• <

Zasada 183 dni poza granicami Polski, a opodatkowanie polskich marynarzy

Dodano: 02.02.2016

Podatki marynarskie: "Zasada 183 dni", a ustalenie sytuacji podatkowej polskich marynarzy w Polsce

W środowisku polskich marynarzy bardzo często pojawia się wątpliwość, czy „zasada 183 dni”, która dotyczy m.in. marynarzy angielskich, znajduje zastosowanie również do polskich rezydentów pracujących na rzecz zagranicznych armatorów.

Zgodnie z ww. zasadą marynarze przebywający poza granicami swojego państwa rezydencji ponad 183 dni w roku są zwolnieni z opodatkowania w tym państwie.

Należy pamiętać, iż w polskim prawie podatkowym ww. „zasada 183 dni” NIE ZNAJDZIE zastosowania w stosunku do marynarzy (polskich rezydentów podatkowych) wykonujących pracę najemną na rzecz zagranicznych armatorów. Główną przesłanką ustalenia sytuacji podatkowej ww. marynarzy ma miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa, które eksploatuje statek/jednostkę w komunikacji/transporcie międzynarodowym, gdzie polski marynarz wykonuje pracę najemną; okres przebywania marynarza zagranicą nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Ww. zasada może znaleźć zastosowanie tylko wtedy, gdy polski rezydent podatkowy będący marynarzem będzie chciał zmienić swoją rezydencję podatkową na inną niż polska lub gdy od wejścia w życie ustawy o pracy na morzu będzie wykonywał pracę na statku podnoszącym polską banderę.

 

Radca Prawny Mateusz Romowicz

Więcej informacji dotyczących pracy Kancelarii znajdą Państwo na stronie kancelaria-gdynia.eu , prawo-korporacyjne.pl

Znajdź nas na facebook

 

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.