• <
escort_980x120_gif_2020

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

16.10.2020 12:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu

Partnerzy portalu

Rejs historycznego żaglowca Sedov przez Arktykę: po drodze nie napotkał lodu  - GospodarkaMorska.pl
fot. STS Sedov

Po raz pierwszy tego typu statek pływał po rosyjskiej trasie arktycznej między Pacyfikiem a Atlantykiem. Sedov w miniony wtorek minął południowy kraniec archipelagu Novaya Zemlya i spodziewany jest w Murmańsku jeszcze w tym tygodniu.

Podróż byłaby nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Jednak tegoroczny bezprecedensowy niski poziom lodu morskiego sprawił, że żeglowanie po tej trasie było płynne i łatwe.

Według dziennika wyprawy, podczas rejsu prawie nie zanotowano minusowych temperatur, a lód morski praktycznie nie został zauważony.

- Spodziewaliśmy się przynajmniej napotkania drobnych fragmentów lodu w Cieśninie Wiłkowskiej i Cieśninie Longa - skomentował kapitan statku Nowikow - Przepłynęliśmy praktycznie całe Morze Północne na otwartych wodach i nie napotkaliśmy żadnego pokruszonego lodu morskiego ani gór lodowych - wyjaśnia.

Trójmasztowy żaglowiec zbudowany 18 sierpnia 1921 roku wypłynął z Władywostoku. Kilka dni później przedostał się przez Cieśninę Beringa do Morza Czukockiego. Następnie zatrzymał się w mieście Pevek, zanim popłynął przez Morze Wschodniosyberyjskie i Morze Łaptiewów. Zatrzymał się również w Sabecie, w terminalu gazu ziemnego na Jamale.

Rejs Północnym Szlakiem Morskim jest kontynuacją wielkiej podróży, w ramach której od 1 listopada 2019 roku Sedov pokonał ponad 25 tysięcy mil morskich przez morza świata.

- Po szczegółowym zbadaniu możliwych alternatyw dla dalszego rejsu, uznaliśmy za stosowne zaproponowanie, aby Sedov zakończył swoją wyprawę rejsem przez Północny Szlak Morski ze wschodu na zachód - powiedział lider Rosyjskiej Agencji Rybołówstwa Ilya Shestyakov pod koniec lipca. - Wierzymy, że taka podróż będzie miała wielki efekt symboliczny i praktyczny - podkreślił Szestiakow.

Statek przypłynie do macierzystego portu w Kaliningradzie 15 listopada br.

Sedov to jeden z największych eksploatowanych żaglowców na świecie. Ma prawie 118 metrów długości i jest obsługiwany przez załogę liczącą około 220 osób.

Podróż do Arktyki odbywa się zaledwie kilka miesięcy przed ukończeniem przez statek 100 lat. Żaglowiec został zwodowana w 1921 roku w Kilonii w Niemczech. Pływał pod nazwami „Magdalene Vinnen II” i „Kommodore Johnsen”, zanim w 1945 roku został przejęty przez władze radzieckie i przemianowany na Sedov na cześć rosyjskiego badacza Arktyki Georgy Sedova.

Gospodarka Morska
fot. STS Sedov
Gospodarka Morska
fot. STS Sedov
Gospodarka Morska
fot. STS Sedov

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.