• <
gryfia_70lat

CMA CGM, AD Ports zbudują nowy terminal w porcie Khalifa

14.09.2021 11:31 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski CMA CGM, AD Ports zbudują nowy terminal w porcie Khalifa

Partnerzy portalu

 CMA CGM, AD Ports zbudują nowy terminal w porcie Khalifa - GospodarkaMorska.pl
Fot. AD Ports

Francuski przewoźnik kontenerowy CMA CGM i operator portowy Abu Dhabi Ports (AD Ports) podpisali 35-letnią umowę koncesyjną na budowę nowego terminalu w Abu Zabi.

Zgodnie z umową nowy terminal zostanie utworzony w Khalifa Port, pierwszym półautomatycznym porcie kontenerowym w regionie. Obiekt będzie zarządzany przez spółkę joint venture należącą do spółki zależnej CMA CGM, CMA Terminals (z 70-procentowym udziałem) i AD Ports Group (30-procentowy udział).

Oczekuje się, że partnerzy zainwestują w projekt około 154 mln USD.

Wraz z rozpoczęciem budowy w tym roku nowy terminal ma zostać ukończony w 2024 r., przy czym w fazie 1 początkowa długość nabrzeża wynosi 800 metrów i szacowana roczna przepustowość 1,8 mln TEU.

AD Ports Group będzie odpowiedzialna za rozwój szerokiej gamy infrastruktury morskiej. Obejmuje to łącznie 1200 metrów ściany nabrzeża, 3800-metrowy falochron, w pełni zabudowaną platformę kolejową i 700 000 m2 placu przy terminalu.

Nowy hub na Bliskim Wschodzie

Terminal zapewni CMA CGM nowy regionalny hub i umożliwi grupie rozwój oferty usług między Abu Zabi a Azją Południową, Azją Zachodnią, Afryką Wschodnią, Europą i Morzem Śródziemnym, a także Bliskim Wschodem i subkontynentem indyjskim.

Dzięki tej znaczącej inwestycji, CMA CGM Group kontynuuje swoją globalną strategię ekspansji, aby stać się jednym z wiodących operatorów terminali. Grupa obecnie obsługuje 49 terminali portowych w 27 krajach za pośrednictwem swoich spółek zależnych CMA Terminals i Terminal Link.

CMA CGM Group to trzecia z czterech największych firm żeglugowych na świecie, która połączyła siły z wiodącym mediatorem handlu, logistyki i przemysłu w Abu Zabi.

Centralne położenie geograficzne ZEA i Abu Zabi, w centrum międzynarodowych szlaków handlowych, umożliwia Grupie CMA CGM realizację strategicznych planów rozwoju, wzmacniając swoją pozycję w Zatoce.

– Ambitny projekt, który uruchamiamy w Abu Dhabi, stanowi ważny kamień milowy w strategii rozwoju CMA CGM w regionie – skomentował Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny Grupy CMA CGM.

– Ten terminal przyczyni się do wzmocnienia pozycji Khalifa Port jako wiodącego globalnego centrum i pobudzenia gospodarki regionu, przyspieszając przepływy handlowe do i z Abu Zabi. Umożliwi również naszej grupie rozszerzenie sieci wysyłkowej i logistycznej w regionie, w którym widzimy duży potencjał wzrostu.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.