• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Tak wyglądają kontenerowce XXI wieku. CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid. 

204-metrowy statek, który wyruszył w swój dziewiczy rejs z Korei, pokonując Przylądek Dobrej Nadziei, na stałe zawitał do Europy, prezentując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii morskich i żeglugi.

CMA CGM Mermaid to pionierska jednostka z serii dziesięciu statków o pojemności 2000 TEU, które będą sukcesywnie wprowadzane do służby na trasach Europy Północnej i Morza Śródziemnego.

Kontenerowiec został zaprojektowany przez francuską stocznię Chantiers de l’Atlantique i duńską firmę Odense Marine Technique. Powstał w koreańskiej Hyundai Mipo Dockyard (HMD). Wprowadzenie tych jednostek na linie dowozowe w Europie jest częścią strategii dekarbonizacji grupy CMA CGM. Armator liczy, że na te statki przeniesione zostaną ładunki, które obecnie przewożone są bardziej emisyjnym transportem lądowym. Zastosowanie nowatorskiego designu oraz technologii zasilania LNG pozwala na obniżenie emisji CO2 o nawet 20% w porównaniu do tradycyjnych statków.

W jednostkach zastosowano kilka nowatorskich rozwiązań. Przede wszystkim to pierwsze kontenerowce CMA CGM z nadbudówką na dziobie, dzięki czemu poprawiono właściwości aerodynamiczne i ładowność. Również sam dziób statków ma nowy kształt ze zintegrowaną gruszką dziobową co zapewnia lepsze właściwości hydrodynamiczne i pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 15 procent, zapewniając jednocześnie wyższą manewrowość. W ostatnim feederze francuskiego przewoźnika z tej serii, który ma być dostarczony pod koniec roku, zamontowane będą również ogniwa paliwowe, które będą wytwarzać energię z wodoru co zapewni zeroemisyjność statku podczas cumowania w portach.

Stocznia Hyundai Mipo w Korei Południowej otrzymała zamówienie na budowę serii statków pod koniec 2021 r. CMA CGM podaje, że w okresie od kwietnia do lipca 2024 pierwszych sześć statków dołączy do jej linii wewnątrz Europy Północnej, pływającej po Bałtyku i do portów skandynawskich z Hamburga i Bremerhaven. Od września do końca roku cztery dodatkowe statki zaczną obsługiwać połączenia śródziemnomorskie.

CMA CGM podkreśla, że ​​inwestuje ponad 15 miliardów dolarów w odnowę floty w ramach przejścia na działalność o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Grupa rozmieściła już ponad 30 statków, co stanowi około pięć procent jej floty składającej się z 620 statków, napędzanych paliwami alternatywnymi. Francuski gigant  twierdzi, że do 2028 r. będzie posiadał prawie 120 statków napędzanych paliwami niskoemisyjnymi.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.