• <

Wynik wyszukiwania - "sankt petersburg" - Wiadomości

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Cóż za pech! Rosyjski lodołamacz Jermak stanął w ogniu

W porcie w Sankt Petersburgu doszło do pożaru na wyłączonym z użytkowania lodołamaczu Jermak. Do zdarzenia doszło 29 lutego w godzinach popołudniowych. Był to drugi tego dnia pożar na rosyjskiej jednostce morskiej.
01.03.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

W pobliżu miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector znajdował się również statek chiński

Chiński kontenerowiec Newnew Polar Bear znajdował się znacznie bliżej miejsca awarii gazociągu Balticconnector w czasie, gdy do niej doszło, niż wcześniej opisywany w mediach rosyjski tankowiec SGV Float - poinformował we wtorek dziennik "Postimees".
17.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Naprawa gazociągu Finlandia–Estonia może potrwać miesiące

Naprawa podmorskiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonię, który został zamknięty w niedzielę z powodu podejrzenia wycieku, może zająć miesiące lub dłużej.
09.10.2023

KAS: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski

W odpowiedzi na zarzuty formułowane w debacie publicznej wyjaśniamy: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski - przekazała w środę Krajowa Administracja Skarbowa.
27.09.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Tragiczny rejs jachtu, zginęła jedna osoba

W pobliżu Sankt Petersburga jacht z kilkoma osobami na pokładzie zaczął 21 lipca br. nabierać wody i tonąć. Pomimo wezwania na pomoc służb, te przybyły dopiero po blisko pół godzinie od nadania sygnału. W wyniku tego jedna osoba zmarła, a inne są w ciężkim stanie.
23.07.2023

Nazwy nowych rosyjskich okrętów podwodnych będą pochodzić od ukraińskich miast

Rosja przymierza się do budowy sześciu nowych okrętów podwodnych. Ich nazwy mają pochodzić od okupowanych ukraińskich miast.
14.07.2023

Nocny atak dronów na rosyjski okręt

W kilku niezależnych, rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że operujący na Morzu Czarnym rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs (w prasie określany często jako Ivan Khurs) został zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy drony. Atak miał zostać odparty. Jak dotąd ani ukraińskie, ani rządowe media z Rosji nie potwierdziły tego zdarzenia.
24.05.2023

Rosyjskie kontenerowce popłyną rzekami do Iranu

Rosja rozpoczęła budowę nowej klasy statków, które będą mogły zabrać kontenery i ładunki masowe. Unikalny projekt zakłada, że jednostki będą podróżowały Wołgą, Donem i po Morzu Kaspijskim.
15.05.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Hamburg na start. Port Gdańsk otworzył sezon wycieczkowy

144-metrowy wycieczkowiec Hamburg z 330 turystami na pokładzie jako pierwszy statek tego typu zawitał w tym roku do Portu Gdańsk. Tym samym sezon wycieczkowy w porcie został oficjalnie otwarty.
23.04.2023

Rosja i Wenezuela planują utworzenie wspólnej linii żeglugowej. Kontrowersji nie brakuje

Urzędnicy w Rosji i Wenezueli planują uruchomienie wspólnej firmy żeglugowej, aby pobudzić handel między tymi krajami, znajdującymi się pod gradobiciem sankcji. Trasa miałaby w zamierzeniu obsługiwać okupowany przez Rosję port w Sewastopolu, stanowiąc przepustkę dla handlu żywnością i towarami przemysłowymi, jednocześnie potwierdzając swoje aspiracje względem utrzymania Krymu i budowy swoistej "Osi" państw stojących w opozycji do świata zachodniego, nakładającego na Moskwę sankcje.
11.04.2023

Rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły ryby o wartości 175 mln euro

Norwescy dziennikarze zajmujący się gospodarką wyliczyli, że w zeszłym roku rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły 110 000 ton ryb o łącznej wartości 175 milionów euro (1,88 miliarda koron norweskich). To aż o 42 proc. więcej niż w 2021 roku.
19.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Niemcy. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: wiele regionów skorzystało z rosyjskiego gazu

Dzięki gazociągowi Nord Stream i innym inicjatywom gospodarczym niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie był ściśle związany z Rosją, utworzył nawet fundację klimatyczną, która miała pomóc w rozwoju współpracy - również za rosyjskie pieniądze. Teraz premier landu Manuelą Schwesig zwraca uwagę, że z rosyjskiego gazu skorzystało wiele ragionów Niemiec.
28.11.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2022 rok

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu październiku.
02.11.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Boskalis wygrywa batalię sądową w związku z wycofaniem się z projektu Arctic LNG 2

Niderlandzka spółka Royal Boskalis Westminster wygrała sprawę sądową związaną z wycofaniem się z wartego 21 miliardów dolarów projektu Arctic LNG 2 rosyjskiej firmy Novatek.
22.06.2022

"Die Welt": greckie tankowce rozwożą po świecie rosyjską ropę

Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
09.05.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki

Agencja Reuters podaje, rosyjskie porty przygotowują się na kolosalny wręcz spadek przeładunków oraz niedobór kontenerów.
16.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor

Ukraiński pułk Azow biorący udział w walkach o Mariupol poinformował, że zniszczone zostały dwa rosyjskie czołgi i łódź patrolowa projektu 03160 Raptor.
21.03.2022

Maersk planuje sprzedaż udziałów w spółce obsługujące terminale w Rosji

Jak donoszą morskie media branżowe, A.P. Moller - Maersk dołącza do długiej listy zachodnich firm, które chcą zrezygnować z inwestycji w Rosji. W krótkim oświadczeniu Global Ports Group poinformowano, że Maersk chce zbyć swój mniejszościowy udział w największym operatorze terminali w Rosji.
15.03.2022

Maersk protestuje przeciw agresji Putina. Zawiesza wysyłki kontenerów do i z Rosji

W odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji, która zaatakowała Ukrainę, Maersk czasowo zawiesza wszystkie wysyłki kontenerów do i z Rosji - poinformowało we wtorek duńskie przedsiębiorstwo, światowy potentat żeglugi kontenerowej.
01.03.2022

Sankcje na Rosję. Na kanale La Manche zatrzymano rosyjski statek handlowy

Francuskie służby zatrzymały w sobotę nad ranem na kanale La Manche statek, który może należeć do rosyjskiej firmy podejrzewanej o łamanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - poinformowała francuska prefektura morska.
26.02.2022

Rosyjski statek ze złomem w drodze do portu Szczecin utknął na mieliźnie

Jak podaje portal iŚwinoujście, statek SMP Novodvinsk, pływający pod rosyjską banderą, przewożąc ładunek złomu do Szczecina utknął niespełna kilometr od wejścia do Kanału Piastowskiego na Zalewie Szczecińskim. Obecnie trwają działania armatora by umożliwić jego odholowanie. Ruch w miejscu, w którym utknął SMP Novodvinsk odbywa się jednokierunkowo.
31.01.2022

Rosja chce zdominować basen Morza Bałtyckiego budową nowego dużego kompleksu portów

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
22.11.2021

GCT. Przeładowali największą partię ładunku drobnicowego w historii terminala [ZDJĘCIA]

W środę (17 listopada) na terminalu Gdynia Container Terminal (GCT) zakończył się wyładunek ze statku mv Pegasus największej partii ładunku drobnicowego w historii terminala.
18.11.2021

Putin rozważa wykorzystanie żeglugi bliskiego zasięgu, aby ominąć Kanał Sueski

W tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się z kierownictwem krajowego przemysłu stoczniowego, aby dokonać przeglądu planów priorytetowych dla żeglugi morskiej bliskiego zasięgu z nadzieją na ominięcie Kanału Sueskiego.
26.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy ogromną szansą dla Świnoujścia [ROZMOWA]

Rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej na temat głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
25.06.2021

Rosja i Arabia Saudyjska odrzucają wezwania do zakończenia inwestycji w ropę i gaz, nazywają plan MAE zerowej emisji netto „nierealistycznym”

Rosyjski wicepremier Alexander Novak oznajmił, że MAE rzekomo doszła do swoich ustaleń „za pomocą odwróconych obliczeń” dotyczących sposobu osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.
08.06.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

Sankt Petersburg - raport z bałtyckiego rynku portowego

Sankt Petersburg (Big Port St. Petersburg) to czołowy rosyjski port a także największy port kontenerowy na obszarze Bałtyku. Jego usytuowanie geograficzne powoduje, iż jest to swego rodzaju brama do całej Rosji, ponieważ to właśnie przez niego odbywa się główna wymiana handlowa z Europą oraz krajami obu Ameryk. Sankt Petersburg nazywany jest też często morską stolicą Rosji, stąd też swoją siedzibę ma tutaj wiele krajowych i zagranicznych firm z branży morskiej.
12.04.2021

Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port Genua i port Dunkierka oraz w styczniu wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.
01.03.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Nowy Jedwabny Szlak – tranzyt konkuruje z transportem morskim

Transport na Wschód, poza granicę Unii Europejskiej, wiąże się z sporą liczbą przeszkód do pokonania. Formalnych, politycznych, infrastrukturalnych, na przejściach granicznych czy problemów dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce nie brakuje jednak przewoźników, którzy podejmują się transportu towarów w tym kierunku.
17.02.2021

Największy polski port i okno na świat

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy kolejny cykl artykułów, dotyczących polskich portów i realizowanych z nich połączeń żeglugowych. Rozpoczynamy od Gdańska, który w ostatnim dziesięcioleciu rozwinął się w oszołamiającym tempie, stając się największym polskim portem i jednym z największych na Bałtyku oraz Europie.
31.12.2020

Święta marynarzy na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około 1,2 tys. marynarzy na kilkudziesięciu statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi na morzu lub w portach. Przez pandemię przy stołach nie będzie gości z zewnątrz, a święta odbędą się we wzmożonym rygorze sanitarnym.
24.12.2020

Święta na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 62 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób. Z powodu pandemii przy stołach wigilijnych nie będzie gości z zewnątrz, a święta odbędą się we wzmożonym rygorze sanitarnym. W obcych portach nie będzie też szans na świąteczny spacer.
18.12.2020

Zainstalowano zbiorniki na pierwszej rosyjskiej bunkierce LNG

Rosyjski Gazprom Neft poinformował o zainstalowaniu zbiorników na pierwszej rodzimej bunkierce LNG. Statek wyposażono także w sprzęt kriogeniczny.
15.12.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Rosyjski okręt zderzył się z kontenerowcem na duńskich wodach

Okręt rosyjskiej marynarki wojennej zderzył się ze szwajcarskim kontenerowcem na wodach duńskich w środę w pobliżu mostu Oresund łączącego Danię ze Szwecją - poinformowała agencja Reuters.
24.09.2020

Transfennica: armator z ideą

Przedstawiamy kolejny z artykułów dotyczących analiz flot armatorów, których statki przypływają do polskich portów. Tym razem bierzemy pod lupę armatora z fińskimi korzeniami, należącego do Grupy Spliethoff.
07.09.2020

Port Gdańsk staje się hubem transportowym dla Trójmorza

Transport morski jest najtańszym środkiem transportu, a przewozy kontenerowe stanowią koło napędowe gospodarki światowej. Wpływy do budżetu państwa płynące z polskich portów w 2019 roku wyniosły 40 mld zł. Udział Portu Gdańsk w obsłudze morskiej wymiany towarowej Polski stale utrzymuje się na wysokim poziomie i w I półroczu 2020 roku wyniósł 46%, czyli najwięcej spośród wszystkich polskich portów. Rok 2019 był rekordowy dla portu pod względem liczby przeładunków. Przeładowano ponad 52 mln ton. W planach są także ambitne inwestycj
04.09.2020

ISR: Wyludnienie nie sprzyja rozwojowi regionu Morza Bałtyckiego

Demografia to sfera poważnych wyzwań w regionie Morza Bałtyckiego. Instytut Studiów Regionalnych wskazuje na ten obszar jako potencjalnie kluczowy kontekst rozwoju Polski i Pomorza Zachodniego. Jeśli tak ma się stać, to właśnie w rozwiązywaniu problemów demograficznych należy widzieć przedmiot obserwowania trendów, porównywania doświadczeń, współpracy i definiowania nowych rozwiązań.
02.07.2020

De Hoop prowadzi zdalnie obsługiwane próby morskie dla Silver Origin

Holenderska stocznia De Hoop opracowuje innowacyjne sposoby na przezwyciężenie wyzwań związanych z budową swoich statków podczas pandemii koronawirusa, wykorzystując nowoczesną technologię.
22.05.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

Pierwszy międzykontynentalny pociąg Maerska z Europy do Azji

Pierwszy pociąg w kierunku wschodnim w ramach serwisu Maersk AE19 został wysłany z portu w Sankt Petersburgu. Całkowity czas nowego połączenia z portów w Europie Północnej do portów w Korei i Japonii wyniesie od 23 do 32 dni, w porównaniu z tradycyjną przeprawą morską, trwającą 52-57 dni.
30.03.2020

Polski marynarz wśród zatrzymanych w związku z przemytem 100 kg kokainy

Polski marynarz jest jednym z 24 członków załogi statku Duncan Island, którzy zostali zatrzymani 15 lutego przez duńską policję w porcie w Kalundborg na wyspie Zelandia w związku z przemytem 100 kilogramów kokainy.
26.02.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

Największy na świecie atomowy lodołamacz zakończył pierwszy etap prób morskich

Największy i najpotężniejszy rosyjski lodołamacz atomowy zakończył pierwszy etap prób morskich przed jego planowaną dostawą w 2020 roku. Jednostka o nazwie Arktika jest obecnie w budowie w stoczni Baltic Shipyard w Sankt Petersburgu.
16.12.2019

Zmarł Romuald Koperski - znany podróżnik, znawca Syberii

Przede wszystkim był podróżnikiem, znawcą Syberii, do której wracał wielokrotnie. Napisał kilka książek, m.in. „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”. W sobotę, 23 listopada, w wieku 64 lat zmarł Romuald Koperski.
27.11.2019

Princess Anastasia utknęła na Bałtyku bez prądu

Jak podają szwedzkie wiadomości SVT statek wycieczkowy przewożący ponad 1000 pasażerów utknął na pełnym morzu w pobliżu wyspy Lidingo wczoraj wieczorem ok. godz. 18.00
07.11.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska (foto, wideo)

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

Luksusowy Vasco da Gama po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Ma prawie 220 m długości, zabiera na pokład 1 200 pasażerów i nosi imię słynnego portugalskiego żeglarza i odkrywcy. Mowa o wycieczkowcu Vasco da Gama, który w środę po raz pierwszy w swojej historii zawinął do Portu Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim.
25.07.2019

OT Port Gdynia rozbuduje terminal ro-ro w Gdyni

Grupa OT Logistic planuje rozbudowę terminalu ro-ro w Porcie Gdynia informuje Puls Biznesu. Spółka OT Port Gdynia, z grupy OT Logistics, podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację projektu polegającego na doposażeniu intermodalnego terminala ro-ro w Gdyni. Koszt inweStycji w specjalistyczny sprzęt to około 17 mln zł brutto a unijne dofinansowanie z CUPT może wynieść połowę tej kwoty.
02.07.2019

„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Rosatom, pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jeszcze w lipcu ruszy Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Na miejsce ma dotrzeć we wrześniu.
02.07.2019

Norwegian Getaway w Porcie Gdynia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów (foto, wideo)

Ma ponad 325 m długości, zabiera na pokład prawie 4 030 pasażerów, jest luksusowy i elegancki. To Norwegian Getaway – największy wycieczkowiec tego sezonu w Porcie Gdynia i najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zawinął do polskich portów. Jednostka zacumowała w czwartek przy Nabrzeżu Francuskim.
27.06.2019

Kolizja masowca Mazowsze z duńskim statkiem rybackim

Niegroźna kolizja masowca PŻM Mazowsze z duńskim statkiem rybackim K. Larsen - FN 326. Do zdarzenia doszło we wtorek o godz. 21:15 na północ od Skagen. Nikomu nic się nie stało. O sprawie poinformował portal vesseltracker.com.
21.06.2019

Maersk zbuduje swój pierwszy magazyn chłodniczy w Sankt Petersburgu

Maersk rozpoczął budowę nowego magazynu chłodniczego w Sankt Petersburgu w celu zaspokojenia wysokiego popytu na rosyjskim rynku. Trzykomorowy magazyn zaoferuje specjalistyczne rozwiązania przedłużające cykl życia łatwo psujących się produktów.
06.06.2019

„Uśmiechnięta” AIDAmar po raz kolejny w Porcie Gdynia (wideo)

Sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia w pełni. We wtorek po raz trzeci zawinęła tam „uśmiechnięta” AIDAmar. To najbardziej popularny statek pasażerski tego roku – łącznie przypłynie do gdyńskiego portu aż 16 razy.
05.06.2019

Mein Schiff 1 w Porcie Gdynia. To jeden z najdłuższych wycieczkowców tego sezonu (foto, wideo)

Nowoczesny, elegancki i ekologiczny. Tak w kilku słowach można opisać wycieczkowiec Mein Schiff 1, który w środę zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. To drugi pod względem długości statek pasażerski tego sezonu.
30.05.2019

Norweska Perła po raz pierwszy w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Norwegian Pearl w Porcie Gdynia. Luksusowy wycieczkowiec z charakterystycznie pomalowanym kadłubem zacumował we wtorek przy Nabrzeżu Francuskim. To jego pierwsza wizyta w Gdyni.
28.05.2019

Piękna Królowa Wiktoria w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Piękna, elegancka i luksusowa. Tak w kilku słowach można opisać statek pasażerski Queen Victoria, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. To pierwsza wizyta tego wycieczkowca w tym sezonie. Kolejny raz zobaczymy go w Gdyni na początku września.
24.05.2019

Gazprom Neft dostarczy niskosiarkowe paliwo dla Royal Caribbean i Saga Cruises

Gazprom Neft podpisał umowę na dostawy bunkra dla armatorów wycieczkowców: Royal Caribbean International i Saga Cruises.
22.05.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

Nowoczesna rosyjska fregata rozpoczęła próby morskie

Nowoczesna fregata Admirał Kasatonow z początkiem roku rozpoczęła próby morskie. Okręt jest budowany na potrzeby rosyjskiej marynarki przez stocznię Sewernaja Verf Shipyard z Sankt Petersburga.
02.03.2019

Kolejny rok z rzędu wzrosła liczba pasażerów odwiedzających Port Tallinn

10,6 mln pasażerów przewinęło się przez Port Tallinn w zeszłym roku, o 0,6 procent więcej niż w 2017 roku. To już 11 rok z rzędu, gdy wzrosła liczba pasażerów.
27.01.2019

Nowoczesna rosyjska fregata rozpocznie niedługo próby morskie

Nowoczesna fregata Admirał Kasatonow w grudniu ma rozpocząć próby morskie. Okręt jest budowany na potrzeby rosyjskiej marynarki przez stocznię Sewernaja Verf Shipyard z Sankt Petersburga.
22.11.2018

Wystartował reaktor na pierwszej na świecie pływającej elektrowni atomowej

Jeden z dwóch reaktorów zainstalowanych na unikatowej jednostce Akademik Lomonosov został niedawno wprowadzony w ruch. Po testach ta sama procedura czeka drugi reaktor.
13.11.2018

Przełomowa podróż przez Arktykę uwieczniona na zdjęciach (foto)

Kontenerowiec klasy lodowej – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż szlakiem arktycznym.
14.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Kolejne cztery korwety Karakurt dla Rosji

Jak poinformował portal portnews.ru, 22 sierpnia, podczas targów wojskowych Army 2018, rosyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na budowę czterech korwet Karakurt ze stocznią Amur. To pierwsze zamówienie w ramach projektu 22800, które powstanie w tym miejscu.
27.08.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. W I półroczu 2018 r. przeładowano ponad 25 mln t towarów (foto, wideo)

Kolejny rekord w Porcie Gdańsk. W I półroczu 2018 r. przeładowano tam ponad 25 mln t towarów. To o ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gdański port osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu wśród portów bałtyckich – niemal +35%.
30.07.2018

Prawie 300-metrowa siostra Costy Concordii z wizytą w Porcie Gdynia (foto)

Costa Pacifica w Porcie Gdynia. Prawie 300-metrowa jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w niedzielę. To siostrzana jednostka Costy Concordii, która w 2012 r. wpadła na skały niedaleko wyspy Giglio w Toskanii. W katastrofie zginęły 32 osoby.
23.07.2018

Gdynia: Wystawa poświęcona projektantowi żaglowców Zygmuntowi Choreniowi

Na żaglowcu – muzeum „Dar Pomorza” otwarto w piątek wystawę poświęconą konstruktorowi żaglowców - Zygmuntowi Choreniowi. Zaprojektował on m.in. bark „Aleksander von Humboldt”, bryg „Fryderyk Chopin” i fregatę „Flying Clipper”, będącą największym żaglowcem świata.
13.07.2018

Królowa sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Luksusowa Queen Elizabeth w gdyńskim porcie. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek ok. 6 rano. W samo południe natomiast w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim uroczyście odsłonięto jej tablicę upamiętniającą zawinięcie do Gdyni. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pokład wycieczkowca. Robi wrażenie.
22.06.2018

Prawie 240-metrowa Marina w Porcie Gdańsk. To najdłuższy wycieczkowiec tego sezonu (foto, wideo)

Marina w Gdańsku. Prawie 240-metrowy wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w środę. To najdłuższy statek pasażerski w tegorocznym sezonie w Porcie Gdańsk.
21.06.2018

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk: Chcemy pozyskiwać kontrahentów z Azji, Czech, Słowacji czy Białorusi

W tym roku Port Gdańsk notuje wzrost kwartał do kwartału o 44 proc.; chcemy pozyskiwać kontrahentów na rynkach azjatyckich i dotrzeć do partnerów z naszego naturalnego zaplecza, czyli Czech, Słowacji czy Białorusi - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
05.06.2018

270-metrowa Aurora w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Aurora w Porcie Gdynia. Ponad 270-metrowy statek pasażerski zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek. To jego pierwsza i jedyna wizyta w tym sezonie.
25.05.2018

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa już w Arktyce

Pierwsza rosyjska elektrownia atomowa w Rosji dopłynęła do arktycznego portu Murmańsk i obecnie przygotowuje się do swojej dziewiczej misji - dostarczeniu energii elektrycznej odizolowanemu rosyjskiemu miastu przez Cieśninę Beringa z Alaski.
22.05.2018

Spektakularny Mein Schiff 1 w Gdyni (foto, wideo)

Przy Nabrzeżu Francuskim w poniedziałek około 6:00 zacumowała prawdziwa perła w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia. Mowa o Mein Schiff 1, który został ochrzczony zaledwie 10 dni temu!
21.05.2018

Prawie 300-metrowa MSC Orchestra rozpoczęła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. W środę jako pierwsza zawinęła tam prawie 300-metrowa MSC Orchestra. W tym roku statki pasażerskie odwiedzą Gdynię jeszcze 53 razy. Spodziewanych jest około 100 000 turystów.
09.05.2018

Rosja: Pierwsza pływająca elektrownia atomowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzona w paliwo nuklearne i przejdzie stosowne testy - podały rosyjskie media. Ekolodzy już ją nazwali "nuklearnym Titanikiem".
29.04.2018

Podwójna rocznica w Dywizjonie Okrętów Podwodnych

W najbliższych dniach przypadają rocznice utworzenia Dywizjonu Okrętów Podwodnych i pierwszego podniesienia bandery na okręcie ORP Orzeł. Z tej okazji w Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczyste zbiórki.
27.04.2018

Rośnie pozycja polskich portów na przeładunkowej mapie Europy. Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i liczy na przejęcie części klientów portów niemieckich

600 mln zł zainwestuje Port w Gdańsku w dwa wielkie projekty, realizowane przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Pomogą one przyciągnąć nowych kontrahentów w akwenie Morza Bałtyckiego, który jest najszybciej rozwijającym się obszarem morskim na Starym Kontynencie. Przeładunki w polskich portach rosną m.in. dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej.
09.04.2018

Kolejny kraj po Rosji chce mieć pływający reaktor jądrowy

W Chinach trwa budowa drugiego na świecie pływającego reaktora jądrowego. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochiński. Reaktor ma zostać ukończony w najbliższym czasie - przekonują chińskie media.
08.04.2018

Odnowiona Princess Anastasia rozpoczyna nowy sezon

Prinsess Anastasia rozpoczyna nowy sezon. Prom operatora Moby SPL wypłynął w środę z Gdańskiej Stoczni Remontowa, w której przeszedł remont. Obecnie jednostka jest w drodze do Sankt Petersburga, skąd w niedzielę wyruszy w pierwszy rejs w tym sezonie.
23.03.2018

Chiny niedługo wzbogacą sie o pływający reaktor jądrowy

Chiny oświadczyły, że pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy już niedługo zostanie ukończony. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochińskim.
06.02.2018

Jeszcze rok temu wszystko wskazywało na to, że statek Szare Szeregi nie będzie pływał w PŻM. Relacja z uroczystości chrztu w Antwerpii [foto, wideo]

W belgijskim porcie w Antwerpii, 15 stycznia, odbyła się symboliczna uroczystość chrztu statku Szare Szeregi należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej. Symboliczna między innymi daltego, że jeszcze rok temu statek ten został porzucony przez poprzedni zarząd i wszystko wskazywało na to, że nigdy nie trafi do floty znajdującego się nad przepaścią PŻM.
16.01.2018

Terminal DCT zanotował w ubiegłym roku kolejny rekord przeładunków

W 2017 roku w DCT przeładowano ponad półtora miliona TEU, co daje 22% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.
05.01.2018

Spory spadek przeładunków w Porcie Sankt Petersburg

W pierwszych 9 miesiącach przeładunku w porcie Sankt Petersburg wyniosły 5,1 mln ton, o 8 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
05.11.2017

Pierwszy pływający reaktor jądrowy już niedługo na wodzie

Chiny oświadczyły, że pierwszy na świecie pływający reaktor jądrowy już niedługo zostanie ukończony. Jednostka ma wzmocnić pozycję Chin w kłótni o wyspy na Morzu Południowochińskim.
01.11.2017

Porty z Hamburga i Sankt Petersburga z listem intencyjnym w sprawie wycieczkowców

Porty Hamburg i Sankt Petersburg podpisały list intencyjny w sprawie kooperacji na rynku wycieczkowym. Do podpisu dokumentu doszło w czasie wizyty gubernatora Sankt Petersburga, Georgy Poltawczenko, w niemieckim porcie.
20.09.2017

Pierwsza jednostka Chin dotarła do Rosji Szlakiem Arktycznym

W zeszłym tygodnid do portu Bronka w Sankt Petersburgu przypłynął statek wielozadaniowy Lian Hua Song państwowego, chińskiego armatora Cosco. To pierwsza jednostka płynąca między tymi tymi krajami, która pokonała Szlak Arktyczny.
18.09.2017

Najdroższy wycieczkowiec świata ponownie w Gdańsku (foto)

Luksus, elegancja i spełnienie marzeń wielu osób. To wycieczkowiec Europa, ze względu na oferty all-inclusive uważany za najdroższy statek pasażerski na świecie. Jednostka zacumowała w czwartek przy Terminalu Promowym Westerplatte w Gdańsku. W tym sezonie była to jej ostatnia wizyta w gdańskim porcie.
08.09.2017

Bunkrowanie wycieczkowca AIDAdiva. Uśmiechnięta jednostka po raz ostatni w tym sezonie odwiedziła Gdynię

AIDAdiva po raz ostatni w tym sezonie w Gdyni. Wycieczkowiec w środę zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. Podczas postoju jednostka przeszła operację bunkrowania.
30.08.2017

Rosjanie chcą dużego portu w Kaliningradzie. Ma konkurować z polskimi portami

Władze Obwodu Kaliningradzkiego nie ustają w dążeniach do rozbudowy głębokowodnego portu przeładunkowego. Jego częścią mają być też terminale pasażerskie i LNG. Urzędnicy mają przygotowane 3 warianty powstania przystani, warte od 2,5 do 2,8 mld euro.
30.08.2017

3 tys. ton drobiu w gdyńskim porcie

Nietypowy załadunek w OT Port Gdynia. Na Nabrzeżu Rumuńskim na chłodniowiec trafi łącznie 3 000 t drobiu. To pierwsza taka operacja w historii gdyńskiego portu.
29.08.2017

Ponad 200-metrowy Viking Sea w Gdyni (wideo)

Viking Sea po raz pierwszy w Gdyni w tym sezonie wycieczkowym. Statek pasażerski zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w minioną niedzielę. To 40. wycieczkowiec, jaki odwiedził w tym roku gdyński port.
28.08.2017

Krwawy Bałtyk. Lepiej nie wchodzić do wody

„Czerwone przypływy” lub inaczej „krwawe deszcze” na Bałtyku. To ciekawe zjawisko naukowcy zauważyli u wybrzeży Rosji. I ostrzegają, że może być niebezpieczne dla zdrowia.
26.08.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.
10.08.2017

Najdroższy wycieczkowiec świata zawinął do Gdańska (foto)

O rejsie tym statkiem wiele osób może tylko pomarzyć. To wycieczkowiec Europa, który w czwartek zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w Gdańsku. Ze względu na oferty all-inclusive uważany jest on za najdroższy statek pasażerski na świecie.
10.08.2017

Rosja buduje arktyczne patrolowce

Będą jednocześnie patrolowcami, holownikami i lodołamaczami. W Sankt Petersburgu w Stoczni Północnej (Sudostroitielnyj Zawod Siewiernaja Wierf) położono stępkę pod budowę pierwszego z dwóch zamówionych wielozadaniowych okrętów dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF). Jednostki projektu 23550 będą wykorzystywane do ochrony strategicznych rejonów Arktyki.
09.08.2017

Vision of the Seas z wizytą w Gdyni

Ma prawie 300 m długości, a ze względu na szklane okna i sufity nazywany jest „statkiem światła”. To Vision of The Seas. Wycieczkowiec w środę po raz pierwszy w tym sezonie zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.
09.08.2017

Prawie 300-metrowa siostra Costy Concordii zawinęła do Gdyni (foto)

Costa Pacifica w gdyńskim porcie. Prawie 300-metrowa jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w piątek. To 30. wycieczkowiec, jaki w tym sezonie odwiedził gdyński port.
04.08.2017

AIDAbella zawinęła do Gdyni

Kolejny wycieczkowiec w gdyńskim porcie. Tym razem w poniedziałek przy Nabrzeżu Francuskim zacumowała AIDAbella. To pierwsza i jedyna wizyta tej jednostki w tym sezonie wycieczkowym.
31.07.2017

Piątek pod znakiem wycieczkowców w gdańskim porcie (foto)

Wind Surf i Island Sky. Te dwa wycieczkowce można było zobaczyć w gdańskim porcie w piątek. Turyści przebywający na ich pokładach w ramach zorganizowanych wycieczek odwiedzili m.in. Gdańsk i Malbork.
21.07.2017

Rosyjski żaglowiec szkolny zawinął do Gdańska. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Yunyi Baltiets w Gdańsku. Rosyjski żaglowiec szkolny zacumował w czwartek przy Nabrzeżu Ziółowskiego. Pozostanie tam do piątku.
20.07.2017

Crown Princess ponownie w gdyńskim porcie (foto)

Luksusowa, nowoczesna i elegancka. Prawie 300-metrowa Crown Princess ponownie zawinęła do Gdyni. To jej ostatnia wizyta w tym sezonie wycieczkowym.
19.07.2017

Ponad 200-metrowy Thomson Celebration zawinął do Gdańska (foto)

Sezon wycieczkowy w Gdańsku przekroczył półmetek. W środę przy Terminalu Promowym Westerplatte zacumował statek pasażerski Thomson Celebration. To jego jedyna wizyta w tym roku.
19.07.2017

Atomowe krążowniki niedługo pojawią się na Bałtyku

Już niedługo na Morze Bałtyckie wpłyną dwa potężne krążowniki rosyjskie o napędzie atomowym. Mowa o okręcie nawodnym Piotr Wielki i okręcie podwodnym Dmitrij Donskoj, które wezmą udział w obchodach święta rosyjskiej marynarki wojennej, 30 lipca w Sankt Petersburgu.
18.07.2017

Najkrótszy awizowany na ten sezon wycieczkowiec zawinął do Gdańska

Chociaż od najdłuższego wycieczkowca, jaki do tej pory odwiedził polski port, czyli Norwegian Getaway, jest mniejszy prawie cztery razy, to turyści i tak bardzo chętnie wybierają rejsy tym statkiem. To MS Serenissima. Najkrótszy awizowany na ten sezon wycieczkowiec zacumował w piątek przy nabrzeżu WOC II w Gdańsku. To jego jedyna wizyta w tym mieście.
15.07.2017

Prof. Dmochowski: Manewry Rosji i Chin na Bałtyku są wyraźnym elementem gry politycznej

Po raz pierwszy marynarka chińska prowadzi manewry na Morzu Bałtyckim. Są one wyraźnie elementem gry politycznej. Pokazują, że Rosjanie i Chińczycy chcą przeciwdziałać budowie świata dwubiegunowego - mówi PAP dr hab. Tadeusz Dmochowski, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego.
11.07.2017

W czasie wizyta Donalda Trumpa w Polsce Rosja i Chiny przeprowadzą wspólne ćwiczenia na Bałtyku

W kierunku Bałtyku zmierzają chińskie okręty wojenne. Jednostki mają wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach z Rosjanami. Ich data pokrywa się z pobytem Donalda Trumpa w Polsce, co można rozumieć jako jawną demonstrację współpracy między Moskwą i Pekinem.
04.07.2017

Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.
28.06.2017

Prawie 200-metrowa Amadea zawinęła do Gdańska

Amadea w gdańskim porcie. Wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. To już 27. zawinięcie statku pasażerskiego do Gdańska w tym sezonie. Planowane jest ich łącznie 67.
26.06.2017

Norwegian Getaway, najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów, odwiedził Gdynię. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Nowoczesny, luksusowy i olbrzymi. Tak w kilku słowach można opisać wycieczkowiec Norwegian Getaway, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. To najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port.
23.06.2017

Luksusowy Mein Schiff 6 ponownie w Gdyni. Prawie 300-metrowy kolos to nowość wśród wycieczkowców (foto, wideo)

Mein Schiff 6 znów w Gdyni. Ten luksusowy i ekologiczny wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim we wtorek. Chrzest jednostki odbył się zaledwie trzy tygodnie temu w Hamburgu, a gdynianie i turyści mogli ją zobaczyć już po raz drugi.
20.06.2017

Uśmiechnięta AIDAcara w gdańskim porcie

AIDAcara w Gdańsku. Charakterystycznie pomalowany wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w piątek. Tego dnia statki pasażerskie armatora AIDACruises dosłownie opanowały Trójmiasto. W Gdyni bowiem przy Nabrzeżu Francuskim zacumowała także AIDAdiva.
16.06.2017

Albatros przypłynął do Gdańska (foto)

Prawie 200-metrowy Albatros w gdańskim porcie. Luksusowy wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte we wtorek. To 22. wizyta statku pasażerskiego w Porcie Gdańsk w tym sezonie.
14.06.2017

Prawie 300-metrowy Mein Schiff 3 przypłynął do Gdyni (foto)

Nowoczesny, ekologiczny i olbrzymi. To Mein Schiff 3. Wycieczkowiec w poniedziałek po raz pierwszy w tym sezonie zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni.
29.05.2017

Statek Sv. Apostol Andrey przypłynął do Gdyni po olbrzymie generatory (foto, wideo)

Sv. Apostol Andrey w gdyńskim porcie. Statek przypłynął po olbrzymie generatory. Do ich załadunku trzeba było użyć największego dźwigu pływającego w Polsce.
15.05.2017

Dźwig Conrad Consul rozpoczął pracę w gdańskiej stoczni Marine Projects

Conrad Consul gotowy do działania. Jednostka o udźwigu 400 t rozpoczęła pracę w Marine Projects. To największy dźwig pływający w Polsce.
07.05.2017

Rozpoczęła się budowa arktycznych patrolowców dla rosyjskiej armii

Będą jednocześnie patrolowcami, holownikami i lodołamaczami. W Sankt Petersburgu w Stoczni Północnej (Sudostroitielnyj Zawod Siewiernaja Wierf) położono stępkę pod budowę pierwszego z dwóch zamówionych wielozadaniowych okrętów dla Rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF). Jednostki projektu 23550 będą wykorzystywane do ochrony strategicznych rejonów Arktyki.
22.04.2017

Rosja wyśle największy okręt podwodny na Bałtyk

Latem na Bałtyk ma wypłynąć największy na świecie atomowy okręt podwodny Dmitrij Donskoj. Jednostka ma oficjalnie uczestniczyć w wystawie broni МWМS-2017, która odbędzie się w lipcu 2017 r. w Sankt Petersburgu.
12.04.2017

Nowy serwis Unifeeder do Gdańska

Od 13 maja duński armator wprowadzi nowe połączenie short sea z Sankt Petersburga do Gdańska z zawinięciem w Kotce.
19.03.2017

Polskie porty wyprzedziły rosyjskie

Gdańsk, Gdynia i Szczecin przeładowały więcej niż Petersburg, Kaliningrad i Ust-Ługa. Wyprzedziliśmy Rosję – czytamy na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.
21.02.2017

Spadek przeładunków w porcie Sankt Petersburg

Port w Sankt Petersburgu zakończył 2016 rok z obrotem 7,3 mln ton, o 8 proc. mniej niż w 2015 roku. Powodem gorszego wyniku był głównie spadek przeładunków złomu i nawozów.
25.01.2017

Najważniejsze wydarzenia w branży morskiej w 2016 r.

Modernizacja portu gdańskiego i powołanie resortu gospodarki morskiej - to zdaniem gości Radia Gdańsk najważniejsze wydarzenia w branży morskiej w 2016 r.
28.12.2016

Chiny rozpoczęły budowę pierwszej pływającej elektrowni jądrowej

Takiej konstrukcji w Chinach jeszcze nie było. Pierwszą pływającą elektorwnię jądrową buduje spółka China General Nuclear Power Corp. (CGN). Obiekt ma zostać oddany do eksploatacji w 2019 r. i pływać na Morzu Południowochińskim.
03.12.2016

Moby zakupi dwa promy z Rosji?

Jak podają media, grupa Onorato Armatori planuje wzmocnić flotę posiadanego operatora promowego Moby Lines poprzez zakup dwóch rosyjskich promów: PRINCESS MARIA oraz SPL PRINCESS ANASTASIA. Oba statki są obecnie eksploatowane przez przewoźnika St Peter Line.
14.09.2016

Bułgaria ma ambicje być hubem gazowym dla południowej Europy

Już niedługo Bułgaria może stać się centrum gazowym dla południowej Europy. Powstał bowiem projekt stworzenia tam hubu gazowego Balkan. Więcej o tej inwestycji dowiemy się podczas konferencji w Warnie, która odbędzie się 4-5 września. Udział w niej weźmie m.in. rosyjski Gazprom, brytyjski BP, austriacki OMV, niemiecki RWE, amerykański Texas Cheniere Energy, azerski SOCAR oraz grecka DEPA.
24.08.2016

Rosja świętuje 320 rocznicę powstania sił morskich

W uroczystościach związanych z obchodami 320-lecia powstania sił morskich Rosji wzięło udział ponad 2000 marynarzy i żołnierzy, a także około 30 jednostek pływających. Parady okrętów odbyły się w siedmiu bazach marynarki wojennej.
01.08.2016

30 lat ORP Orzeł

Blisko 91 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych– to efekt trzech dekad działań okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej.
29.04.2016

Transport Week 2016: wszystkie ręce na pokład ku poprawie sytuacji na rynku

Ponad 300 uczestników 21 narodowości wzięło udział w 6. edycji Transport Week – jednej z najciekawszych wydarzeń transportowych w tym roku w regionie CEE i całego kontynentu.
11.03.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.