• <

Wynik wyszukiwania - "jersey" - Wiadomości

Nowojorskie terminale czeka modernizacja

Władze Nowego Jorku przymierzają się do znaczącej modernizacji tamtejszych terminali. Docelowo mają one tworzyć nowoczesny port morski i centrum społeczności.
15.05.2024

Kolejny, atomowy okręt podwodny typu Virginia dostarczony do US Navy

Koncern Huntington Ingalls Industries (HII) ogłosił 25 kwietnia, że jego stocznia Newport News Shipbuilding (NNS) dostarczyła do US Navy kolejny okręt podwodny typu Virginia, USS New Jersey (SSN 796). To 11 okręt tej serii tam zbudowany i 23 w ogóle.
26.04.2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

W stoczni HII zwodowano kolejny atomowy okręt podwodny typu Virginia

W stoczni Newport News Shipbuilding (NNS) należącej do Huntington Ingalls Industries (HII) odbyło się 23 lutego wodowanie przyszłego USS Massachusetts (SSN 798). To 25 okręt podwodny typu Virginia i 12 z tej serii powstający w Newport. To jedna z dwóch stoczni w całych USA zdolna do projektowania i budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym dla US Navy.
28.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Amerykańskie władze zachęcają do zapoznania się z planami budowy morskich farm wiatrowych przy Wschodnim Wybrzeżu

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM), agencja Departamentu Spraw Wewnętrznych USA, zaprezentowała plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu stanów Nowy Jork i New Jersey. Mieszkańcy kraju oraz zainteresowani mają okazję zapoznać się z przedsięwzięciem i podzielić się swoimi opiniami.
09.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Nad amerykańskie wybrzeże nadciąga wiatr zmian. Federalne zatwierdzenie dla Empire Wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA zatwierdził morski projekt wiatrowy Empire Wind, będący wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp. To szósta farma o skali komercyjnej usankcjonowana przez administrację Biden-Harris.
22.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

W Anglii wciąż obowiązuje 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran

W Anglii nadal obowiązuje ponad 80 ostrzeżeń powodziowych w związku ze sztormem Ciaran - podał w piątek portal dziennika "Independent". W Wielkiej Brytanii w wyniku sztormu tysiące domów zostało pozbawionych elektryczności, zamknięto setki szkół i kilka lotnisk.
03.11.2023

Grupa Przemysłowa Baltic z umową na trafostacje dla MFW Baltic Power

4 października bieżącego roku Baltic Operator Sp. z o.o., spółka należąca do Grupy Przemysłowej Baltic, w skład której wchodzi również Stocznia Gdańska, podpisała umowę na wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) dla projektu bałtyckich farm wiatrowych.
12.10.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Polskie trafostacje na farmie wiatrowej u wybrzeży USA

Dwie trafostacje wyprodukowane w Polsce przez Grupę Przemysłową Baltic popłyną wkrótce do Stanów Zjednoczonych. Zostaną zainstalowane na farmie wiatrowej Ocean Wind 1 u wybrzeży New Jersey.
31.07.2023

Grupa Przemysłowa Baltic realizuje budowę dwóch trafostacji dla projektu Ocean Wind Farm

Grupa Przemysłowa Baltic obecnie finalizuje budowę dwóch trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind na amerykańskim wybrzeżu New Jersey. Obie konstrukcje trafostacji, o masie 2 300 ton każda, zostały wyprodukowane przez GPB i zostaną dostarczone drogą morską.
26.07.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
14.07.2023

Dwóch strażaków zginęło w pożarze statku w Porcie Newark

Pożar wybuchł wieczorem 5 lipca na pokładzie statku przewożącego samochody. Jednostka należy do Grimaldi i była zadokowana w porcie Newark w stanie New Jersey. Podczas gaszenia pożaru zginęło dwóch miejscowych strażaków. Śledczy szukają przyczyny pożaru.
06.07.2023

Na pomoc zaginionej łodzi Titan wyruszy zdalnie sterowany robot

Oczy całego świata są skoncentrowane na dramatycznych poszukiwaniach łodzi podwodnej Titan, która płynęła z pięcioma pasażerami do wraku Titanica. Akcja trwa już od niedzieli, na małej łodzi kończy się tlen. Dziś BBC poinformowała, że z lotniska w Jersey ma wyruszyć specjalistyczny robot przeznaczony do poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej Titan.
22.06.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Niemiecki producent stworzył monopal o masie blisko 1,9 tys. ton, bijąc własny rekord

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions pobił własny rekord w produkcji najcięższego monopala – fundamentu dla morskiej turbiny wiatrowej. W styczniu z linii produkcyjnej zjechał fundament o masie 1895 ton.
07.03.2023

Nor-Shipping zadba o wzmocniony udział USA razem z Kallman Worldwide

Uczestnicy targów Nor-Shipping w dniach 6-9 czerwca 2023 r. będą mieli okazję „posmakować USA”. Organizatorzy wydarzenia w Oslo i Lillestrøm spodziewają się wzrostu liczby wystawców zza Atlantyku dzięki odnowionemu pawilonowi amerykańskiemu. O przyciągnięcie nowej generacji ambitnych przedsiębiorców z branży oceanicznej zatroszczy się firma eventowa z New Jersey – Kallman Worldwide, zatrudniona, aby wykorzystać 6 dekad swojego doświadczenia do zarządzania dedytkowanym obszarem.
16.02.2023

Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów?

W trakcie budowy morskich turbin wiatrowych doprowadzono do śmierci wielorybów w rejonie wybrzeża New Jersey – takie informacje pojawiły się w amerykańskiej przestrzeni internetowej. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Organizacja fact-checkingowa uczula na dezinformację pojawiająca się na temat alternatywnych źródeł energii.
31.01.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Ørsted przejmuje udziały kapitałowe PSEG w Ocean Wind 1

Ørsted podpisał umowę nabycia 25% udziałów Public Service Enterprise Group (PSEG) w projekcie morskiej energii wiatrowej Ocean Wind 1 o mocy 1100 MW, zlokalizowanym ok. 24 km od wybrzeży południowej części stanu New Jersey w USA. Przejęcie zapewnia Ørsted 100% udziałów w Ocean Wind 1.
19.01.2023

7 osób uratowanych z dryfującego holownika

W sobotę służby ratownicze uratowały 7-osobową załogę holownika. Jednostka dryfowała 48 km od Ocean City, niedaleko Baltimore.
16.01.2023

Port w Nowym Jorku i New Jersey w top największych w USA pod względem przeładunków

Wśród portów o największej ilości przeładunków kontenerowych w Stanach Zjednoczonych króluje teraz znajdujący się na Wschodnim Wybrzeżu. Już czwarty miesiąc z rzędu dzierży tytuł najbardziej ruchliwego.
29.12.2022

Napęd atomowy na morzu? Niezbędny gatunek paliwa produkuje tylko Rosja

Rządy na całym świecie dążą do dekarbonizacji gałęzi przemysłu intensywnie korzystających z paliw kopalnych. Dotyczy to także żeglugi komercyjnej. W obliczu określonych celów w zakresie ograniczenia emisji, branża rozważa pełen zakres alternatywnych rozwiązań, a nawet powraca do zimnowojennej wizji statków handlowych o napędzie atomowym. Główny problem stanowi jedna kwestia, o której niewiele się mówi. Otóż odpowiedni rodzaj paliwa, potrzebnego w większości nowych projektów reaktorów, jest sprzedawany jedynie przez rosyjski rząd.
26.12.2022

Amerykańska farma offshore wind będzie zbudowana na niemieckich fundamentach

Celem USA jest osiągnięcie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Ten ambitny projekt będzie wymagał dużej liczby komponentów wiatrowych, których nie zapewni dopiero rozwijający się lokalny rynek.
26.12.2022

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Trzech rybaków zaginęło po zderzeniu frachtowca z kutrem

W czwartek 8 grudnia statek ro-ro zderzył się ze statkiem rybackim w okolicy Wysp Normandzkich u wybrzeży Francji. Kuter zatonął, trzech rybaków jest zaginionych.
09.12.2022

New Jersey jak Polska wyznacza cel 11 GW w offshore wind do 2040 roku

Kilka dni temu gubernator New Jersey Phil Murphy podpisał rozporządzenie wykonawcze nr 307, zwiększające cel stanowy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej o prawie 50 proc., do poziomu 11 GW do 2040 roku. Władze zapowiedziały, że będą poszukiwać jeszcze większych możliwości rozwoju tego sektora.
30.09.2022

Coraz bliżej realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Ocean Wind 1

Duńska spółka Ørsted złożyła wniosek do Departamentu Ochrony Środowiska Stanu New Jersey o pozwolenie na budowę infrastruktury przybrzeżnej i lądowej związanej z realizacją pierwszego projektu morskiej fary wiatrowej Ocean Wind 1.
21.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (uczelnia stanowa New Jersey), wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej wzdłuż północno-wschodniego i środkowo-atlantyckiego wybrzeża USA, branża związana z hodowlą i połowem skorupiaków będzie ponosiła znaczące straty.
04.07.2022

C. Hartwig Gdynia rusza ze stałym serwisem LCL z Gdyni do Nowego Jorku

C. Hartwig Gdynia, jedna z wiodących firm spedycyjnych w Polsce, działająca w ramach globalnej Grupy Rhenus, wprowadza do oferty stały, kompleksowy serwis eksportowy LCL z Gdyni do Nowego Jorku. Gdyński spedytor jest jednym z nielicznych w Polsce, wykonujacym usługi przewoźnika NVOCC (Non Vessel Operating Common Carrier) w obrotach miedzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i zgodnie z licencją FMC (Federal Maritime Commission) oferuje bezpośrednie przewozy door-door w relacji Polska-USA i USA-Polska na bazie własnego konosamentu.
02.06.2022

Wall Street Journal: rosyjscy producenci ropy wymykają się sankcjom

Eksporterzy ukrywają pochodzenie rosyjskiej ropy, mieszając ją z innymi surowcami i ukrywając jej pochodzenie - informuje w środę Wall Street Journal. Według dziennika główną rolę w tym procederze odgrywają indyjskie rafinerie, dzięki którym Rosji udało się znacznie zwiększyć eksport ropy.
01.06.2022

Umowa frachtowa – sankcje USA nałożone na podmioty rosyjskie

Angielski Sąd Gospodarczy (English Commercial Court (HC)) wydał w dniu 03.03.2022 bardzo ciekawe orzeczenie w sprawie ”MUR Shipping BV v RTI Ltd.” [2022] EWHC 467 (Comm). Orzeczenie Sędziego Jacobsa dotyczyło bardzo aktualnych kwestii związanych z sankcjami USA nałożonymi na podmioty rosyjskie w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
09.05.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

W dniu inwazji Abramowicz oddał prawo własności do jednego z jachtów

W dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę oligarcha Roman Abramowicz przekazał własność jednego ze swoich jachtów bliskiemu współpracownikowi Dawidowi Dawidowiczowi, aby uniknąć jego zajęcia - ujawnił w sobotę brytyjski dziennik "The Guardian".
09.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Finlandia. Celnicy zajęli ponad 20 luksusowych jachtów prawdopodobnie rosyjskich oligarchów

Fińska Służba Celna przejęła 21 luksusowych łodzi zimowanych obecnie w hangarach na terenie kraju. Według celników mogą należeć do rosyjskich oligarchów lub ich firm objętych sankcjami UE.
22.03.2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA ogłosił wyniki największej w historii krajowej sprzedaży praw do dzierżawy obszarów morskich New York Bight, przeznaczonych pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki te stanowią kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu administracji duetu Biden-Harris, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku.
06.03.2022

Ocean Winds zdobyła na aukcji prawa dzierżawy lokalizacji w zatoce New York Bight

Powstanie tam farma wiatrowa o mocy 1,7 GW, która przyczyni się do realizacji celów w zakresie czystej energii stanów New Jersey i Nowy Jork.
01.03.2022

USA. Straż przybrzeżna wyłowiła ciało rozbitka ze statku zatopionego koło wybrzeży Florydy

W trakcie poszukiwania 39 rozbitków z niewielkiego statku, który przewrócił się przy złej pogodzie w weekend ok. 70 km od Fort Pierce na Florydzie, amerykańska straż przybrzeżna wyłowiła w środę ciało jednej osoby. Byli tam prawdopodobnie przemycani do USA imigranci.
27.01.2022

Japoński kontenerowiec pogubił kontenery na Atlantyku

One Network Express podało, że jeden z zarejestrowanych w Japonii statków linii zgubił kontenery podczas rejsu. Na jednostce Madrid Bridge doszło do zawalenia się stosu kontenerów podczas przeprawy przez Atlantyk.
13.01.2022

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Drugie dno w kontenerach. Globalni przewoźnicy manipulują łańcuchami dostaw w USA

Rząd Stanów Zjednoczonych reaguje zdecydowanie Dwóch członków gabinetu administracji Bidena, sekretarz transportu Pete Buttigieg i sekretarz rolnictwa Tom Vilsack, napisali list mobilizujący poprawę logistyki amerykańskich produktów rolniczych. Pismo skierowano do wiodących oceanicznych przewoźników kontenerów.
25.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
01.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

W. Brytania. Rząd rozczarowany zapowiedzią blokady La Manche przez francuskich rybaków

Brytyjski rząd wyraził w czwartek rozczarowanie zapowiedzianą na piątek przez francuskich rybaków blokadą tunelu pod kanałem La Manche i portu w Calais. Francuscy rybacy zamierzają tak protestować przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
25.11.2021

Składane kontenery zaoszczędzą miejsce w portach?

Kontenery morskie nie zmieniły się praktycznie od czasu ich rozpowszechnienia się w logistyce. Jednak ich nieustannie rosnąca ilość, powodująca coraz większe problemy z miejscem w portach, zaczyna wymuszać innowacje. Jednakże rynek stawia przeszkody.
20.11.2021

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Port wiatrowy w New Jersey cieszy się dużym zainteresowaniem światowych deweloperów

Amerykańska agencja New Jersey Economic Development Authority (NJEDA) poinformowała, że otrzymała łącznie 16 niewiążących ofert najmu powierzchni na terenie portu wiatrowego New Jersey. Wśród nich jest 6 największych na świecie producentów turbin oraz deweloperów morskich farm wiatrowych.
02.11.2021

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb o prawa do połowów

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.
01.11.2021

Wielka Brytania: to od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

To od Francji i tego, czy wycofa się ona z gróźb zamknięcia brytyjskim kutrom dostępu do części swoich portów, zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów - oświadczył w niedzielę rzecznik brytyjskiego premiera po spotkaniu Borisa Johnsona z Emmanuelem Macron.
31.10.2021

Johnson: spór o rybołówstwo spowodował turbulencje w stosunkach z Francją

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że spór z Francją o prawa do połowów doprowadził do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami i nie wykluczył podjęcia kroków prawnych wobec władz w Paryżu.
30.10.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Odwet Francji wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia w połowach

Francja zastosuje środki odwetowe wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia wprowadzone przez nią w połowach dla francuskich rybaków - poinformował w środę rzecznik rządu Gabriel Attal po posiedzeniu rady ministrów.
27.10.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Wielka Brytania i Francja rozmawiają w sprawie połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. – Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
06.10.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

Wmurowano kamień węgielny pod budowę portu offshore wind w New Jersey

9 września odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę portu New Jersey przeznaczonego do obsługi morskiej energetyki wiatrowej w USA. Będzie to pierwszy taki port w USA, skutkiem czego stan pozycjonuje się jako centrum amerykańskiego przemysłu offshore wind.
16.09.2021

Zakłócenia łańcucha dostaw. Pandemia wpływa na wzrost importu detalicznego

Wzrost importu detalicznego w największych portach kontenerowych w USA maleje z powodu globalnych zakłóceń łańcucha dostaw związanych z pandemią.
15.09.2021

Coraz większe zatłoczenie w największych amerykańskich portach

Liczba kontenerowców oczekujących na wejście do trzech największych portów Ameryki od początku lipca stale rośnie.
14.09.2021

Wyciek ropy po huraganie w USA. Nurkowie ustalają źródło

Ekipa nurków spróbuje w niedzielę zlokalizować źródło wycieku ropy, który pojawił się po huraganie Ida w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu portowego miasta Port Fourchon w stanie Luizjana. Zdjęcia satelitarne wykazały, że rozciągająca się na kilometry plama ropy dryfuje na wschód, około 19 km od wybrzeża zatoki – poinformowała straż wybrzeża USA (USCG).
05.09.2021

Konosament – Shipped in apparent good order and condition

Sędzia Pelling (QC) w swoim orzeczeniu w sprawie Priminds Shipping (HK) Co Ltd v Noble Chartering Inc (The „Tai Prize”) [Hight Court of Justice Business and Property Courts of England and Walles, Commercial Court (QBD)] rozważył niezwykle ważną w praktyce shippingowej kwestię zapisów konosamentowych związanych z uwagami dotyczącymi stanu ładunku przyjętego do przewozu i daleko idącymi skutkami takich zapisów.
02.09.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

New Jersey zatwierdził realizację nowych projektów offshore wind o mocy 2,7 GW

Regulator New Jersey Board of Public Utilities (NJBPU)ogłosił wyniki największych jak dotąd przetargów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w amerykańskim stanie. Dwa projekty o łącznej mocy 2658 MW zwiększą plany New Jersey w obszarze offshore wind z 1100 do ponad 3700 MW.
06.07.2021

USA otwierają Zatokę Nowojorską na rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) Departamentu Spraw Wewnętrznych USA ogłosiło propozycję sprzedaży praw do dzierżawy obszarów pod instalację 7 GW mocy w morskich farmach wiatrowych w Zatoce Nowojorskiej.
15.06.2021

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

Oczekuje się, że największe porty importu detalicznego w Stanach Zjednoczonych zanotowały kolejny przełomowy miesiąc w maju. Konsumenci powrócili bowiem do normalnych wzorców zakupowych wraz ze wzrostem liczby szczepień - ogłosiła w tym tygodniu Narodowa Federacja Detaliczna (NRF). Tymczasem łańcuchy dostaw starają się nadążyć za popytem.
11.06.2021

USA. Nowe dyrektywy bezpieczeństwa dla rurociągów po cyberataku na Colonial Pipeline

W następstwie cyberataku na sieć rurociągów Colonial Pipeline ministerstwo bezpieczeństwa krajowego (DHS) wydało dyrektywy, skierowane do właścicieli i operatorów rurociągów. Uderzenie hakerów sparaliżowało działanie firmy i zakłóciło dostawy paliwa w części USA.
27.05.2021

RWE i National Grid łączą siły w offshore wind. Celem podbój Nowego Jorku

Niemiecki inwestor RWE Renewables nawiązał współpracę z National Grid Ventures, oddziałem brytyjskiego operatora sieci przesyłowych. Inwestorzy chcą połączyć doświadczenie z wiedzą o realizacji projektów infrastrukturalnych w USA.
21.05.2021

Cyberatak na rurociąg. Nowy Jork pilnie potrzebuje tankowców

W wyniku piątkowego (7 maja) ataku oprogramowania ransomware został uszkodzony rurociąg kolonialny. Handlowcy poszukują tankowców i barek do dostarczenia benzyny, która chwilowo nie może być transportowana tym rurociągiem.
10.05.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Brytyjskie łodzie patrolowe powrócą z Jersey do swojej bazy

Obie łodzie patrolowe brytyjskiej marynarki, które zostały wysłane na wyspę Jersey w związku z jej sporem z Francją, powrócą do bazy w Wielkiej Brytanii, choć na wszelki wypadek pozostaną w gotowości - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.
07.05.2021

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.
06.05.2021

Dwie łodzie patrolowe popłyną na Jersey w związku z groźbami Francji

Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy - podano w środę wieczorem.
06.05.2021

Francja grozi wyspie Jersey odwetem za blokowanie dostępu francuskim rybakom do łowisk

Francja jest gotowa uciec się do „środków odwetowych” wobec wyspy Jersey, jeśli brytyjskie władze będą nadal ograniczać dostęp francuskich rybaków do łowisk - zagroziła we wtorek minister ds. morza Annick Girardin.
05.05.2021

Tygodniowy przegląd promowy - tydzień 17/2021

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu pierwszego z gigantów, które wkrótce w barwach Finnlines będą wykonywały rejsy na Morzu Bałtyckim, a także o dużej eksplozji na nowoczesnym promie w jednym z chińskich portów.
27.04.2021

Bloomberg: Wyższe koszty frachtu morskiego kontenerów utrzymają się jeszcze przez długi czas

Wysokie koszty frachtu morskiego kontenerów będą stałym składnikiem ceny kontraktów przez kolejne 12 miesięcy, co zmusi firmy do przeniesienia tych wydatków na konsumenta.
14.04.2021

Wkrótce zielone światło dla budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w pobliżu wybrzeża Massachusetts

Jak donoszą amerykańskie media administracja Joe Bidena niebawem zatwierdzi projekt budowy morskiej farmy wiatrowej Vineyard Wind LLC. Inwestycja o wartości 2,8 miliarda dolarów ma powstać w pobliżu wybrzeża Massachusetts.
07.03.2021

APM Terminals Elizabeth obniżyło emisje o 45 procent w 2021 roku

APM Terminals Elizabeth położony w amerykańskim New Jersey USA zacznie używać zielonej energii pochodzącej z wiatru i słońca, by obniżyć swoje emisję dwutlenku węgla o 45 proc. do końca 2021 roku. Oznacza to spadek emisji z 16 do 9 CO2/TEU. W całym roku ma to oznaczać wydalenie do atmosfery o 8 tysięcy ton mniej CO2.
04.02.2021

Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu

Hiszpański Valenciaport debiutuje w 2021 roku dołączając do grona dwunastu międzynarodowych portów zaangażowanych w projekty dekarbonizacji i redukcji emisji.
11.01.2021

K Line zakończyła sprzedaż amerykańskiego operatora terminali

Japoński gigant żeglugowy - Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) – zakończył transfer swoich udziałów w operatorze terminali kontenerowych International Transportation Service (ITS) na rzecz funduszu infrastrukturalnego Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).
23.12.2020

Fracht FWO podsumowuje rok w usługach project cargo i prognozuje ich rozwój w 2021

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, kończy ten rok świetnym wynikiem w realizacji zleceń transportów ponadnormatywnych i dalej planuje dynamiczny rozwój usługi project cargo, głównie dla branży energetycznej i przemysłu ciężkiego. Jednym z ostatnich zleceń operatora był transport door-to-door trzech transformatorów o wadze 113 ton każdy, dostarczonych z fabryki w Polsce do odbiorcy w Belgii. Na rok 2021 Fracht FWO już zapowiada kolejne tego typu realizacje z wykorzystaniem kilku rodzajów transportu.
17.12.2020

Bar z jachtu Hitlera trafił na aukcję

Bar w kształcie globu wykonany z aluminium, wraz z pięcioma mosiężnymi stołkami barowymi, trafi na aukcję w amerykańskim stanie Maryland. Jak twierdzi dom aukcyjny, bar pochodzi z jachtu Adolfa Hitlera - poinformował w poniedziałek serwis internetowy dziennika "The Guardian".
19.10.2020

Letni import w największych portach USA osiąga najwyższy w historii poziom, pomimo pandemii koronawirusa

Zgodnie z najnowszym raportem Global Port Tracker, import w głównych portach kontenerowych w Stanach Zjednoczonych osiągnął rekordowy poziom tego lata, gdy sprzedaż detaliczna odbiła się od pandemii, a kupcy uzupełnili zapasy wcześniej na okres świąteczny.
11.10.2020

Szetlandy rozważają oderwanie się od Szkocji

Radni z Szetlandów – szkockiego archipelagu na Morzu Północnym – zdecydowaną większością głosów poparli w piątek wniosek o zbadanie możliwości oderwania się wysp od Szkocji.
13.09.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
03.09.2020

Import kontenerów w USA może osiągnąć najniższy od 4 lat poziom

Import w największych portach kontenerowych w tym roku ma być najniższy od 5 lat z powodu wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę Stanów Zjednoczonych – wynika z najnowszego raportu wydanego przez National Retail Federation (NRF) i Hackett Associates.
12.08.2020

Gigantyczna burza tropikalna nad wschodnim wybrzeżem USA

Przechodząca we wtorek nad wschodnim wybrzeżem USA burza tropikalna Izajasz pozbawiła dostępu do prądu ponad milion osób. Front przeszedł przez Wirginię i Maryland i zmierza w kierunku Nowego Jorku. Lokalnie towarzyszą mu tornada.
04.08.2020

Fracht FWO utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw project cargo

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw z zakresu project cargo. Firma zrealizowała właśnie kolejny tego typu transport w tym roku. Były to dwa transformatory o łącznej wadze 294 ton. Miejscem ich przeznaczenia była stacja energetyczna w New Jersey w USA, dokąd urządzenia zostały dowiezione przy wykorzystaniu transportu śródlądowego, morskiego, kolejowego i drogowego.
31.07.2020

Szanghaj w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych

Szanghaj znalazł się w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych świata, notując najwyższą zdolność przeładunkową dla kontenerów, przy zoptymalizowanym systemie gromadzenia i dystrybucji oraz rosnącym w siłę otoczeniu biznesowym. Dane pochodzą ze wskaźnika Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index.
13.07.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

CMA CGM i CEVA Logistics razem w walce z koronawirusem

CEVA Logistics, globalny wiodący operator logistyczny, a od maja 2019 roku także część CMA CGM - 4. na świecie grupy żeglugowej, włączyła się w pomoc w światowej walce z Covid-19. Operator udostępnił swoje innowacyjne rozwiązania i zdolność operacyjną do wsparcia organizacji, firm medycznych i społeczności lokalnych.
10.04.2020

PromySkat: podsumowanie tygodnia w branży promowej

Serwis PromySkat, w coponiedziałkowym przeglądzie, w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu o postępach w budowie nowego promu dla Tallink oraz obiecujących wynikach uzyskiwanych przez Stena Line na nowej trasie.
24.03.2020

Brittany Ferries zakończyła proces nabycia Condor Ferries

Francuska firma żeglugowa Brittany Ferries i Columbia Threadneedle European Sustainable Infrastructure Fund (ESIF) sfinalizowały przejęcie Condor Ferries, operatora linii frachtowych i promów pasażerskich między Wielką Brytanią a Francją.
10.03.2020

Awaria statku Maerska w pobliżu Gibraltaru

Kontenerowiec Maersk zepsuł się i zaczął dryfować wkrótce po opuszczeniu portu Algeciras w Hiszpanii. Jednostka znajdowała się w czasie podróży do amerykańskiego Newark w stanie New Jersey.
02.02.2020

Stany Zjednoczone obawiają się cyberataków w sektorze morskim

Wraz z zabiciem przez USA irańskiego generała Qassema Soleimaniego zagrożenie cyberatakami na amerykańskie firmy i agencje rządowe osiągnęło punkt krytyczny. Światowy przemysł morski musi wziąć to pod uwagę.
08.01.2020

Prądy morskie - tętnice oceanów w krwiobiegu życia na Ziemi (analiza)

Od bieguna południowego "wypływają" prądy oceaniczne, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie fauny i flory oceanicznej, kształtując zjawiska pogodowe, a co za tym idzie i życie człowieka. Prądy morskie służą jako globalne "tętnice", rozprowadzające m.in ciepło, sól, węgiel i tlen w oceanach i morzach na całym świecie. Czy zmiany klimatu mają wpływ na spowalnianie wymiany wód? Według naukowców tempo to zmniejszyło się o około 15 procent w ciągu ostatnich 50 lat co ma swoje konsekwencje w przyrodzie.
02.01.2020

Condor Ferries sprzedane. Wśród nowych właścicieli Brittany Ferries

Specjalizująca się w przewozach promowych pomiędzy Wielką Brytanią, Wyspami Normandzkimi oraz Francją firma Condor Ferries została sprzedana. Nowym właścicielem zostało konsorcjum składające się z funduszu inwestycyjnego i znanego doskonale w Europie przewoźnika promowego.
18.11.2019

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Duże przejęcie na rynku promowym

Konsorcjum złożone z Brittany Ferries i Columbia Threadneedle European Sustainable Infrastructure Fund (ESIF) zakupiło 100 procent udziałów w przewoźniku Condor Ferries od firmy Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).
14.11.2019

Ogromne turbiny GE trafią na największą morską farmę wiatrową na świecie

General Electric podpisała kontrakt na dostarczenie swoich 260-metrowych turbin Haliade-X dla morskiej farmy wiatrowej powstającej u wybrzeży Anglii. Projekt farmy jest autorstwa SSE Plc i Equinor ASA.
02.10.2019

Największe na świecie turbiny wiatrowe zmierzają na amerykańskie wody

Najwyższe turbiny o największej mocy na świecie zmierzają do Stanów Zjednoczonych. Duński Orsted planuje wykorzystać te 12-megawatowe olbrzymy w projektach morskich farm wiatrowych u wybrzeża Maryland i New Jersey. 260-metrowe turbiny zostały wykonane przez General Electric Co.
19.09.2019

Trump odwołał spotkanie z premier Danii z powodu Grenlandii

Prezydent Donald Trump poinformowała we wtorek wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że odwołał zaplanowane na 2 września spotkanie z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen, gdyż - jak uzasadnił - nie chce ona rozmawiać z nim o sprzedaży Grenlandii.
21.08.2019

Prezydent Trump potwierdził zainteresowanie kupnem Grenlandii

Donald Trump potwierdził w niedzielę, że w ostatnich dniach dyskutował ze swoimi doradcami o możliwości zakupu Grenlandii przez USA. Amerykański prezydent podkreślił jednocześnie, że sprawa ta nie jest dla niego priorytetowa.
19.08.2019

Brittany Ferries przejmie Condor Ferries? Oferta złożona

Brittany Ferries złożyło ofertę na zakup Condor Ferries. Potwierdziły się w ten sposób pojawiające się wcześniej spekulacje, przybliżające zamiary francuskiego armatora.
09.08.2019

Singapur utrzymuje pozycję największego na świecie centrum żeglugi morskiej

Singapur znalazł się szósty rok z rzędu na czele rankingu International Shipping Centre Development (ISCD), współtworzonego przez Baltic Exchange i Xinhua. Ranking ocenia największe miasta świata pod względem usług portowych i spedycyjnych.
14.07.2019

Ceny ropy lekko w górę - inwestorzy są ostrożni ze względu na napięcie wokół Iranu

Ceny ropy naftowej w USA idą lekko w górę - analitycy podają, że utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie oraz niewielkie postępy w negocjacjach handlowych sprawiają, że inwestorzy obawiają się o zakłócenia w dostawach i wzrost globalnego PKB.
08.07.2019

Condor Ferries na sprzedaż. Kto przejmie popularnego przewoźnika?

Firma Condor Ferries zostanie sprzedana. To już właściwie pewne. Niewykluczone, że jej nowym właścicielem zostanie Brittany Ferries. Bretoński przewoźnik poważnie rozważa zakup operatora z Guernsey.
26.06.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

Podatki marynarskie: Ratyfikacje Konwencji MLI w 2019 roku i praktyka stosowania Konwencji MLI w Polsce w 2019 roku

Przypominamy, że Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i w odniesieniu do niektórych państw obowiązuje od dnia 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzenia prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwój
23.05.2019

9 mln dolarów na prace przy AEGIS w Polsce i Rumunii

Jak poinformowała agencja United Press International, koncern Lockheed Martin otrzymał kontrakto wartości 9,1 mln USD na wsparcie techniczne i integrację statków oraz inżynierię systemu AEGIS Ashore w Polsce i Rumunii.
30.04.2019

Maersk z nietypowym zakupem na amerykańskim rynku

A.P. Moller-Maersk pozyskał amerykańskiego agenta celnego, Vandergrift Inc.. Ma to podkreślić cel duńskiego koncernu na ten rok: inwestycje w rynek logistyczny. To pierwszy przejęcie Maerska w tym roku.
27.03.2019

Condor Rapide po remoncie. Armator przygotowuje się na szczyt sezonu

Należący do Condor Ferries prom Condor Rapide po kilku tygodniach spędzonych w suchym doku powrócił na regularną trasę. Na statku przeprowadzono nie tylko rutynowe prace konserwacyjne. Zmodernizowano również przestrzenie przeznaczone dla pasażerów.
18.02.2019

Maersk pozyskał amerykańskiego agenta celnego

A.P. Moller-Maersk pozyskał amerykańskiego agenta celnego, Vandergrift Inc.. Ma to podkreślić cel duńskiego koncernu na ten rok: inwestycje w rynek logistyczny. To pierwszy przejęcie Maerska w tym roku.
12.02.2019

Port Nowego Jorku i New Jersey przeładował ponad 7 mln TEU w 2018 roku

Port Nowego Jorku i New Jersey zanotował 7 procentowy wzrost przeładunków w 2018 roku. Ogółem przez port przeszło po raz pierwszy w historii ponad 7 mln TEU, a dokładnie 7,179,788 TEU.
07.02.2019

Podatki marynarskie: Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI

Dnia 29.01.2019 roku Irlandia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u irlandzkich armatorów od 01.01.2020 roku.
04.02.2019

Podatki marynarskie: PIT (ulga abolicyjna) i ograniczenie poboru zaliczek w 2019 roku

Na samym wstępie należy podkreślić, iż pomimo licznych zmian w prawie podatkowym, które zaczęły obowiązywać od 01.01.2019 roku, żadne przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej lub ograniczenia poboru zaliczek nie uległy zmianie w 2019 roku. Z uwagi na powyższe marynarze oraz osoby pracujące poza granicami Polski, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, powinni zweryfikować swoją sytuację podatkową pod kątem ewentualnego powstania po ich stronie obowiązku podatkowego w Polsce, obowiązku opłacania zaliczek na poczet PIT lub możliwośc
01.02.2019

EDF Renewables i Shell inwestują w morską energię wiatrową w stanie New Jersey

EDF Renewables North America i Shell New Energies US LLC ogłosiły utworzenie spółki joint venture 50/50 Atlantic Shores Offshore Wind, LLC w celu współpracy nad zagospodarowaniem wydzierżawionego terenu OCS-0499 w ramach obszaru wytwarzania energii wiatrowej (ang. New Jersey Wind Energy Area – WEA). Na obszarze można wytworzyć około 2500 megawatów (MW) morskiej energii wiatrowej, która wystarczy do zasilenia około miliona domów. Transakcja wymaga zatwierdzeń regulacyjnych, a budowa jest zależna od pozytywnej końcowej decyzji inwe
20.12.2018

Załamanie pogody na Wyspach. Zakłócenia m.in. w komunikacji promowej

Ostatnie godziny to ciężki czas dla żeglugi promowej na Wyspach Brytyjskich. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi dochodzi do anulacji rejsów oraz poważnych opóźnień.
29.11.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Japonia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Z uwagi na niezbędną liczbę państw, które ratyfikowały Konwencję MLI weszła on w życie z dniem 01.07.2018 roku, ale tylko w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały. Na dzień publikacji tego artykułu 84 państwa podpisały ww. Konwencję, a 15 państw z nich ją ratyfikowało (Australia, Austria, Francja, Wyspa Man, Izrael, Japonia, Jersey, Litwa, Nowa Zelandia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania). Kluczową kwestią do zastosowanie zmian wprowadzonych Konwencją MLI od początku 2019 roku było to, aby państwa
19.11.2018

USA: Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera silną i suwerenną Polskę

Podczas niedzielnej manifestacji pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City dyrektor ds. planowania polityki KPA nakreślił misję organizacji mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i suwerenności Polski. Zapewnił o poparciu dla utrzymania monumentu w dotychczasowym miejscu.
15.10.2018

Konwencja MLI – kolejne państwa przystępują do konwencji

Konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) weszła w życie w Polsce 01.07.2018 roku i będzie obowiązywać od 01.01.2019 roku, a jej głównym celem jest przeciwdziałanie obchodzeniu prawa podatkowego. W ramach prac podjętych przez grupę państw OECD oraz G20 ustalono, iż konieczne jest wprowadzanie takich mechanizmów, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć uchylanie się od opodatkowania przez przedsiębiorców za pomocą nadużywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pomimo, iż głównym celem tej
12.09.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Nowa Zelandia nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Jak już wcześniej wskazywaliśmy w naszych publikacjach, dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która weszła w życie z dniem 01.07.2018 roku w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały tj. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey i wspomniana Słowenia.
09.07.2018

UWAGA: Od 01.01.2019 roku – Wielka Brytania nowe zasady rozliczeń dla marynarzy (Konwencja MLI)

Jak już wcześniej wskazywaliśmy w naszych publikacjach, dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która weszła w życie z dniem 01.07.2018 roku w Państwach, które dotychczas ją ratyfikowały tj. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey i wspomniana Słowenia.
09.07.2018

Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC

Amerykańskie Północno-wschodnie Rybołówstwo Kałamarnicy Długopłetwej (The U.S. Northeastern Longfin Inshore Squid) z gatunku Doryteuthis (Amerigo) pealeii na północno-zachodnim Atlantyku jest pierwszym na świecie rybołówstwem kałamarnicy, które otrzymało certyfikat MSC. Certyfikat MSC potwierdza, że rybołówstwo zarządzane jest w dobry dla środowiska, zrównoważony sposób. Przyznanie certyfikatu w maju br. przez niezależną jednostkę certyfikującą SCS Global Services poprzedził szczegółowy, trwający 11 miesięcy, proces oceny rybołów
22.06.2018

Jacek Czaputowicz dla PAP: Polska jest wiarygodnym partnerem i sojusznikiem

Jesteśmy państwem, które wyraża swoje zdanie w wielu sprawach poruszanych na arenie międzynarodowej - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zwracał uwagę na specjalne relacje z USA i współpracę w ramach Unii Europejskiej.
26.05.2018

Ogromne suwnice typu STS przy wybrzeżach Nowego Jorku

Zhen Hua 20, statek typu heavy-lift (ciężarowiec) zakotwiczony u wybrzeży Nowego Jorku. Jeden z użytkowników instagrama dodał zjawiskowe zdjęcie statku z Lower New York Bay, na którego pokładzie znajdują się cztery wielkie suwnice typu STS (ship-to-shore).
25.04.2018

UWAGA – Podatki marynarskie: Konwencja MLI wchodzi w życie!

Dnia 22.03.2018 roku Słowenia jako piąte państwo ratyfikowała Konwencję MLI, która wejdzie w życie z dniem 01.07.2018 roku w państwach, które dotychczas ją ratyfikowały, tj. Polska, Austria, Wyspa Man, Jersey i wspomniana Słowenia.
28.03.2018

Prezydent Duda złoży wizytę w USA; wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek z wizytą do USA; wygłosi m.in. przemówienie na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, będzie miał też okazję do rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike'em Pencem.
18.09.2017

Szczerski: Podczas wizyty w USA prezydent Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Trumpem

Podczas wizyty w USA prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję do rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike'em Pencem - poinformował w poniedziałek szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. W planach są także spotkania z prezydentami Litwy i Ukrainy.
18.09.2017

Harvey wyrzucił na plażę potwora (foto)

Ma duże kły, około metra długości, a jego pochodzenie nie jest znane. Huragan Harvey wyrzucił na plażę w Texas City tajemnicze stworzenie. W sieci zawrzało.
14.09.2017

Aleksander Doba już na półmetku wyprawy

Olek dotarł do półmetka swojej transatlantyckiej trasy. Po niespełna dwóch miesiącach od opuszczenia Barnegat Light w New Jersey, dotarł do punktu skąd od wybrzeża amerykańskiego i Lizbony dzieli go 1500 mil morskich – poinformowano na profilu facebookowym wyprawy Aleksandra Doby.
13.07.2017

Statku z takiej perspektywy jeszcze nie oglądaliście (wideo)

W sieci pojawiło się nagranie, na którym pokazana jest wyprawa kajakiem w głąb opuszczonego statku. Aż miło popatrzeć.
11.07.2017

Zaledwie kilka centymetrów (wideo)

Na tej łodzi zrobiło się bardzo gorąco, kiedy niespodziewanie tuż obok wyskoczył ogromny humbak.
26.06.2017

Kajakarz Doba przekupił Neptuna szklaneczką whisky i ponownie wystartował

Aleksander Doba po pięciodniowym postoju w zatoce Barnegat w stanie New Jersey z powodu sztormu, we wtorek ponownie wypłynął na otwarty ocean, po tym jak szklaneczką whisky przekupił Neptuna. 70-letni kajakarz kontynuuje swoją trzecią transatlantycką wyprawę.
16.05.2017

Kajakarz Aleksander Doba: Uciec jak najdalej od brzegu

– Uciec jak najdalej od brzegu – to najważniejszy cel na początku wyprawy przez Atlantyk – uważa Aleksander Doba. 70-letni kajakarz krótko po starcie z Nowego Jorku musiał przerwać swą trzecią próbę pokonania oceanu, gdy niespodziewanie zaczął nadciągać sztorm.
13.05.2017

Kajakarz Aleksander Doba przerwał wyprawę przez Atlantyk i wystartuje ponownie

Nagłe załamanie pogody sprawiło, że Aleksander Doba musiał przerwać swą trzecią wyprawę przez Atlantyk, tym razem z Nowego Jorku do Lizbony. Jak poinformował PAP nawigator kajakarza Jacek Pietrasiewicz, próbę przepłynięcia oceanu wznowi prawdopodobnie we wtorek.
13.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.