Norweski startup Earth Wind & Power poinformował, że chce zasilać centra danych oraz pozostałe usługi IT korzystając z morskiej energetyki wiatrowej. W planie jest wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe o łącznej mocy około 400 MW.
Norweski start-up, który wykorzystuje nadwyżki energii do zasilania mini centrów danych, planuje „podłączyć się” do morskiej energetyki wiatrowej. W składa zespołu wchodzi m.in. były minister norweskiego rzędu Ingvil Smines Tybring-Gjedde oraz „kilku weteranów przemysłu energetycznego” np. Lars Helge Helvig, założyciel norweskiej grupy wiatrowej Norsk Vind Energi.
Na razie firma nie wskazała, z których farm na Morzu Północnym będą pochodzić nadwyżki energii. Wcześniej startup uzgodnił pobór nadwyżek, ale gazu, którego zasoby są powszechnie marnowane. Każdego roku w procesach tzw. flaringu marnowanych jest 150 miliardów metrów sześciennych surowca, co ma znaczący wpływ na środowisko. Często brak zachęt finansowych sprawia, że zakłady energetyczne nie posiadają kosztownej infrastruktury, która jest niezbędna do wychwytywania i wykorzystania nadmiaru energii.
- Rozwiązanie Earth Wind & Power oferuje firmom z sektora energetycznego potężne i unikalne rozwiązanie dla wykorzystania nadmiaru lub inaczej niewykorzystanej energii w celu stworzenia nowej wartości handlowej i wsparcia bieżących inwestycji w produkcję energii odnawialnej i infrastruktury – informuje spółka w komunikacie.
Centra danych będą jednym z największych na świecie konsumentów energii elektrycznej, ponieważ popyt na usługi cloud computing gwałtownie rośnie. Obecnie globalne zużycie energii przez centra danych oscyluje na poziomie 1 proc. z możliwością osiągnięcia poziomu 20 proc. już w 2025 roku – informuje norweska firma.
Największe firmy zajmujące się przetwarzaniem danych, takie jak Google i Amazon Web Services, były jednymi z najbardziej aktywnych w podpisywaniu umów dotyczących produkcji energii wiatrowej i słonecznej, zarówno w celu zabezpieczenia dostaw, jak i spełnienia celów korporacyjnych w zakresie dekarbonizacji – zauważa portal Recharge News. Według najnowszych doniesień francuski koncern ENGIE i Google zawarły 12-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (CPPA) z turbin o mocy 100 MW wspierającą projekt morskiej energetyki wiatrowej Moray West w Szkocji.
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata