Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
Na pokładzie odblokowanych statków znajdują się produkty ukraińskich producentów stali i górników, które zostały wyprodukowane przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę. Obejmuje to ponad 76 000 ton stali walcowanej wyprodukowanej przez Azovstal, Zaporizhstal, Kamet Steel i ArcelorMittal Kryvyi Rih, a także 172 000 ton koncentratu rudy żelaza wyprodukowanego w zakładach wydobywczych i przetwórczych Grupy Metinvest. Teraz ukraińska stal i koncentrat rudy żelaza są w drodze do zagranicznych klientów, którzy zapłacili za produkty jeszcze przed inwazją na pełną skalę.
– Przełamanie blokady morskiej przez statki przewożące ukraińską stal to historyczny moment i pierwszy krok do pełnego odblokowania eksportu morskiego dla całej gamy ukraińskich produktów: nawozów, stali, rudy żelaza, żywności, rur, sprzętu i innych dóbr. Oznacza to przyspieszenie odbudowy ukraińskiej gospodarki, która poniosła ogromne straty, w tym z powodu nielegalnej blokady ukraińskich portów przez Federację Rosyjską. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w tej operacji, a w szczególności Kancelarii Prezydenta, Ministerstwu Infrastruktury i oczywiście ukraińskiej marynarce wojennej, naszym dzielnym marynarzom. Pełne odblokowanie portów dla wszystkich rodzajów ładunków nie tylko pozwoli Ukrainie odzyskać status kraju morskiego, ale także przyniesie dodatkowe dziesiątki miliardów dolarów przychodów w walutach obcych rocznie dla ukraińskiej gospodarki, setki miliardów hrywien dodatkowych wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz miejsca pracy i stabilne dochody dla setek tysięcy Ukraińców – skomentował Oleksandr Vodoviz, szef Biura Projektów Metinvest CEO.
Ukraińskim przedsiębiorstwom udało się uwolnić statki po półtorarocznej niewoli dzięki połączonym wysiłkom Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Infrastruktury, ukraińskiej marynarki wojennej i innych ukraińskich agencji bezpieczeństwa.
Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?
Damel będzie rozwijać produkcję silników dla żeglugi śródlądowej
Cyfryzacja i BIM kluczem do efektywności i rozwoju Portu Gdynia
Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza
W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów
Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza