• <

Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym

zk

25.11.2022 08:46 Źródło: DEA, offshorewind.biz
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Energinet ogłasza przetarg na ocenę offshore wind na wyspie energetycznej na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. ens.dk

Duński operator systemu przesyłowego (OSP) Energinet ogłosił przetarg na usługi konsultingowe w zakresie oceny warunków meteorologicznych dla morskiej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.

W ramach przetargu wykonawca dokona oceny standardowych i ekstremalnych warunków meteorologicznych w obrębie lokalizacji, która będzie częścią szerszej oceny warunków lokalizacyjnych i posłuży jako podstawa do zaprojektowania sztucznej wyspy znajdującej się na duńskich wodach Morza Północnego.

Rozpoczęcie oceny spodziewane jest w pierwszym kwartale 2023 roku (połowa stycznia 2023 roku).

Pełny pakiet dokumentów przetargowych, w tym warunki przetargu, zakres usług i projekt umowy, zostanie wydany wstępnie zakwalifikowanym wnioskodawcom po dokonaniu prekwalifikacji.

Zgłoszenia do przetargu można przesyłać do 5 grudnia.

Wyspa Energetyczna Morza Północnego będzie sztuczną wyspą zbudowaną 80 kilometrów od linii brzegowej półwyspu Jutlandzkiego.

Porozumienie polityczne w sprawie budowy hubu energetycznego na duńskim Morzu Północnym osiągnięto w lutym 2021 roku, a celem jest zainstalowanie 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 3 GW w pierwszej fazie projektu (do 2033 roku) i rozbudowanie jej do 10 GW w drugiej fazie (do 2040 roku).

Dodatkowo planuje się zwiększenie tych mocy, przy czym Duńska Agencja Energii (DEA) rozważa również możliwość osiągnięcia przez wyspę energetyczną  mocy 40 GW zainstalowanej z morskiej energii wiatrowej do 2040 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.