• <
mewo_2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

20.11.2022 20:46

Partnerzy portalu

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Equinor

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.

Centrum ma być miejscem organizacji specjalistycznych szkoleń i zdobywania niezbędnych uprawnień. Kadry pozwolą polskim inwestorom budować łańcuch dostaw oparty o polskie zasoby, w tym ludzkie. Centrum będzie zlokalizowane na terenach inwestycyjnych miasta Rumi, sąsiadujących z Portem w Gdyni, zapewniających możliwość budowy specjalistycznego zaplecza, w tym poligonu do ćwiczeń na wysokościach, p.poż. itd. W tym celu zostanie wybudowana siedziba dla centrum.

Do centrum dołączają pierwsi inwestorzy


19 października przedstawiciele norweskiej spółki Equinor oraz polskiej spółki Polenergia podpisali list intencyjny w sprawie współpracy z centrum kompetencji. Jak poinformowano, celem jest wzmocnienie rynku pracy niezbędnego do efektywnego rozwoju projektów offshore wind na Morzu bałtyckim. Strony zobowiązały się do „określenia swoich aktywności w różnych obszarach współpracy związanych z szeroko pojętą edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych”. Porozumienie sygnował też burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes spółki miejskiej Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.

- Aby przygotować doskonałą kadrę zawodową dla morskiej energetyki wiatrowej, warto wzbudzać zainteresowanie sektorem offshore od najmłodszych lat, przez zabawę i budowanie świadomości społecznej, a następnie przez edukację ze szczególnym uwzględnieniem szkół technicznych. Wszystkie działania edukacyjno-szkoleniowo-treningowe należy też od początku koordynować – mówiła Rodak.

Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia wyjaśnił, że Rumia Invest Park będzie jednym z kluczowych partnerów Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu projektów flagowych wspierających rozwój local content w projektach morskich farm wiatrowych. Zaprosił do współpracy wszystkich chcących rozwijać podobne inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe z całego kraju. Z kolei Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, powiedział, że koncern energetyczny chce wspierać kształcenie wysokiej klasy specjalistów dla powstającej w Polsce branży offshore wind.

Rumia planuje m.in. rozbudować program edukacyjny dla młodzieży z pomorskich szkół ponadpodstawowych, a następnie zrealizować poligon szkoleniowy na miejskich terenach inwestycyjnych. W planie jest stworzenie koncepcji zagospodarowania obszaru przeznaczonego pod budowę siedziby Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.