• <
CHIPOLBROK_TOP

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey
Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey - GospodarkaMorska.pl
fot. Google Maps

ac

06.05.2021 Źródło: PAP

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.

- Łodzie przypłynęły zewsząd, z Bretanii, z Normandii - powiedział AFP francuski rybak Romain Davodet - To niewiarygodne, że udało się zebrać wszystkich tych ludzi – zauważają inni rybacy uczestniczący w proteście.

Francuscy rybacy blokują port, ale zapewniają, że ich demonstracja jest pokojowa.

Władze Jersey, dependencji Korony Brytyjskiej położonej w kanale La Manche, zgodziły się spotkać z przedstawicielami protestujących – poinformował ich przedstawiciel odpowiedzialny za stosunki zewnętrzne Jersey Ian Gorst, cytowany przez agencję Reutera.

Wcześniej francuska minister gospodarki morskiej Annick Girardin powiedziała, że Francja jest gotowa zastosować „środki odwetowe”, jeśli brytyjskie władze będą ograniczać dostęp francuskich rybaków do wód Jersey; chodzi m.in. o odcięcie dostaw prądu na Jersey. 95 proc. energii elektrycznej wyspa otrzymuje przez podwodne kable z Francji.

Według władz francuskich Wielka Brytania opublikowała w ubiegłym tygodniu wykaz 41 francuskich statków upoważnionych do połowów na wodach Jersey, spośród 344 jednostek, które złożyły wnioski. Strona francuska twierdzi, że wykazowi towarzyszą nowe wymogi, które nie zostały "uzgodnione, omówione ani zapowiedziane" w ramach obowiązującego od br. porozumienia między Wielką Brytaną a UE.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii wysłało na Jersey dwie łodzie patrolowe, mówiąc, że jest to „ściśle zapobiegawczy środek (podjęty) w porozumieniu z rządem Jersey”.

W środę brytyjski premier Boris Johnson ocenił, że jakakolwiek potencjalna blokada portów Jersey przez francuskich rybaków „byłaby całkowicie nieuzasadniona”. Wezwał do deeskalacji napięć.

Francja wysłała w czwartek dwie łodzie patrolowe żandarmerii morskiej w okolice Jersey.

- Brytyjskie "manewry" u wybrzeży wyspy normandzkiej Jersey nie zrobiły na nas wrażenia - powiedział agencji AFP francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

- Rozmawiałem z Davidem Frostem, brytyjskim ministrem ds. relacji z UE. Naszą wolą nie jest podtrzymywanie napięć, ale szybkie i pełne stosowanie umów – oświadczył Beaune.


Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.