• <

Nocny atak dronów na rosyjski okręt

Partnerzy portalu

MW Rosji

W kilku niezależnych, rosyjskich mediach pojawiła się informacja, że operujący na Morzu Czarnym rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs (w prasie określany często jako Ivan Khurs) został zaatakowany na Morzu Czarnym przez trzy drony. Atak miał zostać odparty. Jak dotąd ani ukraińskie, ani rządowe media z Rosji nie potwierdziły tego zdarzenia.

Według podanych informacji w ataku miały brać udział trzy drony. Na razie nie wiadomo, jaki był efekt tego ataku. Do ataku miało dojść około godziny 5:30 czasu moskiewskiego po minięciu przez okręt Bosforu, 40 mil morskich na północ od niego.

Ivan Churs to jeden z dwóch rosyjskich okrętów zwiadowczych proj.18280, służący w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej. Drugim jest Jurij Iwanow, należący do Floty Północnej. Jego zadaniem jest zapewnianie łączności i kontroli floty, prowadzenie rozpoznania radiowego, walki elektronicznej oraz śledzenie elementów systemów obrony przeciwrakietowej. Został zwodowany w 2017 roku w stoczni Siewiernaja wierf w Sankt Petersburgu, a do służby wszedł rok później. Ma 96 metrów długości, a wyporność wynosi 4000 ton. Jego załoga liczy 130 marynarzy. Osiąga prędkość do 16 węzłów, a jego zasięg wynosi 8 000 mil morskich. Z racji na swoją funkcję, nie jest silnie uzbrojony, a wyposażenie ogranicza się do "lekkich systemów przeciwlotniczych".

Okręty proj. 18280 zostały zbudowane w latach 2004-2017, przy czym pierwszy z nich, Jurij Iwanow, powstawał przez blisko dekadę, natomiast Iwan Churs w latach 2013-2017. Marynarka Wojenna Rosji planowała wstępnie budowę czterech tego typu jednostek, lecz jak dotąd program zakończył się na dwóch. Służą jako wzmocnienie działań zwiadu radioelektronicznego i potencjalni następcy starszych jednostek proj. 864 (Kod NATO: Wisznija), zbudowanych w latach 1985-1988 w Gdańsku dla ówczesnej marynarki wojennej ZSRR, a obecnie działających pod banderą rosyjską.

Obecność Iwana Chursa w okolicy cieśniny Bosfor może świadczyć o tym, że Turcja - wbrew międzynarodowemu prawu - umożliwia rosyjskim okrętom wejście na Morze Czarne przez kanał. Nie wiadomo jeszcze jednak gdzie znajdował się okręt wcześniej. Jeszcze przed wojną pozostawał aktywny na Morzu Arabskim, Morzu Śródziemnym oraz Oceanie Atlantyckim. W 2020 roku brał udział w niebezpiecznym incydencie, gdy ignorując sygnały ostrzegawcze niemal zderzył się z amerykańskim niszczycielem typu Aegis, USS Faragaut. Z kolei w lutym 2022 roku, tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie, Iwan Churs prowadził działania rozpoznawcze nieopodal ukraińskiego wybrzeża, o czym donosiły służby graniczne tego państwa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.