• <

Wynik wyszukiwania - "google" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Konferencja „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!"

W ciągu ostatnich lat, wraz z rozwojem całej gospodarki, postępuje również rozwój gospodarki morskiej. Dynamicznie wzrastają przeładunki w polskich portach oraz umacnia się pozycja polskich stoczni. Jednak, nadal słabym punktem gospodarki morskiej pozostaje żegluga pod narodową banderą.
21.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Afryka odcięta od internetu; przyczyną przecięte kable podmorskie

Najwięksi dostawcy usług internetowych w kilkudziesięciu krajach Afryki Zachodniej i Środkowej zgłaszają w czwartek poważne przerwy w dostępie do internetu. Według branżowego portalu Techcabal prawdopodobną przyczyną awarii jest przecięcie co najmniej dwóch podmorskich kabli przy Wybrzeżu Kości Słoniowej na wysokości Abidżanu.
14.03.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Google kupuje prąd z morskich farm wiatrowych

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, w tym największe dotąd projekty morskiej energetyki wiatrowej w Holandii.
02.02.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

"Łowcy Wiatru" czyli podcasty o morskich farmach wiatrowych stworzone przez PGE Baltica

PGE Baltica przygotowała serię podcastów na temat morskiej energetyki wiatrowej. W każdej audycji eksperci firmy przybliżają najważniejsze zagadnienia związane z offshore wind - od przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej i samego przebiegu budowy elektrowni na morzu, poprzez zasady jej działania, rolę portu serwisowego aż do przybliżenia zagadnień związanych z dostarczeniem energii elektrycznej z morza na ląd oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska.
09.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

InnoDays ‘23: "Green Ports and Blue Transport in the Baltic Sea Region"

Kolejna edycja InnoDays ’23 już w przyszłym tygodniu. Webinar będzie poświęcony rozwojowi zielonych portów i niebieskiego transportu w regionie Morza Bałtyckiego (BSR).
17.10.2023

Były CEO Google vs. córka rosyjskiego oligarchy – niecodzienny spór o superjacht

Na Antigui trwa prawny spór, w jaki zwykli mieszkańcy planety Ziemia nigdy nie będą zaangażowani. Ścierają się w nim tytani: były CEO Google oraz córka rosyjskiego oligarchy. A wszystko to o ultraluksusowy superjacht, którego dość już ma rząd kraju.
05.09.2023

Jacht rosyjskiego oligarchy sprzedany za 68 milionów dolarów

Władze wyspiarskiego państwa Antigua i Barbuda wystawiły na aukcję jacht Alfa Nero, należący wcześniej do miliardera Andrieja Guriewa, zatrzymany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
22.06.2023

Kino wojenne w MMW w Gdyni – czerwiec 2023

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach cyklu Wojenne kino w Muzeum zaprasza na film „Konwój”.
13.06.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Już jutro startuje Gdynia I-Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
12.04.2023

Pojawiła się nowa publikacja o zagrożeniach hybrydowych i znaczeniu ochrony infrastruktury krytycznej na obszarach morskich

W pierwszym numerze "Ekspertyzy PTBN", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, pojawił się ważny tekst dla wszystkich zainteresowanych i zajmujących się tematem bezpieczeństwa morskiego.
03.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Częściowo zatopiony jacht Saddama Husajna służy miejscowym rybakom

121-metrowy jacht al-Mansur, kiedyś luksusowa jednostka należąca do samego Saddama Husajna, leży na dnie rzeki Szatt al-Arab w Basrze w południowym Iraku. Obecnie na wystający z wody wrak wspinają się miejscowi rybacy, kiedy chcą sobie zrobić przerwę na odpoczynek.
19.03.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Czy rosyjscy oligarchowie chowają swoje jachty w Petersburgu?

Zajmujący się białym wywiadem bloger H I Sutton twierdzi, że rosyjscy oligarchowie na czele z Władimirem Putinem utworzyli pod Petersburgiem specjalny ośrodek, w którym chronią swoje superjachty.
04.01.2023

Rynek ubezpieczeń w biznesie morskim. Dochodowy i z perspektywami wzrostu do 2030 r.

Biorąc pod uwagę inflację i zmiany w łańcuchach globalnych dostaw surowców energetycznych i żywności oraz wzrost wartości flot, wnioskuje się, że rynek ubezpieczeń będzie rósł nawet ponad 6% rocznie.
11.12.2022

Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
02.12.2022

Szczyt zysków w żegludze kontenerowej. Niemal 59 miliardów w III kwartale 2022 roku

Żegluga liniowa jest na dobrej drodze do pobicia zeszłorocznych, rekordowych zysków nawet o 50%.
30.11.2022

Brytyjski offshore napędza Google

ENGIE podpisał z Google 12-letnią umowę na sprzedaż energii o mocy 100 MW, aby zapewnić dostawy energii produkowanej na morskiej farmie wiatrowej Moray West - projekcie offshore o mocy prawie 900 MW, który ma rozpocząć pracę w 2025 roku.
29.11.2022

Norwegia wykorzysta nadwyżki z morskich farm wiatrowych do zasilania centrów danych

Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW.
28.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Chiny pomagają Kambodży zmodernizować bazę marynarki wojennej nad Zatoką Tajlandzką

Amerykańskie władze są zaniepokojone rozbudową kambodżańskiej bazy marynarki wojennej Ream, w co zaangażował się rząd w Pekinie. Jego zdaniem to normalna współpraca, świadcząca o pogłębianiu relacji między tymi dwoma krajami.
14.11.2022

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.
13.10.2022

Chińczycy rozbudowują w tajemnicy bazę okrętów podwodnych

Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniły, że Chiny rozbudowują swoją bazę okrętów podwodnych nad Morzem Południowochińskim.
03.10.2022

InnoDays 2022 - webinar online. Co w programie?

Tematem najbliższych InnoDays’22 jest ‘New Green Fuels & LNG‘. Na webinar złożą się dwie sesje z prezentacjami kończące się panelem dyskusyjnym, prowadzonym przez pana Adama Niklewskiego (DNV / Polish LNG & bioLNG Platform ) z udziałem prelegentów. Pierwsza sesja tematyczna jest dedykowana nowym zielonym paliwom, druga poświęcona „renesansowi” gazu LNG oraz bioLNG.
26.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. O czym rozmawiano pierwszego dnia? [ZDJĘCIA]

Od dzisiaj (20 września) o piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
20.09.2022

Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy od wtorku

Od wtorku do piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
18.09.2022

Singapur i Rotterdam utworzą "najdłuższy na świecie" zielony cyfrowy korytarz żeglugowy

Władze dwóch największych portów na świecie - w Singapurze i Rotterdamie, nawiązały współpracę w celu uruchomienia - według nich najdłuższego na świecie zielonego cyfrowego korytarza dla żeglugi.
15.08.2022

Minister obrony Japonii: pięć pocisków ChRL uderzyło w naszą wyłączną strefę ekonomiczną na morzu

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
04.08.2022

Pociski z bombowców z okolic Morza Kaspijskiego wystrzelone na obwód lwowski

Rosyjski pocisk manewrujący trafił we wtorek w system rakietowy w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Pozostałe siedem rosyjskich rakiet zostało strąconych – poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.
02.08.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że w trakcie rozpoczynającego się w niedzielę forum w Davos spotka się m.in. z liderami największych światowych korporacji i będzie z nimi rozmawiał o przyciągnięciu do Polski zaawansowanych inwestycji.
17.05.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Premier: chcemy odciąć się od rosyjskich surowców jako jedni z pierwszych w Europie

Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wtorkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z prezesem Alphabetu Sundarem Pichaiem.
29.03.2022

InnoDays '22

Fundacja Motus zaprasza 27 kwietnia 2022 r. na wydarzenie InnoDays ’22. Będzie to już szósta edycja eventu.
16.03.2022

Turcja: Cztery rosyjskie okręty wojenne nie przepłyną przez czarnomorskie cieśniny

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.
02.03.2022

Zapisz się na hackathon z wykorzystania danych satelitarnych programu Copernicus

Instytut Geodezji i Kartografii wraz z firmą Absiskey Polska zapraszają do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w Polsce Hackathonie w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP), dotyczącym wykorzystania danych i produktów serwisów programu Copernicus.
01.03.2022

Sankcje na Rosję. Na kanale La Manche zatrzymano rosyjski statek handlowy

Francuskie służby zatrzymały w sobotę nad ranem na kanale La Manche statek, który może należeć do rosyjskiej firmy podejrzewanej o łamanie sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę - poinformowała francuska prefektura morska.
26.02.2022

Atak Rosji na Ukrainę: wstrzymano ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim

Rosja wstrzymała do odwołania ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostają otwarte - poinformowała w czwartek agencja Reutera opierająca się na rosyjskich urzędnikach i firmach zajmujących się handlem zbożem.
24.02.2022

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.
23.02.2022

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
02.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie 2 niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
02.12.2021

Uruchomiono pływającą farmę słoneczną

Na północnym wschodzie Tajlandii uruchomiono pierwszą w tym kraju pływającą farmę słoneczną. To pierwszy krok w planowanej redukcji uzależnienia azjatyckiego królestwa od paliw kopalnych i rozbudowie infrastruktury energii odnawialnej.
30.10.2021

Czy Gazprom używa gazu jako broni?

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

InnoDays '21

Fundacja Motus zaprasza 29 września br. na wydarzenie InnoDays ’21. Obecna czwarta edycja jest organizowana przez Fundację Motus z firmą konsultingowo-eventową Actia Forum, a patronat merytoryczny objęła organizacja portów bałtyckich „Baltic Ports Organization”.
22.09.2021

Cyberatak na CMA CGM

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM poinformował, że stał się obiektem cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów.
20.09.2021

Technologiczni giganci wnioskują o zezwolenie zagranicznym statkom na naprawę podwodnych kabli w Malezji

Giganci Doliny Krzemowej będą wnioskować u premiera Malezji, by kraj ten zezwolił zagranicznym statkom na prace serwisowe podmorskich kabli na jej wodach.
05.09.2021

Most połączył kontynentalną część Chorwacji z półwyspem Pelješac

Most Pelješac połączył kontynentalną część Chorwacji z półwyspem o tej samej nazwie, na lądzie oddzielonym od reszty kraju przez terytorium Bośni i Hercegowiny.
23.08.2021

Południowy Koreańczyk złapany na próbie przekroczenia granicy morskiej z Koreą Północną

Południowy Koreańczyk został złapany na próbie przekroczenia zachodniej granicy międzykoreańskiej na Morzu Żółtym, na pokładzie łodzi – poinformowały w piątek źródła rządowe w Seulu, na które powołuje się południowokoreańska agencja Yonhap.
18.06.2021

Arabia Saudyjska poinformowała o udaremnieniu ataków Huti na Morzu Czerwonym

Dowództwo koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która walczy z szyickimi rebeliantami Huti w Jemenie, poinformowało w sobotę o zniszczeniu dwóch kutrów wypełnionych ładunkami wybuchowymi, które miały być wykorzystane do ataków na jednostki saudyjskie.
29.05.2021

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.
06.05.2021

"Der Spiegel": na Krymie powstał ogromny rosyjski obóz wojskowy

W ciągu ostatnich tygodni Rosja zbudowała ogromny prowizoryczny obóz wojskowy na Krymie - poinformował w weekend niemiecki tygodnik "Der Spiegel", opierając się na nowych zdjęciach satelitarnych. Na miejscu jest ponad 1000 wojskowych pojazdów.
19.04.2021

Światowe firmy wstrzymują wydobycia głębinowe w związku z apelem środowiskowym

Google, BMW, AB Volvo Group i Samsung SDI to pierwsze światowe firmy, które podpisały się pod apelem World Wildlife Fund (WWF) o moratorium na wydobycie głębinowe. Prawdopodobnie zmniejszy to potencjalny rynek minerałów głębinowych pozyskiwanych dla samochodów i smartfonów.
07.04.2021

TSL Silesia obsłużyła w tym roku już 100 000 ton paliw w Porcie Gdynia [wideo]

W drugiej połowie marca TSL Silesia przyjęła do obsługi spedycyjnej oraz celnej ostatni w tym kwartale tankowiec z olejem napędowym przeznaczonym dla jednego z kluczowych odbiorców w Polsce. Łącznie, od początku roku, TSL obsłużyła około 100 000 t paliwa, które zostało dostarczone drogą morską do polskiego portu.
28.03.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

Ukazały się przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024

Biuro Polskiego Związku Żeglarskiego uprzejmie informuje, że w sprzedaży dostępne są Przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024. Koszt przepisów to 70 zł.
24.03.2021

2w1, czyli Gdańska Szkoła pod Żaglami podczas The Tall Ships Races

Wyjątkowa propozycja dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs w naszym kalendarzu. Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież na dwa ostatnie etapy światowej sławy regat “The Tall Ships Races” organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie edukacji żeglarskiej STI. 16-dniowy rejs, dwa wyścigi, ze stolicy Estonii Tallina do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn i stamtąd najdłuższy finałowy etap do Szczecina.
09.03.2021

IV Forum Transportowe Młodych - ruszyły zapisy na konferencję Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Studenci Koła Naukowego Innowacyjnych Systemów Transportowo-Logistycznych serdecznie zapraszają na studencką konferencję naukową "IV Forum Transportowe Młodych". Tegoroczna edycja odbędzie się 26 marca 2021 roku w formie zdalnej na platformie ZOOM.
24.02.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

Profesor Tarasiuk wśród najlepszych na świecie! (wideo wywiad)

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Tomasz Tarasiuk z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie zdradził, skąd zainteresowanie elektroenergetyką okrętową, czym różnią się studia w Polsce od tych w Chinach i jak wyglądają prace na jednostce badawczej "Horyzont".
13.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Kursokonferencja trenerów i instruktorów żeglarstwa PZŻ

Polski Związek Żeglarski zaprasza do wzięcia udziału w corocznej Ogólnopolskiej konferencji Trenerów i Instruktorów Polskiego Związku Żeglarskiego w terminie 3-4.12.2020 r. W tym roku w nieco zmienionej formie mianowicie online na platformie clickmeeting.
24.11.2020

Kadencja Trumpa: umowy energetyczne między Polską i USA

Do Polski trafia 40 proc. kapitału zainwestowanego przez spółki amerykańskie w naszym regionie. Za prezydentury Donalda Trumpa USA podpisały z Polską umowy m.in. ws. dostaw LNG i energetyki jądrowej. Jego administracja była krytyczna wobec budowy Nord Stream 2.
09.11.2020

Złomowanie statków w Południowej Azji kwitnie pomimo pandemii koronawirusa

W trzecim kwartale 2020 roku zezłomowano łącznie 170 statków. Z tego 65%, czyli 110 statków, sprzedano na plaże Azji Południowej, wynika z ostatniego kwartalnego raportu opublikowanego przez platformę NGO Shipbreaking Platform
27.10.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

„Stocznia jest kobietą”! Zobacz wyjatkową aplikację

Kilkadziesiąt biogramów i opisów miejsc, zapisy wspomnień, unikatowe nagrania i materiały zdjęciowe zawiera aplikacja „Stocznia jest kobietą” stworzona przez trójmiejskie Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Aplikacja pomaga poznać miejsca, których w Stoczni już nie ma, głosami pracownic, aktywistek czy artystek związanych z tym miejscem, pokazać codzienne, ale niezwykłe życie największego zakładu pracy na Pomorzu.
20.09.2020

Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce

Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.
14.09.2020

Internauta przez mapy Google znalazł olbrzymi zamarznięty statek na Antarktydzie! [wideo]

Użytkownik aplikacji Google Earth podczas przeglądania mapy natrafił na coś, co do złudzenia przypomina wielki, 130-metrowyzamarnięty statek, spoczywający na górze lodowej około 160 km od wybrzeża Antarktydy.
13.08.2020

Zorganizuj regaty eliminacyjne do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie

Polski Związek Żeglarski zaprasza do współpracy organizatorów regat lokalnych oraz eliminacyjnych do mistrzostw Polski w eŻeglarstwie. PZŻ rozwija wirtualne żeglarstwo pod auspicjami Światowej Federacji Żeglarskiej World Sailing, a w planach jest powołanie kadry narodowej w eŻeglarstwie i start w mistrzostwach świata.
30.07.2020

Google ogłosił plany budowy podmorskiego kabla łączącego Stany Zjednoczone i Europę

Gigant technologiczny twierdzi, że w kablu zainstaluje nową technologię, która będzie znaczącym ulepszeniem starszych istniejących linii.
29.07.2020

Google pokazuje, jak kable podmorskie mogą ostrzegać o trzęsieniu ziemi i tsunami

Google pokazało, jak podmorskie kable światłowodowe mogą być przydatne w systemach ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i tsunami na całym świecie.
21.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

Nawet 62,7 mld USD zainwestowanego kapitału, z czego ponad połowa (38,3 mld USD) to niedoszacowane inwestycje; ok. 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
20.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

38,3 mld USD zainwestowanego kapitału, prawie 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans i amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
18.07.2020

Prezydent: chcę, żeby w Polsce były realizowane ambitne inwestycje

Chcę, by w Polsce były realizowane ambitne inwestycje; to jest polityka na najbliższe lata - mówił w czwartek w Olkuszu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, żeby "sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają".
09.07.2020

Wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące zachorowań na koronawirusa na świecie oraz na temat rosnącego napięcia na linii USA-Chiny. Akcje Apple są najdroższe w historii.
09.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Forum Burmistrzów Gmin Węglowych

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok nas, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Należy zrobić wszystko, aby nie ponieśli oni skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Wierzymy, że współpraca na rzecz dekarbonizacji na szczeblu samorządowym
30.06.2020

Studencka wizja Brzeźna i Stogów

Jak nadmorskie dzielnice Gdańska widzą młodzi? Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej organizowanego wraz z Wydziałem Urbanistyki i Architektury UM. Tematem prac była koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dotycząca dwóch dzielnic Gdańska – Stogów i Brzeźna. Na konkurs wpłynęło 28 projektów.
29.06.2020

Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej. Naimski: Pierwszy reaktor w 2033

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.
25.06.2020

Bielan: USA są drugim największym inwestorem w Polsce; w środę prezydent ogłosi kolejną inwestycje

USA są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce; prezydent Andrzej Duda mówił o wielkiej inwestycji Microsoftu. Wiemy, że jutro ogłosi kolejną inwestycje, większą od Microsoftu, Google to jest ponad 3 tys. dobrze płatnych miejsc pracy - zaznaczył rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
23.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia najwyżej od lutego

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.
01.06.2020

Webinar w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie zapraszają do udziału w webinarze w ramach konsultacji społecznych Projektu przeglądu istotnych problemów gospodarki wodnej
15.05.2020

Zdalny kurs dla kandydatów na mierniczych

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, Kolegium Mierniczych Jachtów Klasowych PZŻ postanowiło zmienić formułę kursu dla kandydatów na mierniczych na zdalną w części teoretycznej.
09.04.2020

PSSE angażuje przedsiębiorców do walki z koronawirusem

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zachęca firmy, które chcą wesprzeć walkę z koronawirusem, do współpracy. Za pośrednictwem prostego formlarza, można zgłosić chęć przekazania konkretnych zasobów. Zgromadzone dane zostaną przekazane do Ministerstwa Aktywów Państwowych, KPRM i służb koordynujących dalsze działania.
19.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Polski eksport do USA rok do roku wzrósł o ponad 4 proc.

W pierwszych 11 miesiącach 2019 roku, Polski eksport towarów do USA wzrósł o ponad 4 proc. rok do roku i wyniósł blisko 7 mld dolarów - poinformował w czwartek resort rozwoju. Wartość importu z kolei wyniosła 7,7 mld dolarów (wzrost o 9,3 proc.) - dodano.
13.02.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

HHI sprzedaje udziały w Hyundai Oilbank saudyjskiemu gigantowi naftowemu

Południowokoreańska Hyundai Heavy Industries (HHI) sfinalizowała sprzedaż 17 procent udziałów w rafinerze Hyundai Oilbank saudyjskiemy gigantowi naftowemu, Saudi Aramco.
18.12.2019

Mikołajki z Portem Gdynia w Centrum Nauki Experyment [wideo,foto]

Z okazji Mikołajek zespół Portu Gdynia wspólnie z pracownikami Centrum Nauki Experyment zorganizowali "portowe" atrakcje dla dzieci. Poprzez zabawę i naukę chcieli zapoznać je z tematyką funkcjonowania portów i zachęcić do przyszłego kształcenia się w branży morskiej. Dzieci miały okazję skorzystać z zafundowanych przez Port Gdynia symulatorów oraz wypróbować nową mobilną aplikację PortMaster, która poprzez interaktywne guizy i zagadki wprowadza je w świat portów, statków i handlu! Nie zabrakło również prezentów i konkur
08.12.2019

Francja: zwrócimy się do WTO w sprawie amerykańskich ceł

Francja jest gotowa zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z amerykańskim pomysłem nałożenia 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary - powiedział w niedzielę francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
08.12.2019

Gigant naftowy Aramco wchodzi na giełdę

Saudyjski gigant naftowy Aramco potwierdził w niedzielę swą pierwszą ofertę publiczną, która może być największa na świecie, i która - jak pisze AFP - podkreśla wolę następcy tronu znaczącego przekształcenia gospodarki kraju głęboko zależnego od ropy naftowej.
03.11.2019

Francuzka Sylvie Goulard może zadecydować w KE o fuzji Orlenu z Lotosem

Francuzka Sylvie Goulard jest kandydatką na stanowisko komisarza ds. konkurencji. To jedno z najważniejszych stanowisk w unijnych władzach wykonawczych. Jeśli je obejmie, będzie podejmowała decyzję w sprawie planów połączenia Orlenu z Lotosem.
10.09.2019

Ropa w USA na stabilnym poziomie, po zwyżce ceny w poniedziałek o 2,4 proc.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku jest na stabilnym poziomie, po zwyżce ceny podczas poprzedniej sesji o 2,4 proc. - podają maklerzy.
20.08.2019

Francja: Obawy przed wojną handlową z USA

Francuscy komentatorzy zastanawiają się, czy dojdzie do amerykańsko-francuskiej wojny handlowej po wprowadzeniu przez Francję podatku GAFA. Prezydent USA Donald Trump nazwał to "głupotą (prezydenta Emmanuela) Macrona" i zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina.
29.07.2019

Rejs po stoczni oraz zwiedzanie żurawia M3

Już w najbliższą niedzielę, 14 lipca Fundacja Społecznie Bezpieczni wraz z Fundacją Galar Gdański zapraszają na wyjątkowe wydarzenie na Stoczni Cesarskiej. Tego dnia będzie można wspiąć się na żuraw M3 i wziąć udział w rejsie Galarem Gdańskim.
10.07.2019

Podatki marynarskie: niepokojące praktyki urzędów skarbowych w 2019 r.

Pomimo, iż minęło już ponad 6 miesięcy od początku obowiązywania Konwencji MLI w Polsce w dalszym ciągu organy podatkowe w Polsce nie wypracowały jednolitego stanowiska. 36 Urzędów Skarbowych błędnie uznaje, iż przepisy wynikające z Konwencji MLI zaczęły obowiązywać od 01.01.2020 roku w odniesieniu do polskich marynarzy zatrudnionych w 2019 roku w ww. modelu. Z kolei 42 US w Polsce twierdzi, iż przepisy te obowiązują od 01.01.2019 roku. Na marginesie warto wskazać, iż kilkanaście US w ogóle nie rozpatrując sprawy merytorycznie uz
08.07.2019

Podmorski kabel połączy Europę z Afryką. Położy go Google

Google położy nowy podmorski kabel, który połączy Europę i Afrykę - ogłosiła w piątek spółka Alphabet. Budowa podmorskiej infrastruktury łączności ma pomóc koncernowi w zwiększeniu wydajności chmury obliczeniowej - podkreśliła agencja Reutera.
29.06.2019

USA: Trump grozi Chinom nałożeniem dodatkowych ceł

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że nałoży dodatkowe cła na import z Chin, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcą tego kraju Xi Jinpingiem porozumienia handlowego.
27.06.2019

Mosbacher: współpraca energetyczna między Polska a USA jest jednym z filarów naszych relacji

Współpraca energetyczna między Polską a USA jest jednym z filarów naszych relacji; zmniejsza się import gazu z Rosji do Polski, a import LNG z innych krajów, w tym z USA, rośnie - napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
24.06.2019

USA/Duda: Polska ma ambicje być hubem biznesowym, energetycznym Europy Centralnej

Polska jako jedno z największych państw Europy Centralnej ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Menlo Park podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.
18.06.2019

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Rozmowy m.in. o dostawach skroplonego gazu z USA

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to podniesienie na wyższy poziom polsko-amerykańskiej współpracy militarnej; oczekujemy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, i uczynienia tej obecności bardziej trwałą - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
11.06.2019

Szczerski: Podczas wizyty prezydenta w USA podpisanie szeregu umów dwustronnych

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.06.2019

Google zbada, czy statki nie łamią przepisów

Temat egzekwowania od armatorów, by należące do nich statki nie przekraczały dopuszczalnego poziomu emisji, powraca jak bumerang. Czy w ocenie sytuacji pomoże wkrótce Google?
04.06.2019

Chiński resort handlu: USA powinny naprawić swoje błędy, by dalej negocjować

USA powinny naprawić swoje „błędne działania”, jeśli chcą dalej prowadzić z Chinami negocjacje handlowe – oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa handlu ChRL Gao Feng. Amerykańskie władze nałożyły niedawno poważne restrykcje na chiński koncern Huawei.
23.05.2019

Invest in Pomerania na OTC 2019 – jednej z największych imprez sektora ropy naftowej i gazu (foto)

Invest in Pomerania po raz pierwszy zaprezentowała potencjał inwestycyjny regionu w pomorskim sektorze morskim i offshore podczas tegorocznej konferencji Offshore Technology (OTC) w Houston w Teksasie, 4–6 maja 2019 r.
14.05.2019

Nowa lista rajów podatkowych a rozliczenie marynarza w Polsce za rok 2018

Wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową jest przekonanych, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez przesiębiorców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakt, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych
21.03.2019

Dołącz do mistrzowskiej załogi! Rusza nabór na wolontariuszy Młodzieżowych MŚ World Sailing

Złap wiatr w żagle i zostań częścią zespołu organizacyjnego Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w żeglarstwie, które w dniach 13-20 lipca 2019 roku odbędą się w Gdyni.
19.03.2019

Dochodzenie marynarskich odszkodowań we współczesnych realiach branży morskiej

Pomimo gwałtownego rozwoju technologicznego obserwowanego na przestrzeni co najmniej dwóch ostatnich dekad, również w szeroko rozumianej branży morskiej oraz szeregu działań prawodawczych podejmowanych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wykonywanie pracy na morzu nadal wiąże się z wysokim ryzykiem urazu ciała, bądź doznaniem innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
18.03.2019

Otwarte szkolenie dla sędziów PZŻ w Gdyni

Kolegium Sędziów PZŻ i Pomorskie Okręgowe Kolegium Sędziów przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim i Pomorskim Związkiem Żeglarskim serdecznie zapraszają sędziów sportowych oraz zawodników na szkolenie z przepisów regatowych, które odbędzie się w sobotę w dniu 23 marca 2019 roku.
13.03.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Konwencja MLI a marynarze: Wielka Brytania – praktyka Urzędów Skarbowych w 2019 roku

Nasza ostatnia publikacja dotycząca zastosowania nowych przepisów podatkowych wynikających z Konwencji MLI w odniesieniu do marynarzy pracujących u brytyjskich armatorów w 2019 roku spotkała się z bardzo szerokim i różnorodnym odzewem.
07.03.2019

Gdyńskie technologie zaprezentują się w Szwecji

7 marca w szwedzkiej Karlskronie odbędzie się międzynarodowa konferencja Innovation Day. Gdynię reprezentować będą aż cztery firmy. Jedna z nich ma szansę na zdobycie prestiżowego wyróżnienia.
07.03.2019

Zmiany w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?

Obecnie trwają prace nad ostatecznym brzmieniem nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych pod groźba kary. Dotychczasowa praktyka, wskazuje na znikomą efektywność obecnie obowiązującego i przyjętego ustroju odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W uzasadnieniu do projektu ustawy przytoczono fakty, wskazujące, że w chwili obecnej liczba spraw prowadzonych w stosunku do podmiotów zbiorowych jest niewielka. Na gruncie obecnie obowiązujących regulacji, do sądów wpłynęło kolejno: w roku 2013 – 26 spraw, w roku 2014 – 31 s
03.03.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

Gigantyczny napis 100 AGH wykonany na morzu przez żaglowiec Pogoria

W nocy ze środy na czwartek żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS.
21.02.2019

Konwencja MLI: Wielka Brytania – pierwsza decyzja i jednak nowe obowiązki dla marynarzy od 01.01.2019 roku

Z uwagi na fakt, iż dla licznego grona marynarzy pozostało zaledwie kilka dni do złożenia wniosku o ograniczenie poboru zaliczek w przypadku dochodów uzyskiwanych od armatorów z faktycznymi zarządami w Wielkiej Brytanii, informujemy, iż Kancelaria dnia 11.02.2019 roku otrzymała pierwszą pozytywną decyzję o ograniczenie poboru zaliczek w roku 2019 dla marynarza pracującego u brytyjskiego armatora. Decyzja ta została wydana w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Na dzień publikacji niniejszego artykuł nie otrzymaliśmy żadnej decyzji u
19.02.2019

Uwaga: Dłuższe terminy przedawnienia i surowsze kary dla przestępców skarbowych – projekt nowelizacji kks

Dnia 10 stycznia 2019 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego. Wprowadzenie zmian ww. ustawie ma na celu podniesienie poziomu efektywności poboru podatków. Zgodnie z przedstawionym projektem wprowadzone mają zostać bardziej restrykcyjne przepisy karno-skarbowe. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. podwyższenie kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W projekcie ustawy wskazano, iż przewiduje się wejście w życie projektu po upływie 1 miesiąca od dnia opublikowani
11.02.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

PZŻ zaprasza do formularza internetowego dla sędziów

Serdecznie zapraszamy do współpracy, podczas tegorocznych imprez organizowanych przez Polski Związek Żeglarski, wszystkich sędziów oraz osoby, które chcą uzyskać uprawnienia sędziego. Zgłoszenia można dokonać za pomocą formularza internetowego.
06.02.2019

Stena Line uruchamia inteligentnego chatbota

Stena Line wprowadza inteligentnego chatbota dla branży przewozów promowych. Chatbot o imieniu Stina wspomoże obsługę klienta, zapewniając asystę w rezerwacji wyjazdu, a także odpowiadając na pytania przez całą dobę. Inteligentny chatbot to krok milowy dla Stena Line w dążeniu do stania się pierwszym na świecie operatorem promowym, działającym w oparciu o technologie kognitywne.
06.02.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

Instytucje finansowe przekażą KAS informacje o podatnikach za okres od 01.01.2016 r. do 30.04.2017 r.

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zobligowała się do wymiany informacji o aktywach finansowych rezydentów tych państw zgromadzonych na rachunkach prowadzonych przez polskie instytucje finansowe. W celu realizacji zobowiązań uchwalona została ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami stanowi wyraz implementacji do polskiego porządku prawnego obowiązku wymiany info
04.02.2019

Podatki marynarskie: PIT (ulga abolicyjna) i ograniczenie poboru zaliczek w 2019 roku

Na samym wstępie należy podkreślić, iż pomimo licznych zmian w prawie podatkowym, które zaczęły obowiązywać od 01.01.2019 roku, żadne przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej lub ograniczenia poboru zaliczek nie uległy zmianie w 2019 roku. Z uwagi na powyższe marynarze oraz osoby pracujące poza granicami Polski, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, powinni zweryfikować swoją sytuację podatkową pod kątem ewentualnego powstania po ich stronie obowiązku podatkowego w Polsce, obowiązku opłacania zaliczek na poczet PIT lub możliwośc
01.02.2019

Click & Boat rozszerza ofertę o jachty w egzotycznych destynacjach i nad Bałtykiem

Coraz większe zainteresowanie odległymi destynacjami wśród klientów Click & Boat przyczyniło się do dalszego rozwoju firmy. Platforma ułatwia Polakom wypoczynek na wodzie w nowych krajach. Społeczność ponad 300 000 użytkowników ma teraz dostęp do jachtów w takich egzotycznych miejscach jak Dubaj, Tajlandia czy Santa Lucia.
22.01.2019

Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW) w umowach kredytów frankowych

Praktyką banków zawierających z konsumentami umowy kredytów hipotecznych jest stosowanie w ich treści rozmaitych zabezpieczeń spłaty kredytu. Klasycznie w umowach o kredyt hipoteczny stosuje się zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości. Jednak obecnie kredytodawcy poszukują szerszego zabezpieczenia obowiązku spłaty wiedząc, że egzekucja świadczenia z nieruchomości może być wymagająca i długotrwała.
16.01.2019

Narada Szkoleniowa PZŻ 2019

Polski Związek Żeglarski oraz Komisja Szkolenia zaprasza do udziału w Naradzie Szkoleniowej PZŻ 2019 instruktorów i egzaminatorów aktywnie działających dla rozwoju żeglarstwa.
09.01.2019

Podatki marynarskie: O czym polski marynarz powinien wiedzieć w 2019 roku?

Rok 2019 obfituje w wiele nowych regulacji podatkowych, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na środowisko marynarskie. Niemniej jednak skala tych zmian jest dużo mniejsza niż się niektórym marynarzom wydaje. Poniższy artykuł ma na celu rozwianie wielu wątpliwości zgłaszanych do Kancelarii przez marynarzy, którzy z różnych źródeł pozyskali dość zaskakujące informacje.
09.01.2019

Niższy PCC od umów pożyczek jednak od 1.01.2019 r.

Dnia 13 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa ustawa obok wielu innych zmian przewiduje począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r. także zmianę regulacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczek.
11.12.2018

Podatki marynarskie: Konwencja MLI-informacja MF z 23.11.2018 oraz inne kwestie

Kancelaria przygotowała niniejszy artykuł chcąc wyjaśnić liczne pytania, wątpliwości i błędne przekonania marynarzy, które pojawiły się w toku dyskusji na tematy podatkowe lub w pytaniach kierowanych do Kancelarii.
04.12.2018

Polisolokaty w obrocie prawnym

Polisolokaty, czyli ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi są czasami kuszącą alternatywą dla osób poszukujących ubezpieczenia na życie dla siebie lub członków swojej rodziny. Silną zachętą jest rzekomy możliwy do osiągnięcia ponadprzeciętny wzrost wartości inwestycji w składki. Przy analizie oferty inwestycji w tym modelu należy wziąć pod uwagę źródło takich haseł pojawiających się w informacjach handlowych obecnych na rynku zakładów ubezpieczeń. Zwykle wynika to z przyjętej struktury tego produktu, która może w różnym
28.11.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Japonia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Z uwagi na niezbędną liczbę państw, które ratyfikowały Konwencję MLI weszła on w życie z dniem 01.07.2018 roku, ale tylko w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały. Na dzień publikacji tego artykułu 84 państwa podpisały ww. Konwencję, a 15 państw z nich ją ratyfikowało (Australia, Austria, Francja, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Litwa, Nowa Zelandia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania). Kluczową kwestią do zastosowanie zmian wprowadzonych Konwencją MLI od początku 2019 roku było to, aby państwa
19.11.2018

Zmiana podatkowa 2019 już pewna – spadkobiercy sprzedadzą odziedziczone nieruchomości przed upływem 5 lat bez PIT

W dniu 26 października Senat przyjął wiele ważnych zmian w podatkach, jak np. opodatkowanie sprzedaży odziedziczonej nieruchomości przez spadkobierców. Osoby dziedziczące nieruchomość, wdowcy i rozwodnicy nie będą związani 5 letnim okresem po upływie, którego wolno było im sprzedać nieruchomość bez PIT. Teraz przepisy czekają już tylko na podpis Prezydenta i zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
14.11.2018

Podatki marynarskie: Nowa umowa z USA w 2019 roku?

Pomimo, iż w 2017 roku AICPA (American Insitute of CPA’s) wysłała monit do senackiej Komisji d/s Stosunków Międzynarodowych (Committee on Foreign Relations) z rekomendacją jak najszybszej ratyfikacji m.in. nowej umowy z Polską w dalszym ciągu nie doszło do ratyfikacji przez USA nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a USA, która to umowa została podpisana przez ww. państwa dnia 13 lutego 2013 roku.
07.11.2018

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe wzywają marynarzy w sprawie korekty zeznań za lata 2014-2017

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy sygnalizowaliśmy marynarzom różne problemy z wezwaniami ze strony organów podatkowych, które dotyczyły m.in. dochodów z Wielkiej Brytanii, dochodów z Danii, rozliczenia podatków z zastosowaniem ulgi abolicyjnej oraz wyjaśnienia źródeł pokrycia wydatków dokonanych przez marynarzy (mieszkanie, samochód).
30.10.2018

Od 04.09.2018 roku nowa definicja „tajemnicy przedsiębiorstwa”

W dniu 4 września 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018 poz. 1637).
23.10.2018

Kredyty frankowe: Jak rozliczyć wadliwą umowę kredytową z bankiem?

Ewentualne wady umowy kredytu waloryzowanego ustalone przez sąd orzekający będą prowadzić do obowiązku rozliczenia między stronami dokonanych dotychczas świadczeń, tak by została przywrócona równowaga majątkowa między kontrahentami. Przyjrzyjmy się w ogólności zasadom według których ma dojść do takiego rozliczenia w trzech przypadkach tj. ustalenia nieważności całej umowy, ustalenia nieważności niektórych postanowień umowy albo stwierdzenia braku związania konsumenta niedozwolonymi postanowieniami umowy kredytu waloryzowanego.
17.10.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.