• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Nie ustają chińskie prowokacje przeciwko Filipinom. Doszło do próby zatrucia łowiska i blokowania jednostek morskich

Partnerzy portalu

Fot. NASA

Filipińskie Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR) ujawniło, że chińscy rybacy używali cyjanku do zniszczenia Bajo de Masinloc, zbiornika wodnego znanego również jako Ławica Scarborough, celem wytrucia tamtejszych ryb i zniszczenia łowiska. Działanie stanowiące zagrożenie dla rybołówstwa oraz środowiska wodnego wpisuje się w szereg prowokacji Chin przeciwko Filipinom w związku z dążeniem pierwszego z tych państw na Morzu Południowochińskim i zajęcia spornych terytoriów. 

Jak przekazał rzecznik BFAR, Nazario Briguea, straty spowodowane dostaniem się cyjanku do łowiska mają wynosić miliard filipińskich peso (ok. 7,2 mln zł). Działania chińskich rybaków miały miejsce w wyłącznej strefie ekonomicznej kraju, o długości 200 mil morskich, co zostało potwierdzone przez Stały Trybunał Arbitrażowy już w 2016 roku. Obok tego mogło dojść do tragicznego w skutkach pomoru ryb i koralowców. Na obszarze Morza Południowochińskiego ok. 385 300 osób utrzymuje się z rybołówstwa. Każdego roku łowią nawet 275 520 ton ryb, co stanowi 6-7% krajowej produkcji.

To nie był pierwszy akt sabotażu filipińskiej gospodarki morskiej. Wcześniej Straż Wybrzeża Chin miała na obszarze Ławicy Scarborough postawić morską barierę, uniemożliwiając rybakom ich pracę. Doszło również do groźnego incydentu, gdy 12 lutego chiński patrolowiec próbował zablokować jednostkę Straży Wybrzeża Filipin, BRP Teresa Magbanua (MRRV-9701) w trakcie jej patrolu na tym spornym akwenie. 

Z powodu zagrożenia, jakie stanowią Chiny, władze w Manili rozwijają współpracę z państwami partnerskimi, szczególnie USA, a w dalszej kolejności Japonii i Australii. Jednym z zarzewi obecnego sporu z Pekinem jest placówka filipińskich sił zbrojnych na wyspach Spratly, której elementem jest ex-BRP Sierra Madre, wrak okrętu desantowego z czasów II wojny światowej. Znajduje się on na obszarze wykorzystywanym do połowów, które ma skrywać także bogate złoża surowców naturalnych jak ropa i gaz. Obok rozwijania międzynarodowego partnerstwa Filipiny inwestują również w swoje siły morskie, w ostatnim czasie zapadła decyzja, by pierwszy raz w historii ten kraj zakupił i wprowadził do służby okręty podwodne.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.