• <
polboat_2022

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

ew

01.01.2020 17:37 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

Partnerzy portalu

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów - GospodarkaMorska.pl

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.

Nagroda „Rejs Roku - Srebrny Sekstant” to najwyższe polskie wyróżnienia żeglarskie, przyznawane corocznie od 1970 roku dla uczczenia rocznicy opłynięcia 1 marca 1937 roku przylądka Horn (Cap Horn) przez żaglowiec szkolny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni - „Dar Pomorza” (za wikipedia.pl).

W ostatni dzień roku jury w składzie: kontradm. Czesław Dyrcz - przewodniczący Jury, Bogusław Witkowski - wiceprezes PZŻ ds. morskich i przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego, Zbigniew Stosio - sekretarz Jury „Rejs Roku - Srebrny Sekstant”, Leszek Paszkowski - przedstawiciel miasta Gdańska, Aleksander Gosk - koordynator projektu „Rejs Roku - Srebrny Sekstant”, Marek Padjas - Grotmaszt Bractwa Kaphornowców oraz laureaci nagród Rejs Roku z lat ubiegłych Jerzy Jaszczuk, Hubert Latoś, Eugeniusz Moczydłowski, Roman Paszke, Jerzy Rakowicz i Jerzy Wąsowicz przyznawało nagrody za rok 2019.

Jednogłośnie Srebrny Sekstant i Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019” przyznana została kapitan Joannie „Asi” Pajkowskiej za rejs solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan”. Nagroda zostanie wręczona podczas dorocznej uroczystości 6 marca.

Informacja z protokołu jury o przyznanych nagrodach

Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019” i „Srebrny Sekstant”:

Joanna Pajkowska, która na jachcie „Fanfan” opłynęła świat w rejsie solo - non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Kapitan Pajkowska wystartowała z Plymouth 23 września 2018, tam też zakończyła swój rejs 28 kwietnia 2019. Na 12-metrowym aluminiowym jachcie „Fanfan” pokonała trasę 29 tysięcy mil morskich w czasie 216 dni i 16 godzin. Rejs odbywał się w ekstremalnych warunkach – na dalekim antarktycznym południu, podczas opływania kontynentów Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy nawet do 10 st. Beauforta, wysoka fala, zaś w rejonach okołorównikowych trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy cisze. Trawers Hornu - ostatniego z trzech groźnych przylądków - „Fanfan” minął 19 lutego 2019, w ciężkim sztormie. Kapitan Pajkowska, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez zachodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Wcześniej zrealizowali podobne rejsy - Henryk Jaskuła ("Dar Przemyśla", 1980), Tomasz Lewandowski ("Luka", 2008) i Szymon Kuczyński („Atlantic Puffin”, 2018).

W liczącej już pół wieku historii Rejsu Roku, kapitan Pajkowska jako pierwsza, uhonorowana została Srebrnym Sekstantem po raz trzeci (poprzednio 2009, 2017).

Druga Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019”:

Jury przyznało kapitanowi Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu, realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club. Koncepcja unikatowej formuły Pro/Am zakłada uczestnictwo w regatowych załogach Polaków – amatorów, intensywnie szkolonych przez najwybitniejszych światowych żeglarzy morskich – legendy najsłynniejszych regatowych zmagań. W minionym sezonie, godne odnotowania wyniki, tak zestawiane załogi zanotowały m.in. w regatach Rolex Middle East Sea Race czy Fastnet Race 2019

Trzecia Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2019”:

Jury przyznało kapitanowi Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie żeglarskie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku wyjściem z Hudson na Florydzie jachtem „Jolanta III”. Żeglarz i jacht po przejściu Kanałem Panamskim na Pacyfik, wędrówkę przez archipelagi Oceanii, azjatyckie wyspy, wody Oceanu Indyjskiego, porty południowej Afryki, po przejściu Atlantyku zawinął w 2019 roku do Hudson - portu wyjścia na Florydzie.

Wyróżnienia za kolejne żeglarskie projekty:

kpt. Janusz Madej za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych. Startując z Irlandczykiem Tomem Dolanem na 11-metrowym jachcie „One Way” (typ Sun Fast 3600) sklasyfikowany został na 6 miejscu – w połowie stawki startujących w klasie.

kpt. Maciej Sodkiewicz, uparty polarny żeglarz, za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019 Żeglując ze zmiennymi załogami odwiedzał odludne i zapisane w historii podboju Arktyki wyspy, archipelagi i przystanie. Port początkowy Archangielsk - powrót z Arktyki przez Kanał Białomorsko-Bałtycki do Sankt Petersburga.

Nagroda specjalna „Rejs Roku 2019”

Jury uhonorowało wielką wyprawę żaglowca „DAR MŁODZIEŻY” dookoła świata – Rejs Niepodległości Kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański dowodzili fregatą w tym rejsie. Wyprawa zorganizowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski i Fundację Misyjną Salvatti dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa prowadziła przez 23 porty, 5 kontynentów z uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W etapowym rejsie wzięło udział w sumie 950 młodych ludzi, w większości odbywających praktyki morskie studentów Uniwersytetu Morskiego oraz laureatów ogólnopolskiego konkursu niepodległości.

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego:

Dla kpt. Wojciecha Malejki za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w The Tall Ships Races’2019. W kolejnych etapach zlotu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy wyłonionych w konkursie programu Morskiej Edukacji Młodzieży i reprezentacji Szczecina. W trudnych warunkach na wodach Morza Północnego i Skagerraku młode załogi z sukcesami zmagały się z konkurentami wygrywając m.in. regaty w klasyfikacji over all (bez podziału na klasy).

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów”

Przyznano kpt. Michałowi Weselakowi, uczestnikowi prestiżowych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650. Jest czwartym Polakiem, który wystartował w tych dwuetapowych regatach niewielkich jachtów wyścigowych na trasie La Rochelle – Las Palmas – Martynika. Na mecie Polaka sklasyfikowano na 12 pozycji, co w debiutanckim starcie i przy technicznych problemach uznać należy za sukces.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.