• <
Famor_1100x200_2022

HHI sprzedaje udziały w Hyundai Oilbank saudyjskiemu gigantowi naftowemu

PMK

18.12.2019 21:09 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki HHI sprzedaje udziały w Hyundai Oilbank saudyjskiemu gigantowi naftowemu

Partnerzy portalu

HHI sprzedaje udziały w Hyundai Oilbank saudyjskiemu gigantowi naftowemu - GospodarkaMorska.pl

Południowokoreańska Hyundai Heavy Industries (HHI) sfinalizowała sprzedaż 17 procent udziałów w rafinerze Hyundai Oilbank saudyjskiemy gigantowi naftowemu, Saudi Aramco.

W wyniku transakcji Hyundai Heavy otrzymał 1,2 miliarda dolarów. Koncern zamierza wykorzystać te wpływy na spłatę długów i poprawę struktury finansowej, a także inwestycje w nowe segmenty runku, takie jak inteligentne statki i inteligentna logistyka.

Ponadto dzięki inwestycji kapitałowej Grupa HHI planuje zacieśnienie współpracy z Aramco w branży petrochemicznej, w tym w produkcji pochodnych propylenu i wysokowydajnych tworzyw konstrukcyjnych.

Na mocy umowy ogłoszonej w styczniu tego roku Saudi Aramco stało się drugim co do wielkości udziałowcem Hyundai Oilbank. Gigant w zeszłym miesiącu wszedł oficjalne na giełdę.

Oczekuje się, że Aramco sprzeda ogółem 5 proc. swojego kapitału, w tym 2 proc. podczas wejścia na giełdę - informowały w październiku źródła AFP.

Według wcześniejszych doniesień inwestorzy wycenią Aramco, największy koncern naftowy na świecie, na kwotę 1.500-1.700 mld dolarów.

Firma poinformowała, że jej akcje będą oferowane na saudyjskim rynku inwestorom instytucjonalnym, obywatelom Arabii Saudyjskiej, cudzoziemskim rezydentom w Arabii Saudyjskiej i obywatelom krajów Zatoki Perskiej.

Aramco, oceniana jako najbardziej dochodowa firma na świecie, ogłosiła, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku osiągnęła zysk w wysokości 68 miliardów dolarów. W 2018 oku uzyskała 111,1 mld dol. zysków, więcej niż łącznie Apple, Google i Exxon Mobil.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.