• <
Baltexpo2023_duży

Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor

jm

21.03.2022 20:36
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor

Partnerzy portalu

Ukraińcy zniszczyli rosyjską łódź desantową Raptor - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

Ukraiński pułk Azow biorący udział w walkach o Mariupol poinformował, że zniszczone zostały dwa rosyjskie czołgi i łódź desantowa projektu 03160 Raptor.

Dziś rano o zniszczeniu rosyjskiej jednostki pływającej informowała agencja NEXTA, nie podano jednak żadnych szczegółów - być może chodziło o wymienioną w komunikacie pułku Azow łódź desantową Raptor.

Raptory to względnie nowe jednostki na wyposażeniu rosyjskiej armii - ostatnie z kilkunastu sztuk wyprodukowanych w kilku seriach zostały przekazane na stan armii w 2015 roku. To szybkie łodzie desantowo-szturmowe, które powstawały w stoczni Pełła w Sankt Petersburgu.

Raptory służą przede wszystkim jako jednostki desantowe. Każdy z nich może zmieścić do 20 żołnierzy. Jednostki mierzą niecałe 7 metrów długości i mają zanurzenie sięgające niecałego metra, dzięki czemu mogą transportować żołnierzy niemal na brzeg. Raptory są także dość silnie uzbrojone jak na łodzie tego typu, dysponują m.in. zdalnie sterowanym karabinem maszynowym kalibru 14,5 mm, dwiema podstawami dla mniejszych karabinów maszynowych lub granatników automatycznych.

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach miało dojść do zniszczenia Raptora przez Ukraińców i czy odbyło się to przy próbie desantu.

Według komunikatu oddziału w dzisiejszych starciach poległo 17 Rosjan.

Siły ukraińskie przejęły też część rosyjskiego uzbrojenia, w tym granatnik przeciwpancerny RPG-30, wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord i rakietowy miotacz ognia RPO Trzmiel - przekazano w oświadczeniu.

Źródło: PAP, jm

Dziękujemy za wysłane grafiki.