• <

Wynik wyszukiwania - "straty" - Wiadomości

Na statku, który uderzył w most w Baltimore, wysadzono zalegające od tygodni elementy konstrukcji. Kontenerowiec jest wolny

Saperzy z armii USA wykonali skomplikowaną operację wysadzenia elementu konstrukcji mostu Francis Scott Key, który od marca zalegał na kontenerowcu M/V Dali, który z tego powodu pozostawał zablokowany. Teraz będzie możliwe odholowanie statku i udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore.
14.05.2024

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

Kolejne ataki Huti na żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Od 10 do 12 maja doszło do szeregu ataków jemeńskich bojowników Huti na międzynarodową żeglugę na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Lider ugrupowania zapowiedział natężenie ataków na statki na okręty, jednocześnie dowództwo sił USA szuka sposobu na przełamanie impasu w tym największym od dekad kryzysie transportu morskiego.
13.05.2024

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.
10.05.2024

Huti zapowiadają nasilenie ataków na statki

Abdul Malik al-Houthi, przywódca jemeńskich bojowników Huti zapowiedział 10 maja, że ugrupowanie w najbliższym czasie ma nasilić ataki na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Celem mają być wszystkie statki należące do państw i firm związanych z transportem towarowym w Izraelu, niezależnie od ich przeznaczenia.
10.05.2024

Wiceszef MI: o 33 mln zł więcej środków w programie dot. budowy drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie o 33 mln zł środków na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do portu w Elblągu zakłada projekt zmian w wieloletnim programie "Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską"- poinformował wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.05.2024

Na Białorusi bez zmian. Dyrektor spółki, która wybuduje białoruski port w Rosji, do niedawna siedział w więzieniu

Białoruś i Rosja przymierzają się do realizacji największej białoruskiej inwestycji zagranicznej – budowy portu morskiego przeznaczonego dla białoruskich towarów na rosyjskim arktycznym wybrzeżu. Niezależne media donoszą, że szef spółki odpowiedzialnej za inwestycję do niedawna jeszcze siedział w więzieniu za oszustwa.
30.04.2024

Kryzys na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zakończy się w tym roku? Tak twierdzi prezes Hapag-Lloyd

Rolf Habben Jansen, prezes zarządu Hapag-Lloyd, jednej z największych firm w branży morskiej, twierdzi że wywołany przez jemeńskich bojowników największy od dekad kryzys w żegludze zostanie przezwyciężony do 2024 roku.
30.04.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Po ponad miesiącu od katastrofy kolejne statki opuszczają port w Baltimore

W efekcie działań władz lokalnych, stanowych służb i kapitanatu portu w celu stworzenia tymczasowego kanału o dużym zanurzeniu, kolejne duże statki opuszczają Baltimore. Od momentu katastrofy, gdy zawalił się most Francis Scott Key, wiele statków spędziło przymusowo w porcie kilka tygodni, oczekując na przywrócenie żeglowności na rzece Patapsco.
29.04.2024

Pierwszy od dłuższego czasu statek został uszkodzony w wyniku ataku Huti

Na Morzu Czerwonym doszło do kolejnego ataku na międzynarodową żeglugę. Jemeńscy bojownicy Huti trzykrotnie wystrzelili rakiety w statki. Jeden z nich, MV Andromeda Star, zgłosił niewielkie uszkodzenia, niemniej kontynuuje podróż. To pierwszy od marca udany atak na jednostkę nawodną, poruszającą się na trasie prowadzącej m.in. przez Kanał Sueski.
27.04.2024

Korek po obróbce laserowej może służyć oczyszczaniu mórz z ropy naftowej

Nietoksyczną i skuteczną metodę oczyszczania wód morskich po wyciekach ropy naftowej opracował międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykorzystali naturalny korek, który poddano obróbce laserowej.
25.04.2024

W Baltimore otwarto trzecią, tymczasową trasę w pobliżu zniszczonego mostu

Kapitanat Portu ustanowił Tymczasowy Kanał Alternatywny Fort Carroll, który znajduje się po północno-wschodniej stronie głównego kanału w pobliżu zawalonego w ubiegłym miesiącu mostu Francis Scott Key i zapewni ograniczony dostęp dla statków o znaczeniu komercyjnym.
24.04.2024

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.
18.04.2024

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – marzec 2024 r.

Ostatni miesiąc pierwszego kwartału roku to nie tylko nadal napięta sytuacja międzynarodowa na wielu akwenach świata, skutkująca ograniczonym bezpieczeństwem żeglugi i pierwszymi śmiertelnymi ofiarami wśród cywilnych marynarzy, ale również jedna z największych katastrof z udziałem statku handlowego w ostatnich latach. Zderzenie dużego kontenerowca oceanicznego z mostem w Baltimore USA, bo o tym wypadku mowa będzie miało szereg wielopłaszczyznowych konsekwencji.
07.04.2024

Korpus inżynieryjny armii USA podaje wstępną datę otwarcia kanału żeglugowego w Baltimore po katastrofie

Z udziałem inżynierów US Army trwają prace nawodne i podwodne związane z oceną stanu uszkodzeń mostu Francis Scott Key i prac związanych z udrożnieniem kanału żeglugowego połączonego z portem w Baltimore. Wojskowi specjaliści ustalili wstępny harmonogram renowacji w celu bezpiecznej nawigacji na wodnej trasie.
05.04.2024

Siły USA zlikwidowały kolejne zagrożenie ze strony Huti

Siły Centralnego Dowództwa USA (CENTCOM) pomyślnie zaatakowały i zniszczyły pocisk przeciwokrętowy (ASM) na kontrolowanym przez Huti terytorium w zachodniej części Jemenu. Miało to miejsce 4 kwietnia około godziny 14:20 (czasu sanajskiego). Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń przez okręty amerykańskie, koalicyjne ani statki handlowe. To było kolejne działanie skierowane przeciwko lądowej infrastrukturze szyickich bojowników, zrealizowane "w samoobronie".
05.04.2024

Katastrofa mostu w Baltimore przyczyną strat dla żeglugi

Wiele firm wskazuje, że ubiegłotygodniowa katastrofa, w wyniku której doszło do zawalenia mostu w Baltimore, doprowadziła do zaburzenia żeglugi w regionie. Wallenius Wilhelmsen wskazuje u siebie straty wynoszące do 10 mln dolarów.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Nieformalna rada ministrów UE ds. rybołówstwa

Sekretarz stanu Jacek Czerniak reprezentował Polskę na posiedzeniu ministrów Unii Europejskiej ds. rybołówstwa. Spotkanie zostało zorganizowane w dniach 24-25 marca 2024 r. w Brugii, w Belgii.
26.03.2024

Kolejne okręty trafione przez Ukraińców? Konstantin Olszański i Iwan Churs porażone rakietami

Siły Morskie Ukrainy poinformowały, że udało im się porazić kolejny okręt desantowy Floty Czarnomorskiej, Konstantin Olszański. To trzecia w ostatnim czasie jednostka proj. 775, zbudowana w dawnej Stoczni Północnej w Gdańsku, która miała zostać uszkodzona w trakcie konfliktu. W niedzielę ten los miał spotkać Jamał i Azow. To nie jedyne jednostki, które były celem ukraińskich sił zbrojnych.
26.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.
20.03.2024

Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie wojska zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu

W reakcji na dużą liczbę utraconych okrętów i samolotów rosyjskie siły zbrojne zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu, by utrudnić wojskom ukraińskim ich wykrycie, ale jest mało prawdopodobne, by znacząco zmniejszyło to straty - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Brytyjczycy: minister obrony Rosji zaniepokojony stratami marynarki

Stałe sukcesy Ukrainy w przeprowadzaniu asymetrycznych morskich uderzeń w okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej skłoniły rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do złożenia wizyty w niedzielę w kwaterze dowództwa Floty na Krymie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
19.03.2024

Venture Global LNG kupuje nowe gazowce. W tle postępowanie arbitrażowe największych firm energetycznych

Firma Venture Global LNG poinformowała 17 marca, że nabędzie flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając swoją zdolność do sprzedaży i transportu własnych ładunków.
18.03.2024

Hapag Lloyd w sztormach w 2023 i 2024 r.

Hamburski operator Hapag-Lloyd (HLAG) ogłosił wyniki finansowe za 2023 r. Armator zanotował spadek sprzedaży w IV kwartale o 48,8% r/r do 3,8 mld EUR. Koszty operacyjne zmniejszyły się jednak jedynie o 6,9% r/r do około 4 mld EUR. Tym samym HLAG dołączył do innych przewoźników odnotowujących straty operacyjne, notując stratę EBIT w wysokości 200 mln EUR w 4Q23 – informuje w najnowszym komunikacie kierownictwo Hapag-Lloyd.
16.03.2024

Damen Marine Components dostarczy systemy sterów dla największych przewoźników pojazdów drogą morską

Firma Damen Marine Components (DMC) otrzymała kontrakt na dostawę systemów steru dla czterech przewoźników samochodów osobowych i ciężarówek (Pure Car and Truck Carriers, PCTC), z których każdy może przewieźć do 9200 CEU (jednostek równoważnych samochodom). Statki są budowane w stoczniach China Merchants Jinling Shipyard i China Merchants Heavy Industry dla ich klienta BYD Auto, największego chińskiego producenta pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Budowane PCTC będą obecnie największymi na świecie w swojej klasie.
14.03.2024

Okręty z Włoch i Grecji eliminują drony Huti na Morzu Czerwonym

Okręty uczestniczące w operacji EUNAVFOR Aspides odparły kolejny atak jemeńskich bojowników na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. W akcji zostało zestrzelonych kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych.
13.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Morze Czerwone pod ostrzałem. Siły USA strąciły jednego dnia kilkanaście dronów Huti

Wciąż jest niespokojnie na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski. Obecni w Jemenie bojownicy Huti dokonali zmasowanego ataku na żeglugę w regionie. Tym razem obyło się jednak bez zniszczeń i ofiar.
09.03.2024

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.
06.03.2024

Siedmiu zabitych i 27 rannych w wyniku wtorkowego zatopienia rosyjskiego okrętu

Na pokładzie zatopionego we wtorek rosyjskiego okrętu patrolowego Siergiej Kotow zginęło co najmniej siedmiu marynarzy, a rannych zostało 27 – poinformował w środę wywiad wojskowy Ukrainy HUR. Wcześniejsze doniesienia mówiły o siedmiu zabitych i sześciu rannych.
06.03.2024

Morskie siły USA zneutralizowały zagrożenie ze strony Huti na Morzu Czerwonym

W ciągu kilku godzin niszczyciel typu Arleigh Burke USS Carney (DDG 64) zneutralizował rakietę i bezzałogowe systemy powietrzne wystrzelone z terytorium Jemenu kontrolowanego przez Huti. Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że okręt nie odniósł przy tym żadnych obrażeń. To nie była też jedyna akcja przeprowadzona tego dnia w ramach bezpieczeństwa żeglugi w rejonie.
06.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Konsekwencje ataków Huti na międzynarodową żeglugę. Jak radzi sobie z tym terminal kontenerowy Baltic Hub?

Trwające od października ataki jemeńskich bojowników Huti na statki i okręty poruszające się po Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doprowadziły do ogromnych zawirowań w transporcie morskim. W wyniku tego wiele firm, w tym należące do czołówki branży transportowej, zrezygnowały z tras prowadzących przez Kanał Sueski, co wydłużyło trasy ich statków i pozmieniało grafiki w portach. Dowiedzieliśmy się, jak radzi sobie z tym gdański terminal kontenerowy Baltic Hub.
27.02.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Przyszłość Siemens Energy wciąż pod znakiem zapytania

Jak donoszą niemieckie media, cierpliwość akcjonariuszy Siemens Energy może się wkrótce wyczerpać. Wskutek katastrofalnych wyników ostatniego roku finansowego, inwestorzy są podzieleni w ocenie zarządzania spółką. 26 lutego odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego rozstrzygną się dalsze losy firmy.
22.02.2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów.
18.02.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Kolejny atak sił koalicji na instalacje Huti w Jemenie. Bojownicy dostaną zadyszki?

Jak donosi Centralne Dowództwo Sił USA (CENTCOM) kolejny raz udało się, w ramach samoobrony, zneutralizować pocisk przeciwokrętowy, który jemeńscy rebelianci planowali wykorzystać przeciwko międzynarodowej żegludze na Morzu Czarnym i Zatoce Adeńskiej. Celem międzynarodowych sił morskich stało się skuteczne neutralizowanie zagrożenie jeszcze zanim znajdzie się ono w powietrzu.
14.02.2024

Fosen Yard ogłosił upadłość

Norweska stocznia Fosen Yard po raz kolejny w swojej historii ogłosiła upadłość.
09.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

MŚ w klasie iQFoil - Tarnowski: za medalem stoi ciężka praca i charakter wojownika

Paweł Tarnowski uważa, że za zdobytym na Lanzarote srebrnym medalem mistrzostw świata w windsurfingowej olimpijskiej klasie iQFoil stoi ciężka praca i charakter wojownika. „Ten sukces dedykuję mojej żonie i małemu synkowi Heniowi” – powiedział żeglarz SKŻ Ergo Hestia Sopot.
03.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

Powiększy się flota statków Grupy Orlen przeznaczonych do transportu LNG

Rozpoczął się montaż kadłubów dwóch nowych statków do transportu LNG dla Grupy Orlen. Jednostki będą nosić imiona "Józef Piłsudski" oraz "Ignacy Jan Paderewski".
31.01.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Kto zyskuje, a kto traci na atakach Huti na Morzu Czerwonym? Milionowe koszty opływania Przylądka Dobrej Nadziei

Trwające od listopada ataki bojowników Huti na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej wpłynęły na to, że czołowe firmy branży żeglugowej zrezygnowały z trasy prowadzącej przez Kanał Sueski, wybierając dłuższą nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki. Gdy Zarząd Kanału Sueskiego liczy straty w związku z spadkiem liczby statków płacących za pokonanie przeprawy, na południu ma miejsce rekordowy ruch na trasie morskiej.
25.01.2024

Arkadiusz Marchewka: do zawarcia umowy dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury

Analizujemy zapisy przetargowe na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Do zawarcia ostatecznej umowy potrzebna jest zgoda ministra infrastruktury - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
24.01.2024

Tankowiec podejrzany o łamanie sankcji zwolniony po 10 miesiącach

Albania oficjalnie zwolniła tankowiec transportujący produkty ropopochodne, zatrzymany w lutym 2023 pod podejrzeniem łamania sankcji nałożonych na handel rosyjską ropą.
24.01.2024

Do Kanału Sueskiego dotarł grecki masowiec uszkodzony przez atak Huti. Widać efekt uderzenia rakiety

Jak podał Zarząd Kanału Sueskiego, do stoczni Suez Shipyard przybył masowiec MT Zografia. Jednostka pływająca pod banderą Malty została 16 stycznia trafiona pociskiem rakietowym w trakcie żeglugi przez wody Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif. Choć nie znajdował się na niej żaden ładunek, bojownicy Huti dokonali ataku, gdyż statek płynął z Wietnamu do Izraela.
23.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Rosyjski terminal zawiesza prace po ukraińskim ataku

Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Novateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
21.01.2024

Z powodu suszy ruch na Kanale Panamskim spadł o blisko 40 proc.

Wielomiesięczna susza wymusiła zmniejszenie ruchu na Kanale Panamskim o ponad 36 proc. Z szacunków administracji kanału wynika, że przyniesie to straty sięgające 500-700 mln dolarów w skali roku.
19.01.2024

Grecki statek trafiony pociskiem rakietowym na Morzu Czerwonym

Należący do greckiego armatora statek MT Zografia pływający pod banderą Malty został trafiony we wtorek pociskiem rakietowym na wodach Morza Czerwonego, ok. 140 km na północny zachód od jemeńskiego portu Salif - poinformowała agencja Reutera.
16.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa

Grudniowe sztormy na Bałtyku wyrządziły głównie szkody w wale wydmowym i zabudowie biotechnicznej. Ucierpiało także 3 tys. m.b. płotków i ok. 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
13.01.2024

Straż Wybrzeża USA gwarantuje wielomilionowe "straty" dla karteli narkotykowych

Zwalczanie przemytu nielegalnych substancji, przede wszystkim narkotyków, stało się istotnym zadaniem służb morskich na całym świecie. Zarówno US Navy, jak i US Coast Guard regularnie prowadzą działania we współpracy z innymi instytucjami oraz państwami na wielu akwenach. Choć narkobiznes wciąż jest silny, to każdy kolejne przejęty transport to zawsze mniejsze dostawy na czarny rynek i przy tym wiele uratowanych żyć.
11.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich.
10.01.2024

Generał Breedlove: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych

Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove powiedział we wtorek w Atlantic Council., że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką, gdyż Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych.
10.01.2024

Bułgaria bojkotuje austriacki biznes z powodu niepełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.
10.01.2024

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Spadek bioróżnorodności, będący jedną z konsekwencji zasobochłonnej gospodarki, jest obecnie uznawany za jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Utrata samych lasów podwodnych może kosztować światową gospodarkę nawet 500 mld dol. rocznie, wynika z raportu “Nature and Business: Navigating Risks and Opportunities in a Changing Landscape”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, z inicjatywy partnera publikacji – Respect Energy. Mimo skali zagrożenia świadomość przedsiębiorstw, dotycząca konieczności podjęcia zdecydowanyc
09.01.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Zełenski: w 2024 r. środkiem ciężkości wojny będą Krym i Morze Czarne

Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się w 2024 roku środkiem ciężkości wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla tygodnika „The Economist”.
02.01.2024

Finał głośnego procesu w chińskiej branży stoczniowej. Były prezes CSIC skazany za korupcję

Sąd w Szanghaju skazał Hu Wenminga, byłego prezesa China Shipbuilding Industry Company Limited (CSIC) na 13 lat więzienia i zapłatę równowartości 700 tys. dolarów. To efekt kilkuletniego śledztwa i procesu wielkiego skandalu korupcyjnego, jakiego miał się dopuścić niegdyś czołowy przedstawiciel chińskiej branży stoczniowej.
29.12.2023

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.
28.12.2023

W wyniku sztormu ucierpiał klif w Gdyni Orłowie

Służby Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni szacują straty, które powstały po sztormie na Bałtyku. W Lubiatowie woda zabrała kilkanaście metrów plaży. Z klifu w Gdyni Orłowie spadło kilka drzew.
27.12.2023

Kontenerowce płyną na stratach. Będą szorować po dnie do 2028 roku?

Czy operatorzy kontenerowców będą oglądać dno w budżetach do 2028 r.? A z nimi gestorzy ładunków, spedytorzy, logistycy i terminale? 2023 r. nie był dobry dla operatorów statków kontenerowych. 2024 r. ma być nie lepszy, nie tylko dla armatorów liniowych.
25.12.2023

ONE dołącza do firm rezygnujących z tras żeglugowych prowadzących przez Morze Czerwone

Japoński gigant transportu morskiego ogłosił wczoraj, że zaprzestaje korzystać z tras prowadzących przez obszar zagrożony atakami ze strony jemeńskich bojowników. W ten sposób rośnie grono firm, które zmieniając swoje trasy mogą mocno wpłynąć na międzynarodowy handel i łańcuch dostaw.
20.12.2023

Stan Nowy Jork uruchamia czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową

Urząd ds. Badań i Rozwoju Energii stanu Nowy Jork [dalej: Nyserda] uruchomił czwarty przetarg na morską energetykę wiatrową. Przetarg jest w istocie następstwem odrzucenia przez państwo petycji w sprawie obniżek cen, w wyniku czego inwestycje mające wytwarzać ponad 13 gigawatów znalazły się w zawieszeniu. Ostateczny termin na składanie ewentualnych oferty mija 25 stycznia 2024 roku, natomiast ogłoszenie wyników ma nastąpić w lutym 2024 roku.
18.12.2023

Rosja chce Arktyki na własność

Podczas odbywającego się w Petersburgu Forum Arktycznego dowódca marynarki wojennej Rosji stwierdził, że Rosja planuje w Arktyce „ekspansję na pełną skalę na szelf kontynentalny poza granice 200-milowej wyłącznej strefy ekonomiczne”.
09.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Ukraińcy zaatakowali rosyjski terminal naftowy na Krymie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraiński wywiad wojskowy zaatakowały we wtorek bazę naftową w Teodozji na okupowanym Krymie – poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na swoje źródła.
05.12.2023

PKP Cargo liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich

Grupa PKP Cargo w III kwartale 2023 r. nie odczuła poprawy koniunktury w przewozach towarowych, liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski.
30.11.2023

Sekretarz generalny NATO chwali Ukrainę za walkę na Morzu Czarnym i stworzenie szlaków eksportu zboża

Atak na Ukrainę osłabił Rosję politycznie, wojskowo i gospodarczo, ale nie wolno jej lekceważyć - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg w kwaterze głównej NATO w Brukseli.
29.11.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

MOL wdraża system sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania pożaru na statkach typu ro-ro

Zaprószenie ognia i pożar pozostają jednymi z największych zagrożeń dla jednostek nawodnych od najdawniejszych czasów. Ostatnie, głośne wypadki wymuszają większą kontrole i zapotrzebowanie na najnowocześniejsze środki bezpieczeństwa. Branża morska poszukuje coraz to nowszych rozwiązań, aby poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z niekontrolowanymi pożarami, zwłaszcza pojazdów elektrycznych i akumulatorów litowo-jonowych.
16.11.2023

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
14.11.2023

Kalibr już nie taki straszny? Rosyjska marynarka wojenna ma narastające problemy logistyczne

Siły Zbrojne Ukrainy zwróciły uwagę, że w ostatnim czasie na Morzu Czarnym i Azowskim pojawia się mniejsza niż dotąd ilość okrętów Floty Czarnomorskiej wyposażonych w przeciwokrętowe pociski manewrujące Kalibr, zdolnych także do ataków na cele lądowe. Oprócz problemów gospodarki Rosji efektem tego mają być skutecznie ataki ukraińskiej armii na infrastrukturę wroga.
14.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

Historyczna susza w Amazonii: wysychają rzeki, giną delfiny, ustała żegluga

„El Nino”, największa od 120 lat susza i ekstremalne temperatury dochodzące w październiku i listopadzie do ponad 40 st. C, najwyższe od 20 lat, niszczą od wielu tygodni wszystkie formy życia w wodach i na lądzie Amazonii.
09.11.2023

Tusk: musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej

Jeśli mamy wydać europejskie dziesiątki, nawet setki miliardów euro na unowocześnienie naszej gospodarki, naszego przemysłu, naszej energetyki, to musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący KO Donald Tusk.
06.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Susza nie oszczędza Kanału Panamskiego. Mniej statków może z niego skorzystać

Ameryka Środkowa zmaga się od wielu tygodni z kryzysem w związku z suszą i spadkiem opadów. Jest to wyzwanie także dla żeglugi, w tym kluczowego przesmyku łączącego Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.
02.11.2023

Wybuchy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu

Władze głównego miasta portowego na Półwyspie Krymskim, znajdującym się pod kontrolą Rosjan od 2014 roku, informują o eksplozjach oraz zestrzeleniu rakiet. W regionie ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
30.10.2023

Tonące akcje w żegludze kontenerowej. Sztormowa reakcja giełd po decyzji DG COMP KE o cofnięciu ochrony konsorcjów

Ceny akcji głównych europejskich przewoźników oceanicznych spadły bezpośrednio po tym, jak DG COMP Komisji Europejskiej zapowiedział zniesie w przyszłym roku wyłączeń grupowych dla połączeń liniowych – informuje Aditi Niranjan, analityczka z Department of Busines Economics, Uniwersity of Delhi.
29.10.2023

Izrael obiecuje zapłacić odszkodowania za statki uszkodzone podczas konfliktu

Władze w Tel-Awiwie zapowiadają, że będą wypłacać odszkodowania armatorom statków, które uległy uszkodzeniu w trakcie trwających od 7 października walk, rozpoczętych przez Hamas. Ponadto rząd ma podjąć kolejne kroki w związku z minimalizowaniem zagrożeń dla statków korzystających z izraelskich portów. Jest to kluczowe dla utrzymania gospodarki państwa, gdzie transport morski i przeładunki w portach są kluczowe.
27.10.2023

Siemens Gamesa w opałach. Potrzebna pomoc państwa

Jeden z podstawowych dostawców turbin wiatrowych dla morskiej i lądowej energetyki, niemiecki Siemens Gamesa, będący częścią koncernu Siemens Energy, wpadł w poważne tarapaty finansowe.
27.10.2023

Cyberatak na operatorów promowych. Wystąpiły problemy z rezerwacjami podróży

Kilka firm oferujących usługi żeglugowe z użyciem promów padło ofiarą hakerskiego ataku DDOS. w wyniku przeciążenia wiele stron było niedostępnych, przez co utrudniono dostęp do rezerwacji rejsów i zakupów biletów.
25.10.2023

Sztorm w kontenerowych frachtach w 2024. Operatorzy liniowi będą ratować bilanse kosztem klientów

Armatorzy i operatorzy flot kontenerowych nie odpuszczą w 2024 r. Linie żeglugowe planują podwyżki stawek frachtowych. W efekcie w 2024 r. łańcuchy dostaw na całym świecie mogą być poważnie zagrożone przewidują analitycy Xeneta z Oslo.
25.10.2023

Udane ataki na Krym mają dla Ukrainy znaczenie strategiczne oraz propagandowe

Ukraińska kampania ataków na okupowany Krym ma konkretny wymiar wojskowy, ale także ważny aspekt wizerunkowy. Pokazuje zdolność Ukraińców do działania na duże odległości i do zuchwałych akcji sił specjalnych – mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej” Mariusz Cielma.
18.10.2023

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody w Bałtyku.
06.10.2023

Rosja podejmuje ryzyko pływając statkami niezaliczającymi się do klasy lodowej na trasie arktycznej

Trasa może wydawać się korzystna ze względu na potencjalne oszczędzenie paliwa i czasu, wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Aby zwiększyć przepływ ropy przez Arktykę Rosja godzi się na potencjalne niebezpieczeństwo i wykorzystuje tankowce, które nie są zaliczane do klasy lodowej.
05.10.2023

IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku i silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody na Bałtyku.
03.10.2023

Inwestycje PGE w sieci dystrybucyjne wzmacniają bezpieczeństwo dostaw energii

Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju oznacza inwestycje nie tylko w nowe moce, ale również w sieci dystrybucyjne. PGE konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę elektroenergetyczną. Nowe moce przyłączeniowe zwiększają szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów oraz na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i usług.
02.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Finałowa runda 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie odbyła się czwarta, finałowa runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Zwyciężyła załoga Slava Racing przed Albatrosem Wolin i Marina Niesulice. Awans do Ekstraklasy zapewniły sobie cztery czołowe załogi rankingu całego sezonu, najsłabsze spadają do 2. Ligi.
26.09.2023

W ukraińskich atakach na Sewastopol zginął dowódca Floty Czarnomorskiej i 95 innych okupantów

W wyniku ostatnich operacji ukraińskich sił specjalnych wymierzonych w cele w Sewastopolu na zajmowanym przez Rosjan Krymie zginęło 96 okupantów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow; zniszczono też okręt desantowy Mińsk - przekazały w poniedziałek Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
25.09.2023

W najbliższy weekend finał 1. Ligi Żeglarskiej

W Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych wyścigów.
22.09.2023

Nadzwyczajny zakwit planktonu zabija morskie zwierzęta, naukowcy obwiniają zanieczyszczenie i zmiany klimatu

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
21.09.2023

SBU: udany atak na Krym z wykorzystaniem pocisków przeciwokrętowych Neptun

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
21.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Flota Czarnomorska ponosi poważne straty wskutek ukraińskiego ataku

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
15.09.2023

Straż przybrzeżna Filipin zakończyła misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa pomimo zdecydowanego sprzeciwu sił chińskich

Filipiny zakończyły misję zaopatrzeniową do Drugiej Ławicy Thomasa dla żołnierzy stacjonujących na zardzewiałym statku z czasów II wojny światowej. PCG (Philippine Cost Guard) wysłała dwa kutry do eskortowania małych łodzi zaopatrzeniowych w celu wsparcia filipińskiego garnizonu na mieliźnie. Nie obyło się jednak bez spięcia z chińskimi statkami na Morzu Południowochińskim.
11.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Ukraińcy zniszczyli rosyjski kuter podczas próby desantu

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w niedzielę, że rosyjski kuter KS-701 (Tuniec) został zniszczony w północno-zachodniej części Morza Czarnego podczas próby desantu. Straty rosyjskie to sześciu zabitych i dwóch rannych.
03.09.2023

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze ze spornych wysp na Pacyfiku, by użyć tej broni w wojnie z Ukrainą

Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze S-300 z leżących na Pacyfiku wysp, będących przedmiotem jej sporu z Japonią, być może chcąc użyć tej broni w wojnie przeciwko Ukrainie – ocenił japoński analityk Yu Koizumi na podstawie zdjęć satelitarnych.
01.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

Branża hotelarska w Rimini występuje przeciwko tym, którzy szkodzą wizerunkowi kurortu

Hotelarze w stolicy włoskich wakacji, Rimini nad Adriatykiem, zapowiedzieli, że będą występować na drogę prawną przeciwko każdemu, kto zniesławi ich morze i miasto. W ten sposób postanowili reagować na - jak mówią - „oszczerstwa” w mediach społecznościowych, które przynoszą straty wizerunkowi głównego nadmorskiego kurortu w kraju.
30.08.2023

Orlen: Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa

Fuzja nie przyniosła straty akcjonariuszom Lotosu, w tym Skarbowi Państwa - zapewnił w czwartek Orlen w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na materiał redakcji TVN pt. "Miliardy złotych straty. Znamy ostateczne rozliczenie fuzji Orlenu z Lotosem".
28.08.2023

Trwa decydująca faza walki o olimpijskie kwalifikacje w żeglarstwie

To nie był dobry dzień dla polskich żeglarzy w Mistrzostwach Świata World Sailing w Hadze. Rywalizacja na wodach Morza Północnego dla niektórych z nich już się zakończyła, inny w pozostałe dni muszą odrabiać straty. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż mamy szanse na olimpijskie kwalifikacje.
17.08.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Dobry początek kitesurferów i windsurferów w mistrzostwach świata

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie nabierają tempa. Dziś na akwenie w Hadze było tłoczno, bo do rywalizacji dołączyli zawodnicy w windsurfingowej klasie iQFoil oraz kitesurfingowej Formula Kite. Polacy, w większości, mogą mieć po dzisiejszym dniu powody do zadowolenia. Biało-czerwoni liczą się w walce o medale, jak i o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
15.08.2023

Burmistrz Lampedusy zapewnia turystów, że na wyspie nie ma kryzysu z powodu napływu imigrantów

Na Lampedusie nie ma kryzysowej sytuacji – takie zapewnienie przekazał turystom przebywającym na tej włoskie wyspie burmistrz Filippo Mannino w związku z masowym napływem migrantów z Afryki. Codziennie dopływa tam od kilkuset do ponad tysiąca osób.
13.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Rosyjski okręt trafiony przez ukraińskiego drona znalazł się w stoczni. Jest widoczna skala uszkodzeń

Ubiegłotygodniowy atak sił ukraińskich na należący do Rosji port w Noworosyjsku skutkował uszkodzeniem okrętu desantowego Olenegorskij Gorniak, a zdjęcia prezentujące przechyloną jednostkę obiegły cały świat. Teraz można zobaczyć, jakie szkody w kadłubie wyrządził dron.
11.08.2023

Branża transportowa na ostrym zakręcie

Ochłodzenie gospodarcze zaskoczyło właścicieli firm przewozowych, którzy w tym roku niemal na pewno zanotują spore straty. Na poprawę koniunktury trzeba poczekać co najmniej rok - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
10.08.2023

Raport: wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego jest wyższy od średniego wzrostu na Ziemi

Wzrost temperatury w zlewisku Morza Bałtyckiego wynoszący 0,08 stopni Celsjusza na dekadę jest wyższy od średniego wzrostu na całej Ziemi szacowanego na 0,05 stopni Celsjusza - wskazano w raporcie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
08.08.2023

W. Brytania. Pierwsi nielegalni imigranci trafili na zacumowaną w porcie wielką barkę

Pierwsza mała grupa nielegalnych imigrantów została zakwaterowana w poniedziałek na zacumowanej w porcie w Portland w południowej Anglii barce Bibby Stockholm, a do końca dnia mają tam trafić kolejni. Docelowo na barce ma być umieszczonych ponad 500 osób.
07.08.2023

Wielomilionowe skutki pożaru statku Fremantle Highway z 4 tys. samochodów na pokładzie. Właściciele liczą straty

Straty spowodowane pożarem frachtowca Fremantle Highway wynoszą ponad 300 mln euro, ocenia amerykański ekonomista Patrick Anderson na łamach magazynu „Automotive News”. Statek przewożący prawie 4 tys. samochodów, który zapalił się w ubiegłym tygodniu u wybrzeży Holandii, jest obecnie odholowywany do portu Eemshaven na północ od Groningen.
03.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

W usteckim porcie żartownisie odcumowali kuter. Nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji

Wieczorem dwójka młodych osób postanowiła w ramach "żartu" odcumować jeden z kutrów znajdujących się w Porcie Ustka, a następnie wypchnąć go na wodę. Na ich nieszczęście wszystko to zostało nagrane na portowym monitoringu.
02.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Barka z migrantami wzbudza obawę mieszkańców nadmorskiego miasta w Wielkiej Brytanii

Portland ma swoje powody do sławy, lecz wszystkie je teraz przyćmiewa Bibby Stockholm, niemal stumetrowa barka zacumowana w tamtejszym porcie, na którą brytyjski rząd będzie wysyłał nielegalnych imigrantów. Pierwsza grupa 50 osób ma zostać na niej zakwaterowana we wtorek.
01.08.2023

Energetyka wiatrowa w Polsce: technologie i regulacje

Energetyka wiatrowa w Polsce staje w obliczu interesujących perspektyw, ale także napotyka na szereg kluczowych wyzwań. Nina Ociepa, Country Manager Energy Consult Polska, podkreśla, że istnieje wiele obszarów do rozwoju, ale wymagają one odpowiedniej uwagi i rozważnego podejścia.
30.07.2023

Ukraińska kukurydza powróciła do kołobrzeskiego portu

Po trzech miesiącach przerwy do kołobrzeskiego portu znów wjechał pociąg towarowy z ukraińską kukurydzą. Testowy transport 1,8 tys. ton kukurydzy to zapowiedź kolejnych dostaw.
29.07.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.