• <
gryfia_70lat

Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki

jm

16.04.2022 15:27
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki

Partnerzy portalu

Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki - GospodarkaMorska.pl

Agencja Reuters podaje, rosyjskie porty przygotowują się na kolosalny wręcz spadek przeładunków oraz niedobór kontenerów.

Trzy największe linie kontenerowe, czyli Maersk, CMA CGM i MSC, zawiesiły swoje operacje w Rosji zaraz po jej agresji na Ukrainę. Z kraju wycofała się także część mniejszych przewoźników. W związku z tym rosyjskie terminale kontenerowe czekają ogromne spadki, jeśli nie znajdzie się nikt, kto będzie chciał i będzie w stanie przejąć chociaż część wykonywanych wcześniej operacji.

Reuters powołuje się na rozmowę z Dmitrijem Pankowem, dyrektorem generalnym Delo Group, największego operatora kontenerowego w Rosji, który miał powiedzieć, że „jeśli na rynku nie pojawią się alternatywne rozwiązania, spadek liczby towarów dostarczonych do i z rosyjskich portów na północnym-zachodzie kraju wyniesie około 90 do 95 procent”. Według Pankowa, największe spadki zaczną być odczuwalne począwszy od maja i będą dotyczyć przede wszystkim terminali kontenerowych w Sankt Petersburgu i Ust-Łudze. Twierdzi on, że spadki dotkną także terminale na Dalekim Wschodzie Rosji, jak również na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, ale będą one mniejsze. Wpływa na to fakt, że porty te mają mniejszy udział w ruchu towarowym, a także pojawienie się „nowych graczy” zainteresowanych operacjami w tych lokacjach. Pankow doprecyzował, że część z nich pochodzi z Turcji, która nie uznaje sankcji nałożonych na Rosję.

Reuters rozmawiał także z Aleksandrem Isurinem, dyrektorem generalnym TransContainer, największego w kraju operatora kontenerów towarowych. Isurin przewiduje, że wyjście z kraju największych firm żeglugowych spowoduje także niedobór samych kontenerów na rynku. Isurin mówi, że „rynek będzie musiał znaleźć zastępstwo dla około 300 tysięcy TEU”. Według niego około 30 procent kontenerów zniknie z rosyjskiego rynku. Będzie to problem, bo według zastąpienie największych linii kontenerowych jest niewykonalne. Isurin szansę widzi jedynie we współpracy z mniejszymi, regionalnymi liniami, nowymi na rosyjskim rynku i pochodzącymi głównie z Chin, Japonii i Korei. Jak stwierdził, podejrzewa, że większość z nich czeka na to, jak rozwinie się sytuacja, by podjąć decyzję o ewentualnym wejściu do Rosji.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.