• <
siemens_gamesa_2022

Senator: przekop Mierzei to same korzyści

12.12.2021 12:00 Źródło: Rynek Infrastruktury

Partnerzy portalu

Senator: przekop Mierzei to same korzyści - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mariusz0005/Wikipedia

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła uważa, że przekop Mierzei Wiślanej przyniesie korzyści wszystkim: zarówno miastu i portowi w Elblągu, regionowi, jak i Portowi Gdańsk oraz środowisku.

Pochodzący z Mazur senator Jerzy Wcisła uważa, że budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest projektem, który przyniesie korzyści praktycznie wszystkim zainteresowanym stronom. Polityk wypowiadał się na ten temat podczas Kongresu Samorządowego w Mikołajkach zorganizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich. Cytowany przez portal Rynek Infrastruktury senator twierdzi, że najważniejszymi beneficjentami będą port w Elblągu oraz samo miasto. Senator zauważa, że port w Elblągu może obsługiwać statki, które wpłynęły do niego nadrabiając sporo mil, bo są zmuszone płynąć przez Cieśninę Pilawską by dostać się na otwarte morze. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie skrótem, który sprawi, że do portu zawinie więcej jednostek.

Wcisła twierdzi, że część z armatorów operujących mniejszymi statkami zrezygnuje z zawijania do Portu Gdańsk, a w jego miejsce wybierze Elbląg. Polityk uważa, że będzie to z korzyścią dla samego portu w Gdańsku. – Nie zgadzam się ze stanowiskiem, że do portu w Elblągu nikt nie będzie chciał wpływać ze względu na mieszczący się niedaleko port w Gdańsku. Ten ostatni przeładowuje około 50 mln ton, a część przypływa na jednostkach, które może spokojnie obsłużyć Elbląg. Są one zatem zakałą dla portu w Gdańsku – cytuje Wcisłę Rynek Infrastruktury.

Według senatora na przekopie i prężniejszej działalności elbląskiego portu zyska Elbląg. – Rozbudowany port w Elblągu będzie miał tam swoją siedzibę. Firma powinna pełnić rolę miastotwórczą, zatrudni 700 pracowników – mówił Wcisła. Dzięki temu w mieście pojawią się inne firmy, rozbudowana zostanie także infrastruktura. Senator wskazywał, że konieczna jest budowa trasy ekspresowej S16 łączącej autostradę A1 z Via Carpatia. Wcisła twierdzi, że Port Gdańsk zyskał na znaczeniu wraz z budową autostrady A1. W ten sposób S16 ma pomóc w rozwoju portu w Elblągu. Wszystkie te inwestycje i ogólny, stymulowany przez port rozwój przemysłu i usług w Elblągu, ma przyczynić się do wzrostu płac i jakości życia w mieście.

Region ma zyskać także dzięki rozwojowi turystyki. Wcisła zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy kupują działki i chcą budować hotele w pobliżu Zalewu Wiślanego, który jest trzykrotnie większy od Śniardw i jednocześnie zaledwie 30 proc. mniejszy niż wszystkie Wielkie Jeziora razem. – Teoretycznie powinno tam płynąć 1200 jachtów jednocześnie – mówił.

Na rozwoju portu w Elblągu według Jerzego Wcisły ma zyskać również środowisko. – Do tego, żeby milion ton ładunku przewieźć do Kaliningradu drogą lądową, trzeba wykorzystać codziennie 100 ciężarówek, a zatem musi pracować 100 silników. Można to wszystko załadować nawet na jedną barkę – zauważył, nadmieniając, że zły stan powietrza „przyczynia się do śmierci tysięcy Polaków”.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.