• <
konferencj_platforma_lng_2023

Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia

Partnerzy portalu

Port Gdańsk podsumował rok 2020. Mimo kryzysu przeładował 48 mln ton, tempo inwestycji nie zwalnia - GospodarkaMorska.pl
fot. Port Gdańsk

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port w Genui i port w Dunkierce oraz w styczniu wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.

- Rok 2020 był  trudny i wymagający. Mimo globalnego kryzysu udało nam się zachować ciągłość przeładunków oraz satysfakcjonujące wyniki. Warto w tym miejscu docenić pracę wszystkich terminali działających na terenie naszego portu, które zdały ten trudny egzamin - poinformował Łukasz Greinke prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Lider przeładunków w regionie

Mimo korekty przeładunków o 7,9 procent w stosunku do rekordowego w historii, 2019 roku rok 2020 można zaliczyć do udanych. Przeładowano łącznie 48 mln ton ładunków z czego 22 mln ton drobnicy w tym 1,9 mln TEU kontenerów, 13 mln ton ropy naftowej i paliw, 5,7 mln ton węgla, niecałe 1,5 mln ton zbóż i 4,6 mln ton innych ładunków masowych. Zwraca uwagę fakt, że mimo kryzysu dynamika wzrostu w odniesieniu do 2016 wyniosła aż 29 procent. Rośnie również udział towarów przeładowywanych w Porcie wewnętrznym, w 2020 wyniósł 9,83 mln ton co daje 20 procent w łącznych przeładunkach Portu Gdańsk. W 2020 wzrosła ilość obsłużonych w Porcie Gdańsk statków handlowych - łącznie do portu zawinęło 3051 jednostek o łącznej pojemności 19 737 GT. W styczniu 2021 Port Gdańsk wrócił na wzrostowy trend przeładowując ponad 4,6 mln ton.

- Pokazaliśmy, że jesteśmy stabilnym, pewnym partnerem w międzynarodowych łańcuchach logistycznych z dużym potencjałem wzrostu i dużymi ambicjami - mówi Adam Kłos, dyrektor handlowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk - Jesteśmy przekonani, że w 2021 roku uda nam się zrealizować przeładunki na poziomie wyższym niż w roku 2020, teraz planujemy je na poziomie 51 mln ton. Już pierwsze miesiące pozwoliły nam, po wyprzedzeniu portu w Primorsku, osiągnąć 3 miejsce na Bałtyku pod względem przeładunków ogólnie. Jeśli chodzi o przeładunki kontenerów, wyprzedziliśmy Sankt Petersburg i teraz jesteśmy liderem.

Wyniki finansowe

W 2020 w Porcie Gdańsk udało się osiągnąć przychód na podobnym do ubiegłorocznego poziomie czyli 255 mln. 136,4 mln ton z osiągnięto z tytułu dzierżawy, 30,1 mln ton z tytułu sprzedaży mediów, 75,3 mln ton z tytułu opłat portowych i odbioru nieczystości. Zarząd Portu Gdańsk osiągnął również 65 mln netto zysku.

- To bardzo dobre wyniki. One napawają optymizmem - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk - Ponadto, udało nam się awansować do pierwszej 20 najlepszych portów europejskich.

Rosnące inwestycje

W 2021 Port Gdańsk zbliża się do 1 miliarda nakładów inwestycyjnych w okresie od 2016 roku. Kontynuacja rekordowych inwestycji w 2020 opiewała łącznie na 273,2 mln. Największe inwestycje to 2 kluczowe projekty w ramach instrumentu CEF Łącząc Europę, które obejmują przebudowę 5 kilometrów nabrzeży, pogłębienie 7 kilometrów kanałów portowych w Porcie Wewnętrznym oraz budowę 7 kilometrów dróg, 10 kilometrów torów oraz 4 wiaduktów na zapleczu terminali zlokalizowanych w Porcie Północnym.

- W 2021 roku przede wszystkim chcemy zakończyć inwestycje realizowane od 2017 roku. Stawiamy sobie także nowe wyzwania, chcemy zapewnić naszym operatorom najnowocześniejszą infrastrukturę portową, między innymi nowe nabrzeża. To są kolejne setki milionów złotych, które planujemy wydać w najbliższych latach - dodaje Łukasz Greinke.

Szereg nakładów inwestycyjnych Port finansuje również ze środków własnych. W 2020 to około 50 milionów złotych na utwardzenie placów składowych, remonty budynków, instalacje przemysłowe, w tym te związane z bezpieczeństwem, nakłady z tytułu wdrożenia systemu Port Community System czy wymianę systemu finansowo-księgowego.

Port Gdański Eksploatacja na sprzedaż - Zarząd Portu Gdańsk szuka inwestora dla największego operatora przeładunkowego w Porcie Wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zdecydował się na sprzedaż pełnego pakietu akcji swojej spółki Port Gdański Eksploatacja SA. To obecnie jedna z największych firm operatorskich, świadcząca profesjonalne usługi w zakresie przeładunków i składowania towarów w obrocie międzynarodowym. Prowadzi działalność na wyjątkowo atrakcyjnym terenie, o znacznym potencjale inwestycyjnym.


Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.