• <
siemens_gamesa_2022

Rosja chce zdominować basen Morza Bałtyckiego budową nowego dużego kompleksu portów

22.11.2021 01:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosja chce zdominować basen Morza Bałtyckiego budową nowego dużego kompleksu portów

Partnerzy portalu

Rosja chce zdominować basen Morza Bałtyckiego budową nowego dużego kompleksu portów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Primorsky UPK

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Zlokalizowany w okręgu Wyborg w obwodzie leningradzkim, kompleks przeładunkowy Primorsky będzie pierwszym rosyjskim głębokowodnym portem w basenie Morza Bałtyckiego, zdolnym do obsługi masowców, drobnicowców i statków ro-ro o nośności do 150 000 DWT, a także kontenerowców o nośności 23 000 TEU do 200 000 DWT, czyli takich jakie obecnie na Bałtyku obsługuje tylko terminal DCT Gdańsk. W porcie zostaną zastosowane nowe systemy załadunku, składowania i przeładunku ładunków masowych. W obiektach wykorzystane zostaną technologie wykluczające negatywne oddziaływanie na środowisko, eliminujące zanieczyszczenie powietrza pyłami oraz zminimalizowanie zanieczyszczenia hałasem.  

Budowa kompleksu portowego powinna zostać zakończona do grudnia 2024 roku, a próbna eksploatacja terminali rozpocznie się z początkiem 2025 roku. Zgodnie z założeniami, pełna zdolność projektowa Primorsky UPK powinna zostać osiągnięta do 2030 roku, z rocznym wolumenem ładunków na poziomie do 65 mln ton, co będzie stanowić ponad 20 proc. całkowitego obrotu rosyjskich portów na Morzu Bałtyckim. Celem projektu jest przekierowanie rosyjskich ładunków handlu zagranicznego z portów morskich państw bałtyckich i rozwój potencjału rosyjskiego eksportu.

Primorski UPK jest częścią dużego projektu infrastrukturalnego, który obejmuje kompleks portowy, nową szybką czteropasmową autostradę i nowoczesną infrastrukturę kolejową o wysokiej prędkości. Projekt kolejowy przewiduje całkowitą rekonstrukcję istniejącego odcinka Wyborg-Matrosowo-Primorsk-Ermilowo oraz budowę północno-wschodniej obwodnicy kolejowej Sankt Petersburga. Oczekuje się, że w ramach projektu powstanie 6 tysięcy nowych miejsc pracy w terminalach portu morskiego w Primorsku, obecnie największego rosyjskiego portu przeładunkowego ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, a także zostanie wybudowana nowa dzielnica mieszkaniowa, w której będzie mogło zamieszkać do 12 000 osób.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.