• <
konferencj_platforma_lng_2023

Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów

Partnerzy portalu

Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów  - GospodarkaMorska.pl
Załadunek zboża w porcie w Mariupolu przed wojną

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów z eksportu zboża. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie, które uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy - przekazał w poniedziałek Reuters.

Ukraina to główny producent zbóż i nasion oleistych, a 98 proc. tych produktów rolnych jest eksportowana drogą morską. Reuters powołał się na dane z Międzynarodowej Rady Zbożowej (International Grains Council - ISG), z których wynika, że w sezonie 2020/21 Ukraina była czwartym największym eksporterem zbóż na świecie, a Rosja zajmowała trzecie miejsce. Łączny udział tych dwóch krajów w światowym eksporcie wynosił 22 proc.

Od początku wojny eksport został "praktycznie wstrzymany". Ukraińscy urzędnicy morscy przekazali Reutersowi, że w wyniku walk, około stu statków pod obcą banderą utknęło w portach kraju. "Mamy do czynienia z potencjalną stratą w wysokości 6 miliardów dolarów" - powiedział agencji Mykoła Gorbaczow, przewodniczący Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż. Gorbaczow poinformował, że Ukraina miała wyeksportować ok. 20 mld ton pszenicy i kukurydzy z sezonu 2021/21, który kończy się w czerwcu. Cena za tonę wynosiła średnio trzysta dolarów za tonę.

"Nie ma możliwości, aby Ukraina przetransportowała taką ilość towaru pociągiem, ponieważ przepustowość kolei wynosi około 600 tys. ton miesięcznie, czyli jedną dziesiątą tego, co porty przeładowywały przed wojną" - dodał Gorbaczow.

W 2021 roku Ukraina wyeksportowała produkty rolne o wartości około 27 miliardów dolarów, co stanowiło około połowy jej całkowitych przychodów z eksportu. "Teraz po prostu tracimy ten sektor" - podkreślił Gorbaczow.

Światowy Program Żywnościowy poinformował w piątek, że łańcuchy dostaw żywności na Ukrainie załamują się. Kluczowa infrastruktura, taka jak mosty i pociągi, została zniszczona przez bomby, a wiele sklepów spożywczych i magazynów jest pustych. "Rosja, która została dotknięta zachodnimi sankcjami i wprowadziła ograniczenia w eksporcie, była największym eksporterem pszenicy na świecie w sezonie 2020/21, ale według prognoz IGC może stracić tę pozycję na rzecz Unii Europejskiej w bieżącym sezonie 2021/22" - przypomniał Reuters.

Jednym z krajów, który jest najbardziej narażony na zerwanie łańcucha dostaw jest Egipt. 60 proc. zapotrzebowania tego kraju na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

Źródło: PAP

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.