• <
attis_konferecnja_2024

Google kupuje prąd z morskich farm wiatrowych

kw

02.02.2024 13:58

Partnerzy portalu

W kontekście rosnącego zainteresowania zmianami klimatycznymi oraz wysokich poszukiwań związanych z kryzysem energetycznym w 2023 roku, Google ogłasza ambitne kroki w kierunku zrównoważonej energii. Firma planuje zakup ponad 700 megawatów czystej energii, podpisując w związku z tym największą w historii umowę na morską energię wiatrową. 

Zgodnie z ogłoszeniem, Google zamierza osiągnąć ponad 90% energii bezemisyjnej w Holandii, Włoszech i Polsce, a także blisko 85% w Belgii, w ciągu najbliższych kilku lat. W ramach tych wysiłków, firma podpisała największą w historii umowę na morską energię wiatrową o łącznej mocy 478 megawatów z firmami Shell i Eneco, właścicielami spółek joint venture Crosswind i Ecowende. Tym samym wspiera rozwój dwóch nowych morskich farm wiatrowych: HKN V i HKW VI.

Dodatkowo, firma ogłosiła umowy dotyczące zielonej energii we Włoszech, Polsce i Belgii, przyspieszając tym samym proces dekarbonizacji europejskich systemów elektroenergetycznych. Włochy będą korzystać z energii wiatrowej o mocy 47 megawatów, Polska z 106 megawatów energii słonecznej, a Belgia z 11 nowych lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84 megawatów.

Zgodnie z założeniem firmy, te projekty stanowią kluczowy krok w realizacji celu, który zakłada całodobowe zasilanie centrów danych i kampusów biurowych Google bezemisyjną energią do 2030 roku. W trosce o ekologię i odporność sieci elektroenergetycznych, Google aktywnie angażuje się w innowacyjne rozwiązania wspierające dekarbonizację i zrównoważony dostęp do energii w Europie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.