• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.

Czerwony Mantsinen ER 160 rzuca się w oczy z daleka, nawet na tle 180-metrowego statku Jaunty Jenny, który przypłynął z Danii by zabrać z Gdańska ładunek złomu do Turcji. Statek zacumował przy Nabrzeżu Przemysłowym, gdzie nowy dźwig, w towarzystwie starszego, mniejszego brata oraz jeszcze jednej maszyny pracują nad jego załadunkiem.

– Mantsinen 160 to pierwszy tego typu model jaki został sprzedany na polski rynek przez fińskiego producenta. To największa w tym momencie przeładunkowa maszyna hydrauliczna, jaka znajduje się w Polsce – mówi Tomasz Zając, dyrektor oddziału Polcopper Gdańsk. – Ma zasięg ramienia wynoszący 32,5 metra, co pozwoli nam w stu procentach wykorzystać możliwości kei, przy której się znajdujemy, gdzie mogą wejść statki o szerokości 29 metrów. Maszyna ma w najsłabszym punkcie prawie 13 ton udźwigu, co daje duże możliwości i osiąganie dużych rad przeładunkowych.

Zakup nowego dźwigu to trudna inwestycja.

– To jest pierwszy model producenta, który jest robiony na zamówienie, więc cały proces przygotowania się pod zakup tej maszyny i aż do jej przyjazdu zajął prawie dwa lata – tłumaczy Tomasz Zając. Opowiada, że samo przygotowanie dokumentacji i sprawdzenie możliwości technicznych nabrzeża, niezbędne do stwierdzenia, czy ta maszyna może w ogóle stanąć w tym miejscu ze względu na jej wagę (ok. 220 ton), zajęły pół roku. – Następnie zamówienie. Okres produkcji maszyny wynosi półtora roku. Sam jej przyjazd i złożenie trwały ponad miesiąc – opowiada Zając.

Mantsinen 160 przyjechał do Gdańska w częściach w 11 transportach. Realizacją zamówienia, dostawy i montażu zajęła się firma Pakiet. Swój pierwszy załadunek dźwig wykonał na początku lutego. Dzięki temu, że Polcopper posiada też inne maszyny tego samego producenta, nie było potrzeby długiego wdrażania się pracowników w tajniki obsługi nowego nabytku.

Żeby nowy dźwig mógł bezpiecznie stanąć i pracować na Nabrzeżu Przemysłowym w Gdańsku, należało zaprojektować specjalnie na jego potrzeby poszerzone gąsienice, żeby odpowiednio rozłożyć nacisk. Mantsinen 160 jest zasilany elektrycznie, za pomocą dwóch kabli, co zapewnia zeroemisyjność pracy urządzenia.

Dzięki nowemu dźwigowi Polcopper jest w stanie zabezpieczyć przeładunki wielu towarów. Firma wysyła z Portu Gdańsk około 30 tys. ton złomu miesięcznie, ale maszyna będzie pracować także przy innych towarach. Firma realizuje także przeładunki kruszyw, drewna w belach, materiałów sypkich, sztabek cynku, ale też ładunków niestandardowych, jak choćby 12-metrowych rur o średnicy 2 metrów, które wyjeżdżały od producenta w Polsce do klientów na całym świecie. Ponadto, od czasu agresji Rosji na Ukrainę w ciągu półtora roku Polcopper przeładował 1,3 miliona ton węgla.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.