• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

jm

07.03.2024 23:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Rudowym wyładowane zostało 21 wojskowych ambulansów z Singapuru. Pojazdy powędrują na Ukrainę.

W tym tygodniu do Nabrzeża Rudowego w Porcie Gdańsk przybił statek UHL Flash. 150-metrowy frachtowiec przystosowany do transportu ciężkich ładunków pojawił się w Gdańsku w poniedziałek wieczorem, we wtorek zaś nastąpił rozładunek 22 wojskowe ambulanse, które przypłynęły w jego ładowni.

Pojazdy stanowią darowiznę Ministerstwa Obrony Singapuru dla Ministerstwa Obrony Ukrainy. 21 karetek zostało załadowanych na statek w Singapurze. Pojazdy są używane, ale odnowione.

Polskim agentem jednostki jest firma Hecksher Polska, która obsługuje także transport od strony spedycyjnej. Rozładunkiem zajmował się zaś Port Gdański Eksploatacja.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Dla firmy Hecksher Polska tego typu ładunek nie jest nowością. Jeszcze w grudniu spółka obsługiwała transport autobusów, które miały uzupełnić komunikację miejską w Kijowie.

UHL Flash to 150-metrowy statek zarejestrowany pod flagą Madery, zbudowany w 2019 roku. W drodze z Singapuru jednostka zatrzymywała się jeszcze w hiszpańskim Vigo i niemieckim Cuxhaven, wcześniej zaś zawijała jeszcze do Chin. Statek zabrał w rejs nie tylko karetki – na swoim górnym pokładzie transportuje również katamarany przeznaczone na farmy łososi w Norwegii. Wcześniej w Niemczech wyładował także dwa zeroemisyjne statki CTV przeznaczone dla Danii. Są to jednostki zbudowane na zamówienie pracującej dla Orsted firmy MHO-Co: MHO Boreas i MHO Balder.

Fot. GospodarkaMorska.pl
bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.