• <
siemens_gamesa_2022

Cyberatak na CMA CGM

20.09.2021 15:05 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Cyberatak na CMA CGM - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM poinformował, że stał się obiektem cyberataku, w wyniku którego wyciekły dane klientów.

CMA CGM podało, że wyciek dotyczy „ograniczonych” danych – imion i nazwisk, nazw firm, stanowisk, adresów mailowych i numerów telefonicznych klientów. W krótkim komunikacie firma poinformowała, że jej zespół IT został natychmiast oddelegowany do zabezpieczenia wyłomu w zabezpieczeniach. CMA CGM ostrzega jednakże o podejrzanej aktywności dotyczącej pozyskanych przez nieupoważnione osoby danych.

Choć w oficjalnym komunikacie nie ma mowy o cybearataku, a jedynie o wycieku danych, branżowe media informują, że był to już drugi atak na CMA CGM w ciągu roku. Tym razem hakerzy domagają się okupu. Na dowód ataku mieli udostępnić część pozyskanych danych w formie linku do serwisu Google Drive. Grożą także, że w przypadku niespełnienia żądań udostępnią pełną bazę danych – łącznie ponad 499 tys. danych klientów – w ciągu tygodnia.

Poprzedni atak na CMA CGM nastąpił we wrześniu 2020 roku i użyto do niego szkodliwego oprogramowania, w wyniku czego przez pewien czas dostęp do aplikacji informatycznych grupy, takich jak strony internetowe poszczególnych spółek, od zewnątrz był niemożliwy.

CMA CGM to nie jedyna wielka firma związana z branżą morską, która doświadcza cyberataków. Ofiarami hakerów stawały się już także Maersk, MSC czy COSCO, jak również porty na całym świecie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.