• <

Rosja świętuje 320 rocznicę powstania sił morskich

Marek Nowak

01.08.2016 11:41 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosja świętuje 320 rocznicę powstania sił morskich

Partnerzy portalu

Rosja świętuje 320 rocznicę powstania sił morskich - GospodarkaMorska.pl

W uroczystościach związanych z obchodami 320-lecia powstania sił morskich Rosji wzięło udział ponad 2000 marynarzy i żołnierzy, a także około 30 jednostek pływających. Parady okrętów odbyły się w siedmiu bazach marynarki wojennej.

Sankt Petersburg, Bałtijsk, Siewieromorsk, Polarny, Sewastopol, Astrachań i Władywostok, we wszystkich tych miejscach prezentowano okręty oraz statki powietrzne rosyjskiego lotnictwa morskiego. Program obchodów w głównej bazie morskiej Floty Bałtyckiej, w Bałtijsku, przewidywał między innymi realizację dziesięciu epizodów taktycznych (w tym uwolnienie statku opanowanego przez piratów, zatrzymanie jednostki naruszającej morskie granice i wysadzenie desantu morskiego z okrętu Koroliew). Podczas ćwiczeń odbyły się strzelania i pokazy możliwości uzbrojenia. Lotnictwo morskie zorganizowało także paradę samolotów (Su-24, Su-27, An-26) oraz śmigłowców (Ka-27PŁ, Ka-27PS, Mi-8, Mi-24).

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oraz minister Szojgu pojechali jednak do Sankt Petersburga, gdzie odwiedzili historyczny krążownik Aurora. Prezydent Putin dokonał także przeglądu okrętów płynąc na kutrze Sarafim Sarowskij. W przemówieniu do marynarzy zaznaczył, że do marynarki wojennej wprowadzane są nowoczesne okręty wyposażone w najnowsze uzbrojenie, wspierane przez wysoki poziom gotowości bojowej, zgodnie z istniejącymi zagrożeniami i wyzwaniami.

Kilka dni wcześniej, 29 lipca, Rosjanie położyli też stępkę pod budowę dwóch nowych okrętów; rakietowego Szkwała o wyporności 800 ton (uzbrojonego w rakiety manewrujące systemu Kalibr) oraz pod wielozadaniowy, atomowy okręt podwodny typu Jasień-M, który otrzymał nazwę Pierm (będzie to piąta jednostką tego typu w rosyjskiej flocie). W trakcie ceremonii Rosjanie poinformowali też, że budowa kolejnej jednostki tej klasy (o numerze stoczniowym 166) ruszy w lipcu 2017 roku. Na jednej stoczni (Siewmasz w Siewierodwiński) będzie więc budowanych jednocześnie sześć okrętów z napędem atomowym tego typu.

W opinii komentatorów dużym rozczarowaniem dla Rosjan był brak przed świętem rosyjskiej floty jakichkolwiek deklaracji odnośnie budowy dużych okrętów nawodnych (oceanicznych fregat i niszczycieli), których rosyjska marynarka wojenna potrzebuje jeżeli chce pozostać w gronie mocarstw morskich. Warto przy tym podkreślić, że większość obecnie wykorzystywanych przez Rosjan dużych okrętów nawodnych powstała jeszcze w czasach Zimnej Wojny i nie przystaje do współczesności, a ich wyposażenie elektroniczne coraz wyraźniej odstaje od tego, jakie jest wykorzystywane przez kraje NATO.

Rosyjski koncern „Rosoboronoeksport” powiadomił także niedawno, że nie udało mu się podpisać umowy z Indiami na dostawę kolejnych trzech fregat projektu 11356, co może być związane z problem z pozyskaniem turbin gazowych, które były produkowane w zakładach Zorya Mashproeket na Ukrainie (Rosjanie utracili możliwość ich pozyskania po zajęciu Krymu).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.