsku

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (8 kwietnia) konferencji prasowej na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano właśnie załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy
09.04.2021

Kontenery z Portu Gdańsk już w Chełmnie. Wiślany rejs barki trwał jeden dzień

W czwartek, 7 kwietnia do Chełmna dopłynęła barka załadowana dzień wcześniej w Porcie Gdańsk 150 tonami komponentów do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
08.04.2021

Kontenery na Wiśle - komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna [wideo,foto]

150 ton ładunku 150 kilometrów w górę rzeki – 6 kwietnia z Portu Gdańsk wystartował pilotażowy rejs komercyjny barki z ładunkiem kontenerów dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą Wisłą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), a barka, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną. Organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
06.04.2021

Statek Akademik Czerski płynie w stronę Danii, by budować Nord Stream 2

Rosyjski statek do układania rur na dnie morskim, Akademik Czerski, płynie ku Danii, by dołączyć do prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 - podało w środę radio Echo Moskwy. Agencja TASS wyraziła przekonanie, że udział jednostki przyspieszy tempo prac.
31.03.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

U wybrzeży Danii wkrótce ruszą prace przy pierwszej nitce Nord Stream 2

Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku - podał w środę dziennik "Kommersant", powołując się na Duńską Agencję Energii (DEA).
17.03.2021

Rosja "Izwiestija": armię przy granicy z Polską wzmacniają zwiadowcy dalekiego zasięgu

Siły lądowe Rosji w obwodzie kaliningradzkim, regionie przy granicy z Polską, są wzmacniane zwiadowcami dalekiego zasięgu - podał w środę dziennik "Izwiestija". Kompania rozpoznawcza wejdzie w skład formowanej obecnie w regionie 18. dywizji zmechanizowanej.
10.03.2021

"Izwiestija": drony Orłan-10 wzmocniły obronę obwodu kaliningradzkiego

Rosyjskie bezzałogowe aparaty latające Orłan-10 wzmocniły armię w obwodzie kaliningradzkim; ich zadaniem jest wsparcie piechoty morskiej, artylerii i obrony wybrzeża, a przede wszystkim będą pełnić zadania zwiadowcze - podał w czwartek dziennik "Izwiestija".
25.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Statek do układania rur Nord Stream 2 wrócił do Kaliningradu

Statek do układania rur „Akademik Czerski” po kilku dniach postoju w pobliżu niedokończonego odcinka Nord Stream 2 ponownie zbliża się do portu w Kaliningradzie, wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic.
12.01.2021

TASS: budowa Nord Stream 2 zostanie wznowiona 15 stycznia

15 stycznia wznowione zostanie układanie gazociągu Nord Stream 2 - podała w czwartek rosyjska agencja TASS, powołując się na komunikat Duńskiej Agencji Energii. Strona duńska poinformowała, że taki harmonogram prac otrzymała od operatora projektu.
07.01.2021

Statek Akademik Czerski przybył na miejsce budowy Nord Stream 2

Rosyjski statek Akademik Czerski powrócił, po postoju w rejonie Kaliningradu, w rejon budowy gazociągu Nord Stream 2 - podała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołała się na dane serwisu MarineTraffic, śledzącego ruch jednostek morskich.
06.01.2021

U granic Polski wzmacnia się rosyjska Flota Bałtycka - rozlokowane nowe rakiety, czołgi i okręty

Rosja, tłumacząc się obecnością NATO w krajach bałtyckich, wzmacnia stacjonujące w regionie swoje siły m.in. o nowe okręty, czołgi i rakiety. "Tak silnej ochrony wybrzeża, jak na Bałtyku nie ma chyba żadna inna flota rosyjskich sił zbrojnych" - oceniła gazeta "Krasnaja Zwiezda".
05.01.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

Statek-muzeum „Sołdek” już po remoncie!

Po dwumiesięcznym remoncie w stoczni na nabrzeże wyspy Ołowianki w Gdańsku, przy siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego, powrócił w sobotę statek-muzeum "Sołdek". Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa, która ma być otwarta we wrześniu 2021 r.
19.12.2020

Statek, który może ukończyć Nord Stream 2, wraca do Kaliningradu

Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2, wypłynął z portu na niemieckiej wyspie Rugia, gdzie znajdował się od miesiąca, i kieruje się do Kaliningradu; powinien tam przybyć w sobotę - podał dziś rosyjski portal RBK.
27.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Viking Line zapowiada letnie rejsy do Polski

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o letnich planach fińskiego przewoźnika promowego Viking Line, który latem chce pływać do Gdańska.
17.11.2020

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny szansą dla Polski

Wzrost przewozów kolejowych UE-Chiny jest szansą na rozbudowę i większe znaczenie Polski jako hubu transportowego - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem udziału przewozów kolejowych w handlu zagranicznym.
12.11.2020

Putin gotowy nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części kraju

„Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium” –poinformował dziś prezydent Rosji. Warunkiem są analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF.
26.10.2020

Sołdek popłynął do stoczni na największy remont od 35 lat!

Jest nieodłącznym elementem pejzażu Gdańska i chętnie odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W sobotę, 17 października, dwa holowniki zabrały “Sołdka” do stoczni na remont, jakiego jeszcze nie przechodził od kiedy został placówką muzealną. Wróci na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki jeszcze w tym roku, ale ponownie udostępniony do zwiedzania będzie we wrześniu 2021 r.
18.10.2020

Żegnamy „Sołdka”!

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.10.2020

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

Po raz pierwszy tego typu statek pływał po rosyjskiej trasie arktycznej między Pacyfikiem a Atlantykiem. Sedov w miniony wtorek minął południowy kraniec archipelagu Novaya Zemlya i spodziewany jest w Murmańsku jeszcze w tym tygodniu.
16.10.2020

Statek Akademik Czerski może wkrótce wznowić układanie Nord Stream 2

Jednostka pomocnicza rosyjskiego statku Akademik Czerski prowadzi próbne badania na Bałtyku - podał dziś "Kommiersant". Zdaniem dziennika może to świadczyć o tym, że sam Akademik Czerski prowadzi badania w celu wznowienia układania gazociągu Nord Stream 2.
14.10.2020

Pociągi z Pesy po raz pierwszy dostarczone drogą morską - na Sardynię

Na Sardynię dopłynęły pierwsze pociągi spalinowe ATR220Tr, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz. To pierwszy przypadek, kiedy pojazdy z bydgoskiej fabryki zostały dostarczone drogą morską - poinformował dziś szef PR spółki Maciej Grześkowiak.
08.10.2020

Będzie długi spór sądowy ws. grzywny dla Gazpromu?

Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji. Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.
08.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Rosyjski okręt zderzył się z kontenerowcem na duńskich wodach

Okręt rosyjskiej marynarki wojennej zderzył się ze szwajcarskim kontenerowcem na wodach duńskich w środę w pobliżu mostu Oresund łączącego Danię ze Szwecją - poinformowała agencja Reuters.
24.09.2020

Prace hydrograficzne na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

Od 14 do 18 września br. jednostki Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej realizowały prace hydrograficzne niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich.
21.09.2020

Żaryn: przekop Mierzei Wiślanej od początku budzi sprzeciw Rosji

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od samego początku budzi opór Rosji. Wraz z postępem prac rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych - napisał rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn,
11.09.2020

ISR: Trudne portowe półrocze

Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
24.08.2020

Manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020” pod Kaliningradem [wideo]

Na poligonie Floty Bałtyckiej Chmelewka w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się w poniedziałek zakrojone na wielką skalę manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020”. Ćwiczenia odbywają się pod nadzorem naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmenowa.
05.08.2020

Elbląg będzie portem towarów, dla których duże porty są za drogie

Po przekopaniu Mierzei Wiślanej Elbląg stanie się portem, przez który będą przepływać towary, dla których duże porty były za drogie - uważa minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.
30.07.2020

Młodzi w dialogu na temat tożsamości transregionalnej Balticness

Włączenie młodych mieszkańców regionu bałtyckiego w dialog na temat tożsamości transregionalnej to główny cel projektu realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Gdański. Zaplanowano zajęcia w szkołach letnich oraz warsztatach angażujących.
29.07.2020

OSW: Twierdza Kaliningrad - istotny element dla państw regionu Morza Bałtyckiego [film]

Bałtyk to polskie okno na Europę, to także przestrzeń, w której Europa spogląda ku Rosji. Dla niej tym oknem jest obwód kaliningradzki – dla wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego bardzo istotny element obecność wielkiego sąsiada ze wschodu. Ośrodek Studiów Wschodnich w materiale filmowym przybliża jego znaczenie i dzisiejszą sytuację.
24.07.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

Rzecznik koordynatora służb: przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy

Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
17.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Rosyjska prasa: wojska amerykańskie znajdą się bliżej Rosji

Wojska amerykańskie przerzucane są bliżej granic Rosji - podkreśla w piątek rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta", komentując spotkanie prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" zagrożenie dla Rosji się zwiększa.
26.06.2020

Powstała ekspertyza w sprawie militarnego wykorzystania przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Podczas czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego wrócił temat przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Stało się tak za sprawą projektu apelu, nad którego przyjęciem dyskutowali radni. Jednym z elementów przywołanych w dyskusji, stała się ekspertyza dotycząca znaczenia przekopu w kontekście militarnego bezpieczeństwa państwa. Dokument został opracowany przez zespół ekspertów Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
22.06.2020

Naimski: ostatnie porozumienie PGNiG z Gazpromem efektem wygranej w arbitrażu

Ostatnie porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy PGNiG i Gazpromem to wynik korzystnego dla Polski orzeczenia arbitrażu w Sztokholmie. Gazprom zawyżał ceny gazu, teraz musi je zrekompensować - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
16.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Dachser Polska ze stałymi połączeniami do Moskwy, Kaliningradu i Niżnego Nowogrodu

Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoją sieć Cargoplus, czyli połączeń drogowych do Rosji, ze względu na rosnące zainteresowanie unijnych eksporterów tym kierunkiem. W oddziale w Strykowie Dachser Polska utworzył punkt przeładunkowy, gdzie przesyłki z Polski i innych krajów UE są konsolidowane, a następnie wysyłane do oddziałów Dachser w Rosji. Operator obejmuje zasięgiem całą Rosję i inne kraje WNP.
02.06.2020

Szczerski: przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej

Przekop Mierzei Wiślanej ma znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności; jest jedną z inwestycji, które zmienią położenie Polski na mapie geopolitycznej - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Stawką tych wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie - dodał.
02.06.2020

Gróbarczyk: opowieści, że wielkie kontenerowce wpłyną nad Zalew Wiślany są bzdurą

Opowieści, że wielkie kontenerowce miałyby wpływać nad Zalew Wiślany są jedną wielką bzdurą - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
27.05.2020

Rosja: Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski

Rosyjska Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski - pisze w piątek "Niezawisimaja Gazieta". Komentując możliwość rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej USA dziennik podkreśla, że Rosja przygotowuje duże ćwiczenia z udziałem swej Floty Bałtyckiej.
22.05.2020

Raosyjska agencja TASS: statek, który może dokończyć Nord Stream 2 jest koło Rugii

Rosyjski statek Akademik Cherskiy (Akademik Czerski), który - jak się uważa - mógłby dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 rzucił kotwicę u wybrzeży Niemiec, w rejonie miasta Sassnitz w północno-wschodniej części wyspy Rugia - podała w sobotę agencja TASS.
10.05.2020

Statek, który może ukończyć Nord Stream 2, jest w Kaliningradzie

Statek Akademik Czerski, który - jak zapowiadała Rosja - może dokończyć układanie po dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream 2, jest już w Kaliningradzie. Poinformowała o tym w niedzielę telewizja Rossija 24, powołując się na dane portali śledzących ruch statków.
03.05.2020

RIA: statek, który może ułożyć Nord Stream 2, płynie do Kaliningradu

Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby zostać użyty do ułożenia końcowego odcinka gazociągu Nord Stream 2, podał jako port przeznaczenia Kaliningrad - poinformowała w czwartek agencja RIA Nowosti. Według niej jednostka jest teraz w cieśninie Skagerrak.
30.04.2020

„Akademik Czerski” statek, który ma układać Nord Stream 2 przepływa już przez kanał La Manche

Rosyjski statek Akademik Czerski, który - jak zapowiada Gazprom - będzie układał brakującą część gazociągu Nord Stream 2 wpłynął w poniedziałek do kanału La Manche i może w ciągu 9-12 dni znaleźć się na Bałtyku - podał dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
27.04.2020

Statek, który ma dobudować Nord Stream 2, zmierza na Bałtyk

Rosyjski statek Akademik Czerski, który zapewne zostanie wykorzystany do ukończenia układania gazociągu Nord Stream 2, powinien w kwietniu zawinąć na Wyspy Kanaryjskie; jednostka kieruje się na Bałtyk i powinna tam przybyć na początku maja - podała "Rossijskaja Gazieta".
16.04.2020

Wodorosty - lokalny problem czy wielkie możliwości?

Słowo wodorosty tradycyjnie opisuje ogół glonów i roślin morskich rosnących na dnie morza. Naukowy termin to makrofito bentos. Słowa tego używa się także aby opisać martwe szczątki roślin morskich wyrzucane na plażę, choć teoretycznie właściwy termin to kidzina. Składa się ona nie tylko z rozkładających się glonów i trawy morskiej, ale także szczątków zwierząt i roślin wyrzuconych z morza, czy napływających z lądu. Turyści widzą to jako niewygodę, także z powodu zapachu siarkowodoru który często im towarzyszy, zaś samorząd
13.03.2020

Przeładunki kontenerów w portach Morza Bałtyckiego przekroczyły poziom 11 mln TEU w 2019 roku

Terminale kontenerowe w bałtyckich portach morskich przeładowały łącznie 11,24 mln TEU w 2019 roku. Rekordowy wynik był efektem 3,2% wzrostu obrotów, co jednak oznaczało ograniczenie dynamiki lat ubiegłych.
16.02.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.