• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Były CEO Google vs. córka rosyjskiego oligarchy – niecodzienny spór o superjacht

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Były CEO Google vs. córka rosyjskiego oligarchy – niecodzienny spór o superjacht

Partnerzy portalu

jacht
Fot. Sebastien Mortier / VesselFinder.com

Na Antigui trwa prawny spór, w jaki zwykli mieszkańcy planety Ziemia nigdy nie będą zaangażowani. Ścierają się w nim tytani: były CEO Google oraz córka rosyjskiego oligarchy. A wszystko to o ultraluksusowy superjacht, którego dość już ma rząd kraju.

Alfa Nero – tak nazywa się superjacht, który stał się przyczyną prawnego zamieszania. W zeszłym roku, wraz z wprowadzeniem sankcji na wiele przedsiębiorstw i osób zaangażowanych w finansowanie rosyjską machinę wojenną, jacht (który również był na liście sankcji) został przejęty przez rząd Antigui i Barbudy, gdzie się akurat znajdował, w wyniku akcji FBI i lokalnych służb. Potem jednak okazało się, że jego domniemany właściciel, rosyjski oligarcha Andriej Guriew, stanowczo zaprzecza, jakoby Alfa Nero było jego własnością. W związku z tym luksusowa jednostka, jako oficjalnie pozbawiona właściciela, czyli porzucona, stała się własnością rządu Antigui i Barbudy. A tym samym jego problemem.

W czerwcu Amerykanie oficjalnie znieśli sankcje nałożone na sam jacht, by umożliwić Antigui i Barbudzie przeprowadzenie licytacji i sprzedaż Alfa Nero. Pozbycie się statku było w zasadzie jedynym sensownym rozwiązaniem – jego utrzymanie w porcie Falmouth kosztuje blisko 30 tys. dolarów tygodniowo, stwarza ryzyko ubezpieczeniowe, blokuje przestrzeń w marinie, która nie może tym samym generować przychodów.

16 czerwca przeprowadzono zatem aukcję. Najwyższą cenę zaproponował były dyrektor generalny Google Eric Schmidt – jest on gotowy zapłacić za Alfa Nero blisko 68 milionów dolarów (przy wartości jednostki obliczanej na ponad 80 milionów). Transakcję zablokował jednak zwrot akcji – do Antigui i Barbudy zgłosiła się bowiem córka wspomnianego Andrieja Guriewa, Julia Guriewa-Motłochow, która poinformowała, że to ona jest prawowitym właścicielem jachtu, a jego zajęcie i przeprowadzona licytacja są bezprawne. Spór wkroczył na drogę sądową, a Antigui i Barbudzie się spieszy. Schmidt jednocześnie odmówił wpłacenia 68 milionów dolarów w momencie, kiedy jednostka nie ma klarownej sytuacji własnościowej.

Spór może trwać. Guriewa-Motłochow może rzeczywiście uzyskać prawa do Alfa Nero – nie jest objęta żadnymi sankcjami. Możliwe jednak, że nie uda jej się do tego doprowadzić. W obliczu wycofania się z licytacji przez Schmidta Antigua może zwrócić się do oferenta, który podczas licytacji proponował drugą pod względem wysokości kwotę – jego dane nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że oferował 66 milionów dolarów przy kwocie wyjściowej wynoszącej 60 milionów.

Kiedy giganci posiadający wielkie pieniądze toczą swoje boje, maluczcy mogą jedynie wzdychać. – Po prostu chcę, żeby zniknęła – mówi o Alfa Nero Darwin Telemaque, prezes Portu w Falmouth.


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.