• <
siemens_gamesa_2022

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore

gm

24.11.2022 21:49
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore

Partnerzy portalu

PGE Baltica na Offshore Wind Poland 2022. Ważne postulaty lidera polskiego offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 przyniosła ożywione rozmowy m.in. na temat kolejnych faz realizacji morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Prezes zarządu spółki PGE Baltica Dariusz Lociński podkreślał, że warto także wciąż rozmawiać o problemach, z jakimi borykają się inwestycje pierwszej fazy.


Wydarzenie stało się areną dyskusji dotyczących między innymi wsparcia, jakiego w obliczu zmieniających się warunków rynkowych rozwijającym się już projektom powinna udzielić strona rządowa.

– Sytuacja, która nastała w pierwszej fazie realizacji projektów, a mianowicie wojna w Ukrainie, diametralnie zmieniła warunki w porównaniu do tych, jakie występowały podczas planowania inwestycji. Postulaty, które wypływają od inwestorów, w tym od Grupy PGE i PGE Baltica, są takie, aby uwzględnić inflację, a przede wszystkim koszty związane z ryzykiem kursowym. Przygotowana jest propozycja rozwiązania, która skompensuje sytuację, kiedy projekty mają od strony finansowej kłopoty, żeby utrzymać wymiar biznesowy, który pierwotnie był przyjęty. W tym jest cała trudność – aby z punktu widzenia inżynierii finansowej były to projekty atrakcyjne – mówił Dariusz Lociński. – Jeżeli w branży jest zrozumienie, jeżeli jest ono też po stronie politycznej, to daje szansę zbudowania tych projektów w terminie, a w konsekwencji przekłada się wprost na bezpieczeństwo energetyczne. Powiedzmy sobie szczerze: uniezależniamy się pod względem energetycznym. Robimy to w sposób przemyślany. Offshore rozwija się w Polsce we właściwy sposób. Nie wolno tego zaprzepaścić. Zatrzymanie inwestycji albo wystąpienie okoliczności, które spowodowałyby brak możliwości podejmowania decyzji przez inwestorów, przyniosłoby ciężkie konsekwencje – dodawał prezes zarządu PGE Baltica.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


PGE Baltica jest jednocześnie spółką, której projekty morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku należą do najbardziej zaawansowanych.

– W tej chwili mamy już decyzję środowiskową na część morską, mamy ostateczną decyzję w zakresie części lądowej. To jest absolutnie wspaniała sprawa, bo decyzje są w obrocie prawnym i dają nam podstawy do oczekiwania na pozwolenie na budowę, a jesteśmy w tym momencie w trakcie przygotowywania dokumentacji. W przyszłym roku będziemy już te pozwolenia pozyskiwali. To lada chwila, biorąc pod uwagę perspektywę tego przedsięwzięcia – tłumaczył prezes Dariusz Lociński.

Gospodarka Morska
Fot. GospodarkaMorska.pl


Poza przygotowaniami do budowy samych farm i niezbędnej infrastruktury lądowej, PGE Baltica pozyskała także teren w porcie Ustce, gdzie powstanie port serwisowy na potrzeby jej projektów. W usteckim porcie zbudowane zostanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

– Centrum Kompetencyjne będzie hubem między nauką – czyli uczelniami i placówkami naukowymi – a biznesem. Mamy już doświadczenia m.in. z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, w tej chwili przygotowujemy projekt z Instytutem Budownictwa Wodnego, co jest także przedsięwzięciem na miarę europejską. Tworzony jest cały program kształcenia, począwszy od szkół średnich aż do uczelni wyższych – opowiadał Dariusz Lociński. – Centrum Kompetencji wykształci kadry nie tylko dla nas. Przedsięwzięcie jest długofalowe. Jako PGE Baltica chcemy być na tyle atrakcyjni, żeby kandydaci skorzystali z naszych ofert pracy, ale także innych projektów, co w konsekwencji zbuduje szerzej local content. Chcemy włączyć politechniki i inne uczelnie do przedsięwzięcia, żeby był to projekt dający szansę wykształcenia kadr i zatrzymania tej wiedzy w Polsce – tłumaczył.

Choć 2022 rok przyniósł PGE Baltice osiągnięcie kilku zamierzonych celów, to równie pracowicie zapowiada się rok przyszły. Jak tłumaczył prezes Dariusz Lociński, w 2023 roku zapadać będą kluczowe decyzje w zakresie kształtu przedsięwzięcia, między innymi w kwestii wyboru wykonawców.

– PGE, jak i wiele innych krajowych podmiotów, projektując projekty morskiej energetyki wiatrowej, zaczynała od białej kartki. W tej chwili PGE Baltica to organizacja, która ma doświadczenie, pracuje nad Baltiką 2 i 3 w partnerstwie z Ørstedem, a samodzielnie rozwija projekt Baltica 1. W przypadku tej drugiej inwestycji aktualnie realizujemy kampanię środowiskową i pomiary wietrzności. To kluczowe badania do modelowania tego projektu na przyszłość. Z mojego punktu widzenia rok przyszły zapowiada się bardzo pracowicie, a to oznacza, że interesująco – zapowiada prezes PGE Baltica Dariusz Lociński.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.