• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejne cztery korwety Karakurt dla Rosji

ew

27.08.2018 08:49 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Kolejne cztery korwety Karakurt dla Rosji - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformował portal portnews.ru, 22 sierpnia, podczas targów wojskowych Army 2018, rosyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt na budowę czterech korwet Karakurt ze stocznią Amur. To pierwsze zamówienie w ramach projektu 22800, które powstanie w tym miejscu. 

Korwety projektu 22800 zostały zaprojektowane przez Centralne Morskie Biuro Konstrukcyjne Ałmaz w Sankt Petersburgu. Karakurt to małe jednostki o wyporności około 800 ton i wymiarach: 67 m długości i 11 szerokości. Zasadnicze uzbrojenie okrętów stanowią: armata AK-176MA kalibru 76 mm, wyrzutnia 3S14 (klasy VLS) z 8 pociskami P-800 Oniks lub Kalibr-NK oraz dwa stanowiska artyleryjskie AK-630M kalibru 30 mm, od trzeciej jednostki serii wymienione na artyleryjsko-rakietowy Pancyr-M. Zgodnie ze specyfikacjami konstruktorów statków, są one w stanie osiągnąć prędkość 30 węzłów i są dostosowane do wykonywania zadań w odległości 3000 mil od brzegu. Do tej pory zamówiono trzynaście jednostek tej klasy. Stocznia Amur jest czwartym przedsiębiorstwem, które dołączyło do projektu 22800 i zbuduje korwety w kolejności od 14 do 17. Zgodnie z kontraktem, jednostki mają wzmocnić rosyjską Flotę Czarnomorską przed końcem 2026 roku.

Pierwsze rozmowy na temat budowy czterech korwet klasy Karakurt na rozpoczęły się już w lutym tego roku. Jurij Borisow, ówczesny wiceminister obrony, odwiedził Stocznię Amur i powiedział, że MON rozważy budowę czterech małych okrętów w tym miejscu.

Do tej pory zamówienia w ramach projektu 22800 były składane w: Leningradzkiej Stoczni Pella w Sankt Petersburgu, stoczni More w Teodozji na Krymie, stoczni Zaliv w Kerczu na Krymie oraz stoczni w Zelonodolsku. Zwodowano już trzy korwety tej klasy ze stoczni Pella.

Podczas Army 2018, dyrektor Centralnego Morskiego Biura Konstrukcyjnego, Alexander Shlyakhtenko powiedział: "Według przewidywań ekspertów, korwety Projektu 22800 mogą budzić duże zainteresowanie naszych partnerów takich jak Wietnam, Chiny, Indie, Indonezja, Algieria czy Iran. Prowadzimy rozmowy w celu promowania eksportowej wersji korwet Karakurt na rynki zagraniczne".

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.